فرمانده نیروی انتظامی: من و رادان در کهریزک متهم نیستیم

احمدی مقدم
Image caption احمدی مقدم می گوید که یک سری جدید از تصاویر معترضان روز عاشورا برای شناسایی منتشر می شود

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی دخالت خود و سرتیپ احمدرضا رادان معاونش را در کهریزک رد کرده و گفته است که تصاویر جدیدی از معترضان روز عاشورا برای شناسایی منتشر می شود.

آقای احمدی مقدم که به بوشهر سفر کرده در پاسخ به پرسش هفته نامه خلیج فارس در باره نقش مسئولان ارشد نیروی انتظامی در بازداشتگاه کهریزک گفته است که "بنده به عنوان مسئول ارشد پلیس و یا جانشین من (احمد رضا رادان) در این پرونده متهم نیست و دلیلی هم ندارد."

به گفته رئیس پلیس ایران، ابعاد مسئله معلوم است و بنابر گزارش مجلس "یک تخلفی بوده در سطح یک واحد صورت گرفته است."

آقای احمدی مقدم تاکید کرده که "مسئولانی که از پلیس در کهریزک نقش داشته اند، حداکثر اتهامی که متوجه شان می باشد ضعف نظارت و سهل انگاری در انجام وظیفه است و گرنه آمریت و یا دستور نه تنها به اثبات نرسیده بلکه ثابت شده که چنین آمریتی نبوده است."

در جریان وقایع بعد از انتخابات گروهی از معترضان به بازداشتگاه کهریزک که تحت نظارت نیروی انتظامی قرار داشت منتقل شدند و بنابر گزارشهای رسمی، به دلیل بدرفتاری ماموران دستکم چهار نفر از دستگیر شدگان در این بازداشتگاه کشته شده اند.

گزارشی که مجلس ایران از این بازداشتگاه ارائه داده اتهاماتی به سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که به تازگی از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتخاب شده، وارد شده است.

پیش از این گزارش شده بود که در میان متهمان پرونده کهریزک چند مامور ارشد نیروی انتظامی متشکل از یک سرتیپ و چند سرهنگ وجود دارند.

فرمانده نیروی انتظامی می گوید که "مامورانی در آنجا (کهریزک) از حدود قانونی تجاوز کردند و نیروی انتظامی با آنان برخورد، تنبیه و برکنارشان کرد و تحویل دادسرای نظامی داد."

تصاویر جدید از معترضان روز عاشورا

نیروهای امنیتی و انتظامی نقش پررنگی در حوادث بعد از انتخابات داشتند و عملکرد آنها با انتقاداتی مواجه بوده است.

غیر از برخورد پلیس با معترضان، انتشار عکسهایی از معترضان حوادث روز عاشورا از جمله کارهایی بوده که با انتقاد مواجه شده است چون به عقیده برخی، پلیس نمی تواند بدون آنکه اتهامی علیه فردی مطرح شده باشد، عکس افراد را به صورت گسترده منتشر کند.

با وجود این، آقای احمدی مقدم می گوید که با "همکاری مردم و بر اساس تصاویری که منتشر شد قریب به اتفاق افرادی که تصاویر آنها منتشر شده بود، دستگیر شدند و سری جدید تصاویر نیز در حال انتشار است."

در جریان وقایع بعد از انتخابات ابتدا عکسهای معترضان از سوی وبسایت های نزدیک به سپاه پاسداران منتشر شد و بعد از وقایع روز عاشورا نیز نیروی انتظامی تصاویری را روی وبسایت خود منتشر کرد. مدتی بعد از آن نیز نیروی انتظامی تصاویر دهها نفر را در هفته نامه خود "امین جامعه" منتشر کرد و از مردم خواست که در شناسایی آنها به پلیس کمک کنند.

در روز ششم دی ماه مصادف با روز عاشورا ، بین عزاداران مخالف دولت و ماموران نیروی انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی درگیری روی داد که براساس گزارش های خبری و تصویری انتشار یافته، با خشونت شدید ماموران امنیتی همراه بود.

