سایت رادیو زمانه هک شد

ارتش سایبری ایران
Image caption ارتش سایبری ایران پیش تر به بایدو و تویتر هجوم برده بود

سایت رادیو زمانه به وسیله هکرهای ایرانی از کار افتاد.

گروهی موسوم به "ارتش سایبری ایران" روز شنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) با حمله به سایت رادیو زمانه که در هلند مستقر است، دسترسی کاربران به این سایت را مختل کرد.

کاربران رادیو زمانه با مراجعه به این سایت، با این پیام مواجه شدند: "ارتش سایبری ایران به تمام مزدوران وطن فروش هشدار می دهد که در دامان اربابان خود نیز آنها را راحت نمی گذارد."

ارتش سایبری ایران پیش از این نیز به جستجوگر چینی "بایدو" و شبکه اجتماعی تویتر هجوم برده بود.

فرید حایری نژاد، سردبیر رادیو زمانه در گفتگو با بی بی سی گفتکه آنها روز جمعه شب متوجه شدند که به سایت رادیو زمانه حمله شده است.

آقای حایری نژاد افزود که حمله کنندگان، سرور سایت رادیو زمانه را "تحت کنترل" خود در آوردند و پس از کنترل سرور، کنترل دومین‌ها (دامنه ها) را به دست آوردند.

سردبیر رادیو زمانه می گوید که آنچه برای دست اندرکاران رادیو زمانه مشخص است این است که این اقدام با تدراکاتی وسیع انجام شده؛ چرا که هکرها به هنگام حمله، اطلاعات لازم را برای این اقدام در اختیار داشتند.

آقای حایری نژاد می گوید که رادیو زمانه در خصوص احتمالاتی که منجر به دسترسی هکرها به اطلاعات مربوط به هک کردن سایت رادیو زمانه شده است، بیانه ای منتشر خواهد کرد.

سردبیر رادیو زمانه تاکید کرد که این رادیو، آنگونه که وزارت اطلاعات دولت ایران مدعی است، در صدد براندازی هیچ نظامی نیست و کار مخفی انجام نمی دهد.

در باره ارتش سایبری ایران اطلاعات رسمی در دست نیست اما اوایل سال گذشته، خبرگزاری فارس به نقل از یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی نوشت که ایران یکی از پنج کشور دارای ارتش سایبری است و این تیم زیر نظر مجموعه سپاه پاسداران فعالیت می کند.

اگرچه سپاه پاسداران بخشی را با نام مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری برای جلوگیری از انتشار اطلاعات اینترنتی غیرقابل قبول برای حکومت ایران راه اندازی کرده، اما معلوم نیست که آیا ارتش سایبری ایران با این نهاد ارتباط دارد یا خیر.

مطالب مرتبط