ادامه فشار اوباما بر چین در ارتباط با حملات اینترنتی

گوگل
Image caption گوگل می گوید به زودی در مورد قطع یا ادامه فعالیت در چین تصمیم خواهد گرفت

مقام های آمریکایی می گویند که باراک اوباما همچنان از آنچه ادعا می شود حملات اینترنتی از مبداء چین علیه جستجوگر اینترنتی، گوگل، است ناخرسند است.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت که آقای اوباما خواهان پاسخ هایی در این زمینه است و می گوید کسانی که مسئول این حملات هستند باید "با عواقب آن روبرو شوند."

این اظهار نظر پس از آن صورت می گیرد که چین انتقادهای هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از محدودیت های اینترنتی اعمال شده توسط پکن را تقبیح کرد و گفت که به روابط دو کشور صدمه می زند.

گوگل می گوید که به زودی تصمیم خواهد گرفت به فعالیت خود در چین پایان دهد یا نه.

هم اکنون حدود یک سوم بازار جستجوگرهای اینترنتی در چین متعلق به گوگل است که بسیار کمتر از موتور جستجوگر چینی "بایدو" است که 60 درصد بازار را در اختیار دارد.

پیشتر در روز جمعه یک سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که آمریکا باید به "واقعیت ها احترام بگذارد" و از وارد کردن "اتهامات بی پایه" پرهیز کند.

ما ژائوکشو گفت: "آمریکا از سیاست های چین برای اداره اینترنت انتقاد کرده و به طور ضمنی گفته است که چین آزادی های اینترنتی را محدود می کند. این خلاف واقعیت هاست و برای روابط چین و آمریکا ضرر دارد."

'عواقب'

خانم کلینتون در سخنانی گفته بود که اینترنت وسیله ای برای "پیشرفت عظیم" چین بوده اما هر کشوری که دسترسی آزاد به اطلاعات را محدود می کند با این خطر روبروست که "با کشیدن دیوار خود را از پیشرفت های کشور همسایه محروم می کند."

او گفت که بخش خصوصی مسئولیت دارد تا از آزادی بیان حفاظت کند و باید "موضعی اصولی" در برابر سانسور اتخاذ کند.

خانم کلینتون همچنین از مقام های چینی خواست درباره شکایت گوگل دایر بر اینکه هکرها در چین سعی کرده بودند در حمله ای "بسیار پیشرفته" به کدهای نرم افزاری این شرکت نفوذ کرده و به حساب ای میل فعالان حقوق بشر چین دسترسی یابند، رسیدگی کند.

او افزود: "کشورها و افرادی که در حملات اینترنتی مشارکت دارند باید با عواقب آن و محکومیت بین المللی روبرو شوند."

بیل برتون سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در هواپیمای ریاست جمهوری موسوم به "ایر فورس وان" به خبرنگاران گفت که آقای اوباما با خانم کلینتون هم نظر است.

او گفت: "همانطور که رئیس جمهوری گفته است، او همچنان از نقض حریم امنیتی در اینترنت که گوگل به چین نسبت می دهد ناراحت است. همه آنچه ما از چین می خواهیم این است که پاسخ هایی در این زمینه ارائه کند."

مقام های چین تا کنون چندین بار گفته اند که از فعالیت گوگل و سایر شرکت های اینترنتی خارجی در این کشور استقبال می کنند مشروط بر این که این شرکت ها قوانین و سنن چین را در نظر بگیرند.

وقتی شرکت گوگل - مستقر در کالیفرنیا - در سال 2006 وبسایت google.cn را راه اندازی کرد، پذیرفت که برخی از نتایج جستجو شده - مانند نتایج مربوط به تظاهرات میدان تیانانمن، استقلال تبت یا فعالیت های فالون گانگ - را به درخواست پکن سانسور کند.

چین با 350 میلیون کاربر اینترنت از نظر تعداد کاربران در صدر کشورهای جهان قرار دارد و بازاری پرسود برای موتورهای جستجوگر است که سال گذشته یک میلیارد دلار برآورد شد.