Image caption به گفته احمدی مقدم، در جریان اعتراضات روز عاشورا 600 نفر دستگیر شدند

در پی این تظاهرات، که در جریان آن برخی از تظاهرکنندگان در برابر حملات نیروهای دولتی مقاومت کردند، شماری از مقامات و رسانه های حکومتی معترضان را به اهانت به مقدسات دینی متهم ساختند و از تصمیم به شدت عمل در تظاهرات بعدی سخن گفتند.

تعدادی از معترضان مخالف دولت در جریان وقایع روز عاشورا دستگیر شده اند و اکنون آقای احمدی مقدم می گوید که 600 نفر در ماجرای روز عاشورا دستگیر شده اند.

چگونگی کنترل ایمیل

در جریان وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری، محدودیت های رسانه ای و ارتباطی گسترده ای به اجرا گذاشته شد، در برخی روزها اینترنت و تلفن های همراه قطع می شد و تا مدتها نیز امکان ارسال پیام کوتاه (اس ام اس) وجود نداشت.

با وجود محدودیت های دولتی، مردم تصاویر اعتراضات را که با تلفن های همراه ضبط کرده بودند، روی سایت ها منتشر می کردند.

پلیس برای ممانعت از این کار، اعلام کرد که پیامکها و ایمیل های افرادی را که مردم را به حضور در تجمعات تشویق می کنند، کنترل خواهد کرد.

آقای احمدی مقدم در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره کنترل پیامک ها و ایمیل افراد و این که آیا این کار ورود به حریم خصوصی افراد نیست، گفته است:" این که افراد این کار را ورود به حریم خصوصی مردم عنوان کرده اند شاید با این نوع اظهار نظرها می خواهند ما را وادار کنند که شگردهای خود را بیان کنیم."

بحث کنترل ایمیل ها و پیام های کوتاه واکنشهای زیادی به دنبال داشت و منتقدان می گفتند که پلیس نمی تواند بر اساس قانون جرایم رایانه ای بدون حکم قضایی به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند هر چند که سرویس دهندگان اینترنتی موظفند اطلاعات مربوط به کاربران را برای چند ماه نگهداری کنند.

به گفته رئیس پلیس، تکنولوژی های جدید این امکان را به پلیس می دهد که بدون این که تک تک افراد را کنترل کند"خود به خود افراد قانون شکن، متخلف و توطئه گر را شناسایی" کند.

آقای احمدی مقدم توضیح داده که اگر کسانی بخواهند به صورت انبوه پیامک فراخوان برای "اغتشاش" بدهند از این طریق شناسایی می شوند.

در روزهای اخیر و با نزدیک شدن روز ۲۲ بهمن و برگزاری راهپیمائی سراسری، نگرانی در بین مقامات حکومتی در حال افزایش است و به مخالفان دولت هشدار داده شده است که با آنها برخورد خواهد شد.

از زمان آغاز اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد، معترضان از روزهایی که مراسم رسمی در آنها برگزار می شود (از جمله نماز جمعه، راهپیمایی روز قدس و راهپیمایی روز ۱۳ آبان) برای ترتیب دادن تجمع های گسترده اعتراضی استفاده کرده اند و پیش بینی می شود در راهپیمایی ۲۲ بهمن هم اتفاق مشابهی بیفتد.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران معترضان مخالف دولت روز شنبه (دهم بهمن) بایکدیگر دیدار کرده و با اعلام محکومیت اعدام های اخیر از مردم خواستند تا در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کنند.

راهپیمایی روز ۲۲ بهمن همه ساله در ایران و همزمان با روزی که در آن انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، در تهران و شهرستان ها برگزار می شود و طی ۱۰ روز منتهی به این روز یعنی از ۱۲ بهمن روز ورود آیت الله خمینی (بنیانگذار جمهوری اسلامی) به ایران تا روز ۲۲ بهمن جشن هایی موسوم به "بزرگداشت دهه فجر" در این کشور برگزار می شود.

مطالب مرتبط