جیمز جونز: با اسرائیل در قبال ایران همکاری نزدیک داریم

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما
توضیح تصویر،

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در ماه ژانویه به اسرائیل سفر کرده بود

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اسرائیل در برابر برنامه اتمی ایران بطور "مسوولانه" عمل می کند.

او این سخن را در مصاحبه اختصاصی با روزنامه اسرائیلی "جروسلم پست" بیان کرده است.

مشاور ارشد باراک اوباما به این سوال که آیا آمریکا نگران حمله یکجانبه اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران است پاسخ صریحی نداد، اما تاکید کرد که آمریکا و اسرائیل در قبال ایران گفتگو و همکاری بسیاری نزدیکی دارند.

جیمز جونز در ماه ژانویه امسال نیز به اسرائیل سفر کرده بود.

او روز جمعه (29 ژانویه) هشدار داد که افزایش فشارهای داخلی و خارجی بر ایران در مورد برنامه هسته ای، می تواند منجر به واکنش شدید این کشور علیه اسرائیل شود.

این در حالیست که آمریکا درصدد تشدید تحریم ها علیه ایران است و سیستم های دفاع موشکی پیشرفته ای در آب های خلیج فارس و چهار کشور همسایه ایران- امارت متحده عربی، بحرین، کویت و قطر - مستقر کرده است.

بر اساس گزارش ها، آمریکا دو کشتی مجهز به سیستم ضد موشک های بالستیک بنام "ایجیس" را به خلیج فارس اعزام کرده و همچنین در حال استقرار سیستم های ضد موشک "پاتریوت" در چهار کشور عرب است.

آمریکا و اسرائیل برنامه های اتمی و موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه می دانند، هرچند ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی و دفاعی بودن برنامه موشکی خود تاکید دارد.

جیمز جونز روز جمعه گفته بود، حکومت هایی که تحت فشار هستند، اغلب از طریق عوامل خود دست به حمله می زنند که در مورد ایران، به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، گروه حزب الله در لبنان و جنبش حماس در نوار غزه از آن دسته هستند.

به گفته این مقام ارشد کاخ سفید، شدت گرفتن تحریم های بین المللی علیه ایران به معنای فشار بیشتر بر آن کشور است و به همین دلیل، خطر حمله به اسرائیل و یا تلاش برای ایجاد خشونت در کرانه غربی وجود دارد.

ژنرال جونز دلیل دیگر تحت فشار قرار گرفتن ایران را فشار داخلی دانسته که اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر از جمله آن است.