هشدار آیت الله خامنه‌ای در مورد مواضع دوپهلوی 'خواص'

آیت الله خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای از شعارهای مطرح شده در اعتراضاع روزهای قدس، ۱۳ آبان و عاشورا انتقاد کرده است

رهبر ایران با انتقاد از "موضعگیری دوپهلوی خواص" در درون حکومت ایران، از آنها خواسته است که موضع خود را در برابر مخالفان دولت روشن کنند.

آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) در یک سخنرانی در تهران گفت: "در شرایط کنونی همه جریان ها و گرایش های سیاسی داخل نظام باید خط و مرز خود را با دشمن به صورت شفاف مشخص کنند و در این میان وظیفه خواص، به ویژه خواصی که تأثیرگذاری بالایی دارند، بیش از دیگران است".

آقای خامنه ای از این "خواص" نام نبرده، اما گفته است که موضع گیری دو پهلوی آنها "مطلوب" نیست و آنها باید موضع خود را در قبال "سخنان و اقدامات دشمن" به صورت شفاف بیان کنند.

نزدیکان آیت الله خامنه ای در گذشته اشارات مشابه او را بیش از همه متوجه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان رهبری می دانستند که پرنفوذترین چهره سیاسی مخالف دولت محمود احمدی نژاد محسوب می شود.

آقای هاشمی رفسنجانی پیش از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و در واکنش به حمله بی سابقه ای که محمود احمدی نژاد در جریان یک مناظره انتخاباتی به او کرده بود، نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای نوشت و در مورد احتمال بروز ناآرامی ها به او هشدار داد.

آقای هاشمی رفسنجانی در جریان حوادث پس از انتخابات هم با عدم حضور در مراسم تحلیف و تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، مخالفت خود را با او نشان و در موضع گیری هایش از برخوردهای صورت گرفته با معترضان انتقاد کرد.

علاوه بر او، گروهی از چهره های اصولگرای منتقد دولت و برخی از روحانیان سرشناس نیز در ماه های اخیر کوشیده اند با انتقاد از "تندروی"های صورت گرفته در برخورد با مخالفان، فاصله خود را از این نوع برخوردها حفظ کنند.

اما اکنون آیت الله خامنه ای با اشاره به اعتراضات روزهای قدس، ۱۳ آبان و عاشورا و نسبت دادن آنان به "دشمنان"، گفته است که از "خواص" انتظار دارد که مرز خود را با "دشمن" مشخص کنند.

همزمان، اکبر هاشمی رفسنجانی که صبح روز سه شنبه ۲۹ دی با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه ها دیدار کرده، از "افراط و تفریط" در هر دو طرف مناقشه سیاسی جاری در ایران انتقاد کرده و گفته است که "دلسوزان" باید برای حل مشکلات کشور چاره اندیشی کنند.

او گفته است که همه "نیروهای سیاسی و اصیل انقلاب" باید برای حل مشکلات، به آیت الله خامنه ای "کمک" کنند.

در این حال محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین و یکی از رهبران مخالفان دولت فعلی ایران روز سه شنبه در دیدار با گروهی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات که در ماه های اخیر از زندان آزاد شده اند، گفت: "علی رغم تأکیدات چهره های شاخص اصلاح طلب و کاندیداهای معترض و همراهی بدنه جامعه، عده قلیلی در هر دو جریان با سوءنیت و شیطنت می خواهند جو را رادیکال کنند".

او گفت که بر خلاف تبلیغات جناح رقیب، این اصلاح طلبان هستند که از "ساختار نظام" دفاع می کنند و در پی اجرای کامل قانون اساسی هستند.

آقای خاتمی گفت که از هر راه ممکن باید "اصول، حقوق و آزادی های مردم" را حفظ کرد و جلوی بحرانی تر شدن اوضاع ایران را گرفت، اما هشدار داد که "دایره جدیدی از اعمال خشونت آغاز شده و کسانی در حکومت هستند که با امنیت کامل خشونت اعمال می کنند و در طرف دیگر هم طبیعی است که عده ای به عکس العمل خشونت آمیز وادار می شوند و این امر بسیار خطرناک است".

مطالب مرتبط