'شورای امنیت در جریان ضبط محموله سلاح از کره به ایران قرار گرفت'

کشتی باری (عکس آرشیو)
توضیح تصویر،

در ماه اوت امارات متحده عربی یک کشتی حامل سلاح را که گفته می شد به مقصد ایران می رفته ضبط کرد

بنابه گزارش ها دولت تایلند در گزارشی که تسلیم شورای امنیت سازمان ملل کرده می گوید که یک محموله بزرگ سلاح از کره شمالی را در ماه دسامبر ضبط کرده است که حدس می زند مقصد نهایی آن فرودگاه مهرآباد تهران بوده باشد.

این گزارش "محرمانه" است اما چند خبرگزاری معتبر بین المللی از جمله رویترز می گویند که اصل گزارش دولت تایلند به شورای امنیت را دیده اند. دیپلمات ها نیز در گفتگو با رسانه ها وجود چنین گزارشی را تایید کرده اند.

یک مقام تایلندی روز یکشنبه تاکید کرد که این گزارش نهایی نیست و تحقیقات در مورد اینکه محموله به کدام مقصد می رفته است ادامه دارد.

گزارش ها حاکیست که هواپیمای حامل این محموله 35 تنی روز 11 یا 12 دسامبر در فرودگاه بانکوک فرود آمد. به گزارش رویترز پنج خدمه هواپیما پس از فرود اضطراری آن در فرودگاه بانکوک دستگیر شدند. در مورد علت فرود اضطراری گزارشی ارسال نشده است.

در گزارش دولت تایلند به کمیته شورای امنیت سازمان ملل آمده است که هواپیمای حامل این محموله به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران پرواز می کرد و از جمله شامل گلوله راکت، راکت انداز و آنچه به نظر می رسد قطعات موشک باشد بود. صادر کننده این محموله "شرکت صنایع مکانیکی کره" عنوان شده است.

اما پانیتان واتانایاگورن سخنگوی دولت تایلند روز یکشنبه به نیویورک تایمز گفت: "ما دقیقا نمی دانیم که هواپیما کجا می رفت."

او گفت که در اسناد ارائه شده توسط خدمه هواپیما چندین مقصد غیر از مهرآباد نیز ذکر شده است و سخنگوی دولت تایلند گفت که "محموله می توانست در هر یک از این مقاصد تخلیه شود."

نیویورک تایمز می نویسد که به نظر می رسد دیپلمات ها و مقام های تایلندی بر این نکته توافق نظر داشته باشند که هواپیما با درخواست سازمان های امنیتی آمریکا مورد بازرسی قرار گرفته باشد.

بنابه این گزارش خدمه هواپیما که در زندانی در بانکوک تحت بازداشت هستند می گویند به آنها گفته شده بود که هواپیما حامل تجهیزات حفاری نفت است.

یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل که مسئول تحریم های کره شمالی است هم اکنون مشغول ارزیابی گزارش دولت تایلند است و درحال تنظیم نامه ای برای ارسال به کره شمالی و سایر کشورها جهت دریافت توضیحات است. این کمیته قرار است روز 11 فوریه در مورد مساله به شورای امنیت گزارش دهد.

دیپلمات ها به خبرگزاری رویتر گفتند که به نظر می رسد جابجایی سلاح از کره شمالی به ایران ناقض تحریم های سازمان ملل علیه کره باشد.

هرچند ایران در ارتباط با برنامه اتمی اش موضوع تحریم های جداگانه سازمان ملل است اما ظاهرا این محموله مشمول این تحریم ها نمی شود.

در ماه اوت سال گذشته نیز امارات متحده عربی یک کشتی حامل سلاح از کره شمالی با موادی مشابه از جمله راکت انداز (آر پی جی)، چاشنی انفجاری، و مهمات آر پی جی ضبط کرد که احتمال داده می شد به مقصد ایران می رفته است.