'تاچر درخواست آمریکا برای اقدام علیه گروگان گیری ایران را رد کرده بود'

تاچر
Image caption خانم تاچر که 84 سال دارد اکنون کمتر در انظار عمومی ظاهر می شود

نامه های خصوصی مارگارت تاچر، نخست وزیر سابق بریتانیا که به تازگی انتشار یافته نشان می دهد که وی درخواست جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا برای اقدام علیه گروگان گیری دیپلمات های آمریکایی در ایران یا اعتراض رسمی به این ماجرا را رد کرده بود.

در میان 23 هزار و 198 نامه از پرونده های شخصی و سیاسی خانم تاچر تلگرافی دیده می شود که وی در تاریخ 14 نوامبر سال 1979 از جیمی کارتر دریافت کرده بود.

در این تلگراف جیمی کارتر پیشنهاد کرده که بریتانیا امکان کاهش تعداد پرسنل دیپلماتیک خود در ایران را مد نظر قرار دهد.

مارگارت تاچر در پاسخ یک هفته بعد خود به این تلگراف، نوشته است که بریتانیا شماری از دیپلمات های خود در ایران را خارج کرده است ولی در حال حاضر معتقد نیست که مطرح کردن دلایل سیاسی برای کاهش پرسنل سفارت، کار عاقلانه ای باشد.

وی می افزاید یکی از دلایل یک چنین عقیده ای این است که بریتانیا در این که ایران تحت تاثیر یک چنین اقدامی قرار خواهد گرفت تردید دارد و دلیل دیگر نیز این است که خطر عمل تلافی جویانه برای پرسنلی که در تهران باقی می مانند وجود خواهد داشت.

در ماه مه سال 1979، یعنی قبل از اشغال سفارت آمریکا در تهران، و کمتر از دو هفته از هنگام روی کار آمدن خانم تاچر، جیمی کارتر از دولت بریتانیا خواسته بود که برای تضمین امنیت یهودیان ایرانی با مقامات این کشور تماس بگیرد.

خانم تاچر با این درخواست مخالفت کرده و گفته بود نظر سفارت بریتانیا در ایران این است که یهودیان ایرانی با اذیت و آزار سازمان یافته روبرو نیستند و علاوه بر این، مداخله می تواند در حقیقت ایمنی آنان را کاهش دهد.

یکی دیگر از نامه های قابل توجه وی، نامه اعتراض آمیزی است که به لئونید برژنف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی نوشته شده و در ارتباط با اشغال افغانستان توسط شوروی سابق است.

آرشیو بنیاد تاچر

Image caption مکاتبات خصوصی خانم تاچر که انتشار یافته به هزاران نامه می رسد

مکاتبات خصوصی مارگارت تاچر که تعداد آن به هزاران نامه می رسد، مربوط به اولین سال نخست وزیری اوست و توسط "آرشیو بنیاد تاچر" در کالج چرچیل در کمبریج، انتشار یافته است.

خواندن این نامه ها در باره این که چگونه خانم تاچر در سال 1979 به نخست وزیری رسید و این که چگونه دولت خود را تشکیل داد، اطلاعات وسیعی به خواننده می دهد.

در این مکاتبات اسنادی هم دیده می شود که در آن وی برنامه های خود برای احیاء اقتصادی بریتانیا را شرح داده است.

همچنین نوشته هایی در ارتباط با کیف مشهور خانم تاچر که از او جدانشدنی بود، در این اسناد به چشم می خورد.

یک ورق کاغذ زرد رنگ نیز به دفتر خاطرات او در سال 1979 الصاق شده که محتوای آن یک رژیم لاغری تایپ شده است.

در این رژیم لاغری دو هفته ای، خوردن 24 تخم مرغ در هفته و اسفناج، استیک و خیار برای کم کردن وزن در نظر گرفته شده است.

نکته غیر عادی در این رژیم غذایی توصیه نوشیدن گاه و بیگاه ویسکی است.

مطالب مرتبط