به روز شده:  07:21 گرينويچ - دوشنبه 01 فوريه 2010 - 12 بهمن 1388

مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب در ایران آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی در ایران آغاز شده است در حالیکه هم دولت و همم مخالفان خواستار حضور مردم در راهپیمایی های روز 22 بهمن شده اند.

روز دوشنبه، 12 بهمن (1 فوریه)، مراسم موسوم به دهه فجر برای بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی با برگزاری مراسمی در نقاط مختلف ایران آغاز شد و این مراسم به مدت ده روز تا راهپیمایی 22 بهمن، سالگرد سقوط رژیم سلطنتی، ادامه خواهد داشت.

در ساعت نه و سی و سه دقیقه بامداد، زمان ورود آیت الله روح الله خمینی به فرودگاه تهران در 12 بهمن سال 1357، زنگ مدارس، ناقوس کلیساها و سوت قطارها در سراسر کشور و سوت کشتی های ایرانی در نقاط مختلف به صدا در آمد و در ادامه روز، مراسمی در از جمله در آرامگاه آیت الله خمینی در تهران و گورستان بهشت زهرا برگزار می شود.

آیت الله خمینی پس از ورود به تهران در فوریه سال 1979 از فرودگاه مهرآباد به گورستان بهشت زهرا رفت و در سخنانی در این محل، دیدگاه ها و برنامه هایی را که پس از به دست گرفتن قدرت برای مردم در نظر داشت تشریح کرد.

به گفته ستاد مرکزی دهه فجر، در سال جاری، مراسم آغاز دهه فجر در بهشت زهرا و محل ایراد سخنرانی آیت الله خمینی برگزار می شود.

براساس اظهارات سخنگوی این ستاد، بر خلاف سال های قبل، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخنران نخستین روز مراسم دهه فجر نیست و جای او به غلامعلی حداد عادل، از نمایندگان راستگرای مجلس و از بستگان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، داده شده است.

آقای رفسنجانی از زمان امامت نماز جمعه روز 26 تیرماه و طرح پیشنهادهایی برای خاتمه دادن به بحران سیاسی پس از انتخابات، در نمازهای جمعه و سایر تجمع های عمومی حضور نداشته هر چند مشخص نیست که آیا عدم حضور او اختیاری بوده یا از او دعوتی به عمل نیامده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، سخنگوی ستاد مرکزی برگزاری مراسم بزرگداشت ده فجر، که سازمان دهنده مراسم دولتی بزرگداشت انقلاب ایران است، گفته است که برای سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی که سمت تولیت آرامگاه او را نیز برعهده دارد، برای حضور در مراسم گورستان بهشت زهرا دعوتنامه ارسال شده اما شرکت او در این مراسم مشخص نیست.

حسن خمینی و احمدی نژاد

در مورد نحوه شرکت حسن خمینی در مراسم گزارشهای متفاوتی مخابره شده است

حسن خمینی هم از زمان اعلام نتیجه انتخابات از تعدادی از مراسم دولتی غیبت داشته و چند مراسم دیگر نیز که به طور سنتی در آرامگاه آیت الله خمینی برگزار می شد نیز در سال جاری لغو شده در حالیکه خود او هدف انتقادهای تند بعضی از افراد و رسانه های طرفدار دولت بوده است.

از نوه آیت الله خمینی و برخی دیگر از اعضای خانواده او به عنوان طرفداران میرحسین موسوی، از نامزدهای انتخابات و از رهبران مخالفان دولت محمود احمدی نژاد، نام برده می شود و در ماه های پس از انتخابات، گزارش ها و تصاویری از دیدارشان با خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی انتشار یافته است.

با اینهمه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی در بامداد روز دوشنبه نوشت که محمود احمدی نژاد و اعضای هیات دولت برای ادای احترام در آرامگاه آیت الله خمینی حضور یافتند و سید حسن خمینی "نیز در این مراسم رئیس جمهوری را همراهی کرد."

