به روز شده:  17:35 گرينويچ - جمعه 22 ژانويه 2010 - 02 بهمن 1388

چین انتقادهای 'بی اساس' آمریکا از کنترل اینترنت در چین را محکوم کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که از چین خواسته بود محدودیت های دسترسی به اینترنت را بر طرف کند، وزارت خارجه چین هشدار داده است که این موضوع می تواند به روابط دو کشور لطمه بزند.

انتقاد هیلاری کلینتون از چین در پی شکایت گوگل، بزرگ ترین موتور جستجوگر اینترنتی جهان، از چین و تهدید به متوقف ساختن خدمات خود در این کشور بود.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته 21 ژانویه، در جریان سخنرانی خود با اشاره به این موضوع به شدت سانسور اینترنتی را محکوم کرده بود

هیلاری کلینتون، از شرکت های بزرگ اینترنتی نظیر گوگل خواسته بود تا مانع سانسور دولت ها از جمله چین بر اینترنت شوند.

خانم کلینتون گفته بود اینترنت منبع پیشرفت قابل توجه در چین بوده ولی خاطر نشان کرده بود که هر کشوری که دسترسی به اطلاعات اینترنتی را محدود می کند، خود را از پیشرفت های قرن بیست و یکم محروم می کند.

این اولین بار است که حمایت آمریکا از یک غول اینترنتی، روابط این کشور با چین را به مخاطره انداخته است.

گوگل می گوید طی هفته های گذشته هکرها تلاش کرده اند تا به ایمیل های فعالان حقوق بشر در چین دسترسی پیدا کنند و تهدید کرده است که ممکن است خدمات اینترنتی خود در چین را تعطیل کند.

دمیان گراماتیکاس، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید واکنش چین به اظهارات وزیر خارجه آمریکا بسیار سریع و شدیداللحن بوده است.

در بیانیه ای که وزارت خارجه چین در این باره در وبسایت خود چاپ کرده از دولت آمریکا خواسته که استفاده از موضوع آزادی اینترنتی برای وارد کردن اتهامات 'بی اساس' به چین را متوقف کند و واقعیت ها را نادیده نگیرد.

پیشتر، هی یافئی، معاون وزیر امور خارجه چین، به خبرگزاری چین گفته بود که مناقشه میان گوگل و چین نمی بایست بیش از این جنجالی شود.

مقامات چین تا کنون چندین بار گفته اند که از فعالیت گوگل و سایر شرکت های اینترنتی خارجی در این کشور استقبال می کنند مشروط بر این که این شرکت ها قوانین و سنن چین را در نظر بگیرند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.