پدر محسن روح الامینی : مرتضوی استعفا دهد

عبدالحسین روح الامینی
Image caption عبدالحسین روح الامینی امیدوار است دادگاه متهمان بازداشتگاه کهریزک به طور علنی برگزار شود.

عبدالحسین روح الامینی، پدر محسن روح الامینی، یکی از کسانی که در جریان اعتراض های پس از انتخابات در بازداشتگاه کهریزک کشته شد، می گوید سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران باید از مسئولیت های خود استعفا دهد.

آقای روح الامینی در مصاحبه با هفته نامه پنجره که روز ۳ بهمن ماه (۲۳ ژانویه ) چاپ شده، از تشکیل دادگاه رسیدگی به متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک در آینده ای نزدیک خبر داد و اظهار امیدواری کرد که این دادگاه به صورت علنی تشکیل شود.

هیأت ویژه مجلس ایران که برای بررسی حوادث پس از انتخابات و تحقیق پیرامون وقایع بازداشتگاه کهریزک مامور شده بود، در گزارش خود سعید مرتضوی را که در آن زمان دادستان تهران بود به خلاف گویی متهم کرد. در این گزارش که روز یکشنبه ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) در جلسه علنی مجلس قرائت شد، آقای مرتضوی به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان تظاهرات روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شد.

منتقدان دولت می گویند که در جریان حوادث بازداشتگاه کهریزک چهار نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات پس از انتخابات ۲۲ خرداد کشته شدند. به گفته آنها محسن روح الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی فرد و رامین آقازاده قهرمانی چهارنفری هستند که بر اثر ضرب و جرح و شکنجه کشته شدند.

عبدالحسین روح الامینی، یکی از شاکیان پرونده بدرفتاری با بازداشت شدگان در بازداشتگاه کهریزک، در مصاحبه خود از نتایج به دست آمده از رسیدگی به این پرونده اظهار رضایت کرده و تایید وقوع قتل عمد در این بازداشتگاه توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح و همینطور گزارش هیأت ویژه مجلس درباره این بازداشتگاه را گام های مثبتی در این زمینه خوانده است.

او با این حال از این که در گزارش هیات ویژه مجلس از رامین آقازاده قهرمانی نامی برده نشده، انتقاد کرد. آقای روح الامینی می گوید رامین آقازاده قهرمانی مقتول چهارم بازداشتگاه کهریزک است که پس از آزادی از این بازداشتگاه از دنیا رفت.

انکار دادستان سابق در دخالت در مسائل کهریزک

سعید مرتضوی که بعد از حوادث کهریزک از مقام دادستانی کنار گذاشته شد، به معاونت غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور انتخاب شده و پیش از انتشار گزارش کمیته ویژه مجلس درباره حوادث بعد از انتخابات، از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

Image caption سعید مرتضوی می گوید که در بیشتر مدتی که زندانیان در بازداشتگاه کهریزک بودند او در مرخصی بوده است.

پس از انتشار گزارش هیأت ویژه مجلس ایران درباره حوادث کهریزک آقای مرتضوی در نامه ای به علی لاریجانی، رییس مجلس گفت که مسائل بازداشتگاه کهریزک هیچ ارتباطی به او ندارد.

او در واکنش به گزارش مجلس گفت که اکثر بازداشت شدگانی که به بازداشتگاه کهریزک اعزام شدند "اراذل و اوباش واقعی " بودند و دادستانی تهران فقط در فرستادن "حدود هفت نفر" به این بازداشتگاه اشتباه کرد. آقای مرتضوی در نامه مفصل خود به آقای لاریجانی می گوید که در بیشتر مدتی که این افراد در بازداشتگاه کهریزک بودند او در مرخصی بوده است. او همچنین رسانه ها را به قلب واقعیت و تلاش به ربط دادن مسائل کهریزک به او متهم کرد.

عبدالحسین روح الامینی در پاسخ به سوال هفته نامه پنجره درباره واکنش آقای مرتضوی به گزارش مجلس، گفت: چون پرونده آقای مرتضوی و بقیه متهمین در مراجع ذی صلاح در دست رسیدگی است، اگر او اسناد و مدارکی دارد باید به دادگاه ارائه دهد.

او گفت: " ما توصیه می کنیم کسانی که در این موضوع متهم هستند به جای غبار آلود کردن فضا و نامه پراکنی های سیاسی قبول مسئولیت کنند." او همچنین گفت: " انتظار از متهمان این پرونده این است که به جای اینکه عذر بدتر از گناه بیاورند با عذرخواهی از آحاد ملت ایران و خانواده های مقتولین و مضروبین، حداقل قبل از اینکه به مجازات اعمال خود برسند استعفا دهند."

عبدالحسین روح الامینی همچنین در مصاحبه خود از تلاش هایی از طرف برخی طرف ها و وکلای پرونده بازداشتگاه کهریزک برای رضایت گرفتن از شاکیان این پرونده خبر داد و گفت : " شنیده ام که در این خصوص هزینه نمودند و ظاهراً هم از برخی رضایت گرفته اند."

او البته در ادامه گفته است که رضایت برخی تاثیری در رسیدگی به این پرونده در دادگاه ندارد و تعداد زیادی از شاکیان رضایت نداده اند که خانواده کشته شدگان و تعدادی از مضروبین کهریزک از این جمله هستند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست