کلینتون: چین برای تحریم ایران 'تحت فشار' قرار می گیرد

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون می گوید پکن باید تاثیرات بلند مدت برنامه های اتمی ایران را برای ثبات منطقه در نظر داشته باشد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا طی اظهارت بیسابقه ای به چین هشدار داده است اگر از تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نکند تحت فشار کشورهای غربی قرار خواهد گرفت.

خانم کلینتون که در کالج نظامی اکول سخن می گفت اظهار داشت چین تحت فشارهای زیادی قرار خواهد گرفت تا اثرات مخرب ایران اتمی را برای خلیج فارس بپذیرد.

این هشدار در حالی مطرح می شود که چین در آخرین نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران مخالفت کرد.

اما وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت همه اعضای شورای امنیت باید به سمت تحریم های شدید تر علیه ایران بروند.

او پیش تر نیز گفته بود شورای امنیت باید "شدید ترین تحریم های ممکن" را علیه ایران اعمال کند.

خانم کلینتون گفت چین به دلیل تامین بخشی از نیازهای نفتی خود از ایران تحریم علیه این کشور را مخالف منافع ملی خود می بیند.

او افزود اما پکن باید تاثیرات بلند مدت برنامه های اتمی ایران را برای ثبات منطقه در نظر داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه نیز با یانگ جیچی همتای چینی خود در لندن ملاقات و درباره برخی موضوعات از جمله برنامه اتمی ایران گفتگو کرد.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند بدنبال دستیابی به سلاح اتمی است اما تهران می گوید تنها بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون تحریم های متعددی علیه ایران اعمال کرده است. مخالفت روسیه و چین همواره مانع از تصویب تحریم های شدیدتر شده است.

اما برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه پس از ملاقات با خانم کلینتون گفت روسیه با تحریم های بیشتر مخالف نیست و مذاکره با چین نیز در این زمینه در جریان است.

مقام های چینی تاکنون خواستار ادامه مذاکرات گروه 1+5 با ایران شده اند.

اما برخی دیپلماتهای غربی اظهار امیدواری می کنند بزودی دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران اعمال شود. احتمال می رود در پیش نویس تحریم های بعدی فشارهای بیشتری متوجه سپاه پاسداران باشد.

در همین حال یوکیا آمانو مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است مذاکره با ایران برای دستیابی به توافقی بر سر تبادل سوخت هسته ای ادامه دارد.

مطالب مرتبط