اوجگیری بیانیه های مخالفان و موافقان در آستانه 22 بهمن

یک حامی موسوی در میدان آزادی
Image caption اولین تظاهرات بزرگ معترضان و شاید بزرگترین آنها روز 25 خرداد در میدان و خیابان آزادی برگزار شد

با نزدیک شدن 22 بهمن مصادف با سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب در ایران صدور بیانیه و اظهار نظر گروه های مخالف دولت و همچنین چهره ها و گروه های حامی دولت، در این باره اوج گرفته است.

هر دو طرف مردم را به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن دعوت می کنند با این حال دو گروه دلایل کاملا متفاوتی را برای لزوم این مشارکت ارائه می دهند و اهداف متضادی را دنبال می کنند.

گروه های عمده اصلاح طلب طی بیانیه هایی با یادآوری علل انقلاب و خواسته های عمومی از جمله آزادی، داشتن حق رای و حاکمیت ملی، که باعث سقوط حکومت پهلوی شد از مردم به ویژه معترضان می خواهند از این فرصت استفاده کنند.

در مقابل گروه های سیاسی نزدیک به دولت از مردم می خواهند تا با شرکت در این راهپیمایی وحدت مردم و حاکمیت را نشان دهند و آنچه را نقشه دشمنان می دانند خنثی کنند. و رئیس قوه قضاییه حتی کسانی را که شعارهای غیررسمی سر دهند تهدید به برخورد کرده است.

ناظران می گویند که دستگاه های حکومتی امیدوار بوده اند با بسیج تمام نیروها و امکانات خود در روز 22 بهمن همچون 9 دی ماه به قدرتنمایی پرداخته و شکست حرکات اعتراضی پس از انتخابات را اعلام کنند.

در مقابل گروه های اصلاح طلب و سایر مخالفان امیدوارند معترضان با استفاده از فرصت 22 بهمن با نشان دادن آنچه "خواسته های حداقلی" اکثریت مردم می دانند صدای خود را بلند و واضح به گوش حکومت برسانند.

حزب مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و اعتماد ملی از احزاب عمده اصلاح طلب هستند که بیانیه های دو روز گذشته آنها عمدتا حول بحران پس از انتخابات و احقاق حقوق مردم دایر بر آزادی و حق حاکمیت ملی می گردد.

هر سه این احزاب پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه با محدودیت های شدید روبرو شدند که از جمله شامل بازداشت ده ها نفر از اعضای آنها بوده است.

اعتراض به نتایج انتخابات که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد، ابتدا با شعار "رای من کجاست" شروع شد اما با بی نتیجه ماندن اعتراض ها و برخورد شدید حکومت با معترضان، دامنه خواسته ها نیز به تدریج گسترش یافت، موضوعی که به خوبی در بیانیه های احزاب مخالف خودنمایی می کند.

حزب اعتماد ملی به دبیر کلی مهدی کروبی در بیانیه خود به مناسبت 22 بهمن، مهمترین خواسته های مردم در زمان انقلاب را "آزادی زندانیان سیاسی، انتخابات آزاد و نفی خودکامگی و انحصارطلبی" می داند و می نویسد: "اگر ما امروز ناقد وضعیت موجود هستیم، به‌این دلیل است که معتقدیم شرایط امروز حاکم بر کشور با آرمان‌هایی که ملت بزرگوار ایران برای نیل به آن‌ها دست به انقلاب شکوهمند اسلامی زد، فرسنگ‌ها فاصله دارد."

این حزب خواستار لغو نظارت استصوابی شورای نگهبان - ابزار حاکمیت برای تصفیه نامزدها - و اجرای همه پرسی برای "کشف صریح و قانونی نظر مردم در خصوص برخی از اساسی ترین مسائل کشور" می شود.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی از رهبران مخالفان دولت در اظهارات اخیر خود سعی کرده اند معترضان را قانع کنند از سردادن شعارهای تند علیه حکومت و سران آن بپرهیزند و در عوض خواسته های خود همچون انتخابات آزاد را در شعارهایشان منعکس کنند.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز در بیانیه اش ضمن ابراز تاسف از اقداماتی که می گوید در جهت ایجاد تردید در مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن صورت گرفته از مخالفان می خواهد "با حضور آرام و سبز خود در این روز مراقب تحرکات مشکوک و سازمان یافته و شعارهای تحریک آمیز برخی عوامل باشند."

این سازمان در بیانیه خود که روز شنبه 17 بهمن صادر کرد عمدتا به مسائل جاری کشور پرداخت و نوشت که "جنبش سبز" در پی "تحقق آرمان های اصیل و جاویدان ملت ایران در انقلاب اسلامی یعنی استقلال، آزادی و جمهوریت در پرتو معنویت و دیانت است."

این حزب از 22 بهمن به عنوان فرصتی "مغتنم و یگانه" نام برد تا جنبش سبز در آن بتواند "بر عزم خستگی ناپذیر خویش در تحقق این آرمان های بلند تاکید ورزد."

سازمان مجاهدین انقلاب از مردم ایران "از هر قوم و مذهب و قشر و طبقه ای دعوت می کند تا با حضور در راهپیمایی این روز ملی همانند روزهای انقلاب، اراده و خواست ثابث و همیشگی خود را در تحقق نظام مبتنی بر آرمان های اسلامی و حق حاکمیت ملت و نفی استبداد با هر نام و رنگی مجددا به نمایش بگذارند و به همگان تفهیم کنند مادام که آرمان های انقلاب در جان این ملت زنده است، خودکامگی در این سرزمین ممکن نیست."

جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز در بیانیه ای که روز 18 بهمن منتشر کرد با انتقاد شدید از اوضاع کنونی کشور از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نوشت که "وضعیت موجود قابل دفاع و دوام نیست و باید برای تغییر این وضعیت اقدام کرد."

