'وضعیت نگران کننده' مجید توکلی در پی اعتصاب غذا

مجید توکلی
Image caption توکلی پس از سخنرانی در روز دانشجو بازداشت و با اتهامات مختلف مواجه شد

بر اساس گزارش های رسیده از ایران، در مورد وضعیت سلامت مجید توکلی، یکی از فعالان سرشناس دانشجویی که از روز یکشنبه این هفته در اعتراض به انتقال به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذای خشک زده است، نگرانی های بسیاری وجود دارد.

علی توکلی، برادر مجید توکلی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که برادرش پیش از بازداشت اخیر در آذرماه سال جاری هم مدتی را در سلول انفرادی بوده که این موضع باعث بروز مشکلات ریوی شده است.

آقای توکلی در ادامه گفت که انتقال دوباره برادرش به سلول انفرادی باعث وخیم تر شدن حال او شده تا جاییکه در حال حاضر دچار مشکل تنفسی است و در چند روز گذشته سرفه های شدیدی می کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، گزارش شد که مجید توکلی، عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک ایران) و از فعالان دانشجویی که در پی سخنرانی در گردهمایی دانشجویان در روز دانشجو بازداشت شده بود توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به هشت سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

دادگاه انقلاب علاوه بر محکومیت زندان، آقای توکلی را به پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی و پنج سال ممنوعیت خروج از کشور هم محکوم کرده است.

در مورد دلیل انتقال دوباره مجید توکلی به سلول انفرادی اطلاع دقیق در دست نیست.

علی توکلی، برادر مجید توکلی می گوید که حتی محمد علی دادخواه، وکیل مجید توکلی هم اجازه ملاقات با موکلش را ندارد و در مورد علت انتقال او به سلول انفرادی بی خبر است.

براساس برخی گزارش ها، محکومیت مجید توکلی شامل پنج سال حبس در ارتباط با اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی، یک سال حبس در ارتباط با اتهام تبلیغ علیه نظام، دو سال حبس در ارتباط با اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و شش ماه حبس در ارتباط با اتهام توهین به رئیس جمهوری بوده است.

مجید توکلی پس از حضور و سخنرانی در اجتماع دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در روز ۱۶ آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و از آن زمان زندانی بوده است.

پس از بازداشت آقای توکلی، برخی رسانه های طرفدار دولت خبری را منتشر کردند حاکی از اینکه این فعال دانشجویی، پس از سخنرانی در گردهمایی دانشجویان، برای جلوگیری از شناسایی و بازداشت توسط ماموران امنیتی در جامه زنانه از دانشگاه خارج شده بود اما ماموران موفق به شناسایی و دستگیری او شدند.

این رسانه ها تصویری هم از این فعال دانشجویی در لباس زنانه منتشر کردند اما رسانه های مخالف دولت به نقل از شاهدان عینی گفتند که آقای توکلی هنگام بازداشت توسط ماموران دولتی، که با ضرب و شتم وی همراه بود، لباس زنانه در بر نداشت و عکس او در این لباس بعد از بازداشت و احتمالا در بازداشتگاه گرفته شده است.

همبستگی در جامه زنانه

اگرچه بعضی رسانه های طرفدار دولت استفاده مجید توکلی از لباس زنانه را اقدامی مذموم قلمداد کردند و از جمله خبرگزاری فارس آن را "لکه ننگی بر دامن افراطیون" خواند، مخالفان و منتقدان دولت به خصوص در خارج از کشور واکنش متفاوتی نسبت به این واقعه نشان دادند تا اقدام ماموران امنیتی برای تحقیر این فعال دانشجویی را بی اثر سازند.

Image caption انتشار خبر بازداشت و اعلام همبستگی با توکلی در رسانه های جهان به طور گسترده منعکس شد

در آن زمان، تصاویر متعددی از مردان ایرانی از جمله برخی فعالان شناخته شده نهضت دانشجویی با حجاب زنانه انتشار یافت که با اعلام همبستگی با آقای توکلی و تاکید بر اعتقاد به تساوی زنان و مردان، گفتند جامه زنانه را باعث تحقیر مردان نمی دانند.

اقدام مقامات امنیتی در انتشار تصویر مجید توکلی در جامه زنانه و واکنش مخالفان دولت نسبت به آن به طور گسترده در بسیار از رسانه های همگانی جهان انعکاس یافت و باعث شهرت این فعال دانشجویی شد.

دو هفته پیش، علی توکلی، برادر مجید توکلی، در گفتگویی با بی بی سی گفت که برادرش برای نخستین بار از زمان بازداشت با خانواده اش تماس تلفنی گرفته و گفته است که حکم دادگاه علیه او صادر شده اما در این مورد جزئیات بیشتری نداد.

این نخستین باری نیست که آقای توکلی به دلیل فعالیت های سیاسی محاکمه و محکوم می شود.

مجید توکلی در سال ۲۰۰۷ (اردیبهشت ۱۳۸۶) در ارتباط با انتشار چهار نشریه دانشجویی دانشگاه امیر کبیر همراه با دو دانشجوی دیگر بازداشت و هفت ماه پس از بازداشت، به سی ماه حبس محکوم شد.

این سه نفر پس از تحمل پانزده ماه حبس در مرداد ماه سال بعد به طور مشروط آزاد شدند اما آقای توکلی بار دیگر در بهمن ماه همان سال در حاشیه مراسم سالگرد درگذشت مهدی بازرگان، اولین نخست وزیر پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، بازداشت شد و سه ماه را در زندان گذراند.

از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، علاوه بر دستگیری تظاهرکنندگان، بازداشت گسترده فعالان سیاسی و روزنامه نگاران منتقد دولت هم ادامه داشته و گزارش هایی از محاکمه و محکومیت تعدادی از آنان انتشار یافته است.

هنوز گزارشی از اقدام احتمالی آقای توکلی یا وکیل مدافع او در مورد امکان تجدیدنظر خواهی در حکم دادگاه انقلاب انتشار نیافته است.

مطالب مرتبط