موج جدید بازداشت فعالان سیاسی، دانشجویان و روزنامه نگاران

تصویر دستبند دستگیری متهمان
Image caption مخالفان دولت ایران موج جدید بازداشت ها را مرتبط با نزدیکی مراسم راهپیمایی روز 22 بهمن می دانند

گزارش ها از بازداشت ده ها تن از فعالان سیاسی، دانشجویان و روزنامه نگاران در شهرهای مختلف ایران طی چند روز اخیر حکایت دارد. همچنین دادسرای عمومی و انقلاب تهران پرونده ۱۸ نفر از بازداشت شدگان روز عاشورا را به دادگاه انقلاب این شهر ارسال کرده است.

در تازه ترین خبرها، خبرگزاری فارس روز جمعه دوم بهمن (۲۲ ژانویه) از دستگیری یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد در رابطه با آنچه "اهانت به امام خمینی" و "آتش زدن" عکس او عنوان شده، خبر داده است.

بنا بر گزارش این خبرگزاری، این دانشجوی بازداشت شده گفته است که به یکی از اقلیت های مذهبی "گرایش" پیدا کرده است و "اعتراف" کرده که او عکس آیت الله خمینی را "آتش" زده است.

آذر ماه گذشته در تصاویری که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، پوستری پاره شده از آیت الله خمینی که بر روی زمین افتاده بود، نشان داده شد.

در گزارش تصویری دیگری که همزمان بر روی سایت یوتیوب قرار گرفت نیز، چند نفر که تنها دست های آنان دیده می شود، در حال آتش زدن پوستری از آیت الله خمینی بودند.

در هیچ کدام از این تصاویر، نشانه ای از آن دیده نمی شود که پوستر آیت الله خمینی در متن تجمعات دانشجویان معترض پاره یا به آتش کشیده شده باشد.

'دستگیری یک روحانی سنی در مهاباد'

گزارش ها همچنین ازدستگیری یک روحانی سنی به همراه چند تن دیگر از شهروندان اهل سنت شهر مهاباد حکایت دارد.

وب سایت "میزان خبر" روز جمعه دوم بهمن از دستگیری ماموستا عبدالرحمن فتاحی از روحانیون سنی کردستان به همراه چند تن دیگر از جمله مسئول طلاب مسجد سوور مهاباد خبر داد.

مقام های قضایی ایران هنوز بازداشت این افراد را تأیید نکرده اند.

روز چهارشنبه ۳۰ دی نیز یکی از اعضای "کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ایران" به بی بی سی فارسی گفته بود که احکام حبس دو جوان کرد به نام های محمد امین عبدالهی و خادم محمد زاده، از اهالی میرآباد شهر بوکان (در شمال غرب ایران) که به همکاری با احزاب کرد مخالف دولت ایران متهم بودند، توسط دادگاه تجدید ارومیه به اعدام تبدیل شده است.

همچنین وب سایت اصلاح طلب نوروز جمعه دوم بهمن از دستگیری همسر احسان هوشمند، روزنامه نگار کرد خبر داده است.

به گزارش نوروز، ناهید کوه شکاف همسر آقای هوشمند روز چهارشنبه ۳۰ دی (۲۰ ژانویه) توسط پلیس اطلاعات و امنیت دستگیر شده است. آقای هوشمند روز سه شنبه ۲۹ دی بازداشت شده بود.

بازداشت یک عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

وب سایت جنبش راه سبز (جرس) نیز روز جمعه دوم بهمن از بازداشت یک عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در تهران خبر داده است. به گزارش جرس، مرتضی صارمی که از رابطان این سازمان در شهر بروجرد است روز چهارشنبه ۳۰ دی (۲۰ ژانویه) دستگیر شده است.

مخالفان دولت معتقدند که موج جدید بازداشت ها که همزمان با ورود به ماه بهمن و آغاز جشن های موسوم به "دهه فجر" در ایران است، می تواند مرتبط با تلاش های دولت برای جلوگیری از شرکت مخالفان در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در این کشور باشد.

راهپیمایی روز ۲۲ بهمن همه ساله در ایران و همزمان با روزی که در آن انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، در تهران و شهرستان ها برگزار می شود و طی ۱۰ روز منتهی به این روز یعنی از ۱۲ بهمن روز ورود آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، به ایران تا روز ۲۲ بهمن جشن هایی موسوم به "بزرگداشت دهه فجر" در این کشور برگزار می شود.

ارسال پرونده ۱۸ نفر از بازداشت شدگان روز عاشورا به دادگاه

همزمان با دستگیری ها ی تازه در تهران و شهرستانها، دادسرای عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفر خواست و ارسال پرونده ۱۸ نفر از بازداشت شدگان حوادث روز عاشورا در این شهر جهت رسیدگی نهایی خبر داده است.

در اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" از موارد اتهامی به این دستگیر شدگان است.

در جریان اعتراضات روز عاشورا (۶ دی) در تهران که به رویارویی خشونت آمیز مأموران دولتی با مخالفان دولت انجامید، دست کم هشت تن از معترضان کشته و عده زیادی دستگیر شدند.

برخی از بازداشت شدگان روز عاشورا به همکاری با سازمان های مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران و "محاربه" متهم شده اند که می تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

مطالب مرتبط