این حزب پیدایش "جنبش سبز" را واکنشی به عدم تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و به ویژه محدود شدن آزادی های سیاسی و اجتماعی و اعمال شیوه های اقتدارگرایانه و استبدادی دانست و نوشت این حزب نیز در کنار محمدخاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی "همگان را به شرکت در راهپیمایی این روز دعوت می نماید و به ویژه از افراد جنبش سبز می خواهد به طور فعال و با نماد سبز در راهپیمایی 22 بهمن در سراسر کشور شرکت نمایند و با سردادن شعارهایی همچون الله اکبر و استقلال آزادی جمهوری اسلامی، همراه با آرامش و پرهیز از هرگونه عملی که بهانه به دست بهانه گیران دهد، این روز را به روز تجلی اراده ملت در مطالبه حق حاکمیت بر سرنوشت خویش و اجرای کامل قانون اساسی تبدیل نموده و راه را برای انجام اصلاحات در ادامه امور کشور باز نمایند."

'22 بهمن آخرین آزمون'

از سوی دیگر چهره ها و گروه های مختلف نزدیک به دولت نیز ضمن دعوت مردم به این راهپیمایی برای نشان دادن "وحدت" در جامعه علیه معترضان موضع گیری کرده اند.

نکته ای که جلب توجه می کند کوتاه بودن بیانیه های هواداران و نزدیکان دولت - در مقایسه با احزاب اصلاح طلب - درباره 22 بهمن است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، فراکسیون اصولگرایان مجلس که اکثریت را در پارلمان ایران تشکیل می دهد در بیانیه ای شدیدا به آمریکا تاخته و می نویسد: "پس از انتخابات جدای از دغل کاری آمریکا و انگلیس و برخی کشورهای غربی، اشتباهات عده ای از افراد موثر در انتخابات هزینه هایی را بر ملت تحمیل نمود. اینک پس از گذشت نه ماه از موضوع انتخابات، به فضل الهی ملت همه ابعاد ماجرا را دریافته اند و دیگر مجالی برای ماجراجویان فراهم نیست."

در ادامه این بیانیه آمده است: "فراکسیون اصولگرایان مجلس به آقایان موسوی، کروبی اعلام می دارد پیام ملت را در نهم دیماه درک نمونه و به ملت بپیوندند و با طرح موضوعات ناصواب فرصت برای شیطنت کشورهای سلطه گرا فراهم نکنند. 22 بهمن آخرین زمان آزمون شماست که التزام خود را به قانون اساسی و راه امام نشان دهید."

این بیانیه ضمن دعوت از عموم مردم برای شرکت در راهپیمایی 22 بهمن آن را "پاسخ محکم به فریب کاری آمریکا و انگلیس" می داند و اساس این روز را "مودت و برادری ملت با یکدیگر و قهر انقلابی نسبت به ماجراجویان و شیطنت آمریکا" اعلام می کند.

همزمان صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران که تا پیش از رسیدن به این مقام عضو شورای نگهبان - که نظارت استصوابی از وظایف مهم آن است - بود به معترضان هشدار داده است از 22 بهمن برای مخالفت استفاده نکنند.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای لاریجانی اظهار امیدواری کرده است که مردم در این روز "پاسخ محکمی به یاوه گویی های دشمنان بدهند".

او که در جلس روز یکشنبه مسئولان عالی قضایی صحبت می کرد اظهار نظر کرد که "توهم ایجاد انقلاب رنگین و مخملی" در عزم قاطعانه مردم خللی وارد نخواهد کرد.

او در هشدار به مخالفان گفت: "دستگاه قضایی با هماهنگی نیروهای انتظامی و امنیتی با قاطعیت در مقابل افراد ضدانقلاب و مخالفان نظام جمهوری اسلامی خواهد ایستاد و نخواهد گذاشت که عده ای با توهمات و تخیلات خود برای مردم ایجاد مزاحمت کرده و چهره انقلاب نورانی مردم را در جهان مشوه سازند."

آیت الله امامی کاشانی نیز در خطبه های نماز جمعه 16 بهمن در تهران خواستار عدم سردادن شعارهای ضدحکومتی شده بود: "22 بهمن نعمت استقلال، آزادی، عزت، به دست گرفتن سرنوشت است که خدا به ما داده است و باید این نعمت را حفظ کنیم. اگر بخواهیم شعارهایی بدهیم و کارهایی بکنیم و زیبایی و عظمت آن را در دنیا آلوده کنیم، به خدا تک تک ما که این کار را می کنیم پیش خدا، شهدا و امام مسئولیم."

آیت الله کاشانی همچنین خواهان پرهیز از تکرار شعارهای تظاهرات 9 دی علیه معترضان شد: "بعد از عاشورا که آن مصیبت رخ داد، ملت شریف ما در روز چهارشنبه به خیابان ها آمدند و شعارهایی مطرح شد. من عرض می کنم که این شعارها را ندهید و بگذارید در مملکت وحدت باشد."

در روز 9 دی تجمع بسیار بزرگی با سازماندهی دولتی در مرکز تهران در مذمت آنچه هتک حرمت مقدسات در روز عاشورا خوانده شده بود ترتیب داده شد که در آن شعارهای تندی علیه مخالفان سر داده شد.

میرحسین موسوی بعدا سخنان یک روحانی در تجمع دولتی 9 دی را "دعوت به جنگ داخلی" توصیف کرده و به شدت آن را محکوم کرد.

به هر حال چیزی که بسیاری از ناظران بر آن توافق دارند این است که 22 بهمن به طور بالقوه می تواند به بسیاری از سوالات درباره آینده جنبش اعتراضی ایران حداقل در کوتاه مدت پاسخ دهد.

مطالب مرتبط