مصطفی تاجزاده: دادگاه لازم نیست، حکم صادر کنید

مصطفی تاجزاده
Image caption مصطفی تاجزاده در اعتراض به روند مواجهه با معترضان به نتایج انتخابات خرداد گذشته، در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش از خود دفاع نکرد

مصطفی تاجزاده در جلسه دوم رسیدگی به اتهامات خود، با اعتراض به روند برخورد با معترضان به نتایج انتخابات خرداد، مجددا از هرگونه دفاعی در برابر اتهامات وارده، سر باز زد.

مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور دولت سید محمد خاتمی، که در نخستین روزهای پس از انتخابات بحث برانگیز خرداد ماه بازداشت شد، به منظور نشان دادن اعتراض، از وکلای خود خواست تا آنها نیز از او دفاع نکنند.

به گزارش کلمه، آقای تاجزاده که از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است، روز دوشنبه ۱۹ بهمن (۸ فوریه) خطاب به قاضی شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفت که نیازی به برگزاری دادگاه های مکرر نیست و قاضی می تواند حکم خود را صادر کند.

آقای تاجزاده پیشتر و در جریان دادگاه نخست رسیدگی به اتهاماتش گفته بود تا زمانی که به شکایت او علیه احمد جنتی رسیدگی نشود نیازی به حضور در دادگاه و دفاع از خود نمی بیند.

مصطفی تاجزاده معتقد است که قوه قضاییه ایران باید پیش از برگزاری دادگاه او، نخست به شکایت آقای تاجزاده علیه احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان، که همزمان با انتخابات دور ششم مجلس ایران در سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۹) مطرح شده بود، رسیدگی کند.

در آن زمان مصطفی تاجزاده (که معاون سیاسی وزارت کشور و مسئول برگزاری انتخابات بود) در اعتراض به ابطال ۷۰۰ هزار رأی مردم تهران توسط شورای نگهبان و در جریان نتایج انتخابات مجلس ششم، از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان شکایت کرده بود و معتقد بود که ابطال ۷۰۰ هزار رأی باعث جابجایی در فهرست نمایندگان راه یافته به مجلس در حوزه انتخاباتی تهران شده است.

آقای تاجزاده همچنین خواستار برگزاری جلسات علنی رسیدگی به اتهامات خود را دارد اما تا کنون هر دو جلسه داگاه او به طور غیر علنی برگزار شده است.

هوشنگ پوربابایی، یکی از وکلای مصطفی تاجزاده، دوشنبه (۱۹ بهن) ضمن تایید خبر دفاع نکردن آقای تاجزاده، به بی بی سی فارسی گفت که موکل او علاوه بر دفاع نکردن از خود از وکلایش هم خواست تا از او دفاع نکنند.

آقای پوربابایی با توجه به برگزاری دومین جلسه دادگاه مصظفی تاجزاده و اصرار او بر عدم دفاع از خود در برابر اتهامات وارده گفت که بدین ترتیب و با توجه ختم جلسات رسیدگی به اتهامات موکلش، دادگاه مطابق قانون جلسه دیگری برگزار نخواهد کرد و طی یک هفته اقدام به صدور حکم می کند.

شش سال حبس برای محسن امین زاده

Image caption محسن امین زاده، معوان سابق وزیر امور خارجه در دولت سید محمد خاتمی

همچنین در خبر دیگری از برگزاری دادگاه های متهمان حوادث اخیر ایران، محسن امین زاده که در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی معاون وزیر امور خارجه ایران بود، در حکمی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش جنبش راه سبز (جرس) حکم آقای امین زاده که از هفت ماه پیش و همزمان با بازداشت های پس از انتخابات خرداد در زندان به سر می برد، روز یکشنبه ۱۸ بهمن اعلام شده است.

درخواست وثیقه ده میلیارد ریالی برای فیض الله عرب سرخی

همچنین سایت نوروز دوشنبه (۱۹ بهمن) از برگزاری دادگاه فیض الله عرب سرخی، از اعضای اصلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، خبر داده است.

دادگاه آقای عرب سرخی در حالی برگزار می شود که تا کنون دو بار جلسات رسیدگی به اتهامات او لغو شده بود.

به گزارش نوروز، وکیل آقای عرب سرخی در جریان این دادگاه از قاضی رسیدگی به پرونده خواسته است تا میزان وثیقه ۱۰ میلیارد ریالی موکلش را به خاطر "عدم استطاعت مالی" تعدیل کند.

دادگاه برای صدور مرخصی موقت فیض الله عرب سرخی از زندان، مبلغ یک میلیارد تومان قرار وثیقه تعیین کرده بود.

آقای عرب سرخی خرداد ماه گذشته و همزمان با ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بازداشت شد.