در همین مورد، سایت کلمه، که اخبار و دیدگاه های میرحسین موسوی را منتشر می کند، نوشته است که حسن خمینی که هنگام حضور محمود احمدی نژاد در آرامگاه آیت الله خمینی در محل حاضر بود، به طور ناگهانی با همراهان خود این محل را ترک کرد و بر خلاف سال های پیش، در مراسم بهشت زهرا هم حضور نیافت.

دعوت دولت و مخالفان به راهپیمایی

سایت کلمه همچنین گفته است که آقای خمینی به مناسبت سالروز بازگشت آیت الله خمینی از تبعید، در خانه علیرضا بهشتی، از مشاوران زندانی میرحسین موسوی، با خانواده او دیدار کرد.

به طور سنتی در خلال سال های پس از انقلاب، دهه فجر با برگزاری راهپیمایی دولتی 22 بهمن در نقاط مختلف خاتمه می یافته و سخنگوی ستاد مرکزی برگزاری مراسم این دهه گفته است که برای سال جاری هم انجام راهپیمایی در بیش از هشتصد شهر و چهار هزار روستا برنامه ریزی شده است.

وی افزوده است که سال گذشته برای پوشش این راهپیمایی، از ششصد خبرنگار داخلی و چهارصد خبرنگار خارجی دعوت به عمل آمد اما هنوز تعداد خبرنگاران برای گزارش مراسم سال جاری مشخص نیست.

از زمان اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری، که به اتهام تقلب و اعتراضات گسترده در خلال ماه های پس از آن منجر شده، جمهوری اسلامی محدودیت های بسیار شدیدی را علیه رسانه های داخلی و خبرنگاران خارجی وضع کرده که ظاهرا هدف از آن، جلوگیری از انتشار اخبار و تصاویر تجمع های اعتراضی و نحوه برخورد دولت با معترضان بوده است.

موسوی و کروبی

موسوی و کروبی از مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرده اند

با اینهمه، برای بعضی مراسم دولتی به خبرنگاران داخلی و خارجی اجازه داده شده است تا به طور مشخص و در محدوده های خاص به تهیه گزارش بپردازند و گاه خبرهایی هم از برخورد شدید با خبرنگارانی که در صدد تهیه گزارش از نقاط دیگر بوده اند انتشار یافته است.

ویژگی دیگر مراسم سال جاری درخواست نهادها و مقامات دولتی و همچنین، دعوت شخصیت ها و گروه های مخالف دولت از مردم برای حضور در راهپیمایی های روز 22 بهمن بوده است.

برخی وبسایت های اینترنتی اصلاح طلب گفته اند که دولت در نظر دارد با سازماندهی یک راهپیمایی گسترده در روز 22 بهمن به خصوص در تهران، آن را به عنوان نشانه حمایت اکثریت مردم ایران از خود و ناکامی "جنبش سبز" معرفی کند و برای این منظور، خبرنگاران داخلی و خارجی را در محل های مناسب مستقر خواهد کرد.

این وبسایت ها خواستار شرکت گسترده مردم در راهپیمایی های 22 بهمن همراه با نمادهای "جنبش سبز" شده و آن را برای خنثی کردن برنامه های دولت جهت مقابله با اعتراضات مخالفان ضروری دانسته اند و مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران اصلی مخالفان دولت نیز از مردم دعوت کرده اند در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کنند.

از زمان برگزاری انتخابات، دولت به گروه های معترض اجازه برگزاری هیچ تجمع و تظاهراتی را نداده اما مخالفان با بهره برداری از اجتماعات دولتی، به ابراز دیدگاه های خود مبادرت کرده اند که گزارش ها و تصاویر آنها هم به طور عمده از طریق شبکه های اینترنتی در دسترس افکار عمومی در سطح جهانی قرار گرفته است.

به نظر می رسد که نهادهای دولتی در صدد سازمان دادن راهپیمایی گسترده ای، دست کم در تهران، برآمده اند و روز دوشنبه، محمود احمدی نژاد ظاهرا با پیش بینی وسعت این تظاهرات گفت "ملت ایران 22 بهمن یاس و ناامیدی را بر اردوگاه دشمن حاکم می کنند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.