خاتمی 22 بهمن را یک 'نقطه عطف' دانست

محمد خاتمی
Image caption این حداقل دومین بار است که آقای خاتمی از مردم می خواهد در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کنند

محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران 22 بهمن را در تاریخ حرکات آزادی خواهانه کشور یک نقطه عطف دانسته و با بحرانی خواندن اوضاع کشور بار دیگر نسبت به شرکت "همه مردم" در راهپیمایی این روز برای دفاع از حقوق خود و انقلاب، ابراز امیدواری کرده است.

آقای خاتمی که هفته پیش به طور تلویحی از آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود "رهبر همه" ایرانیان باشد روز دوشنبه در دیدار با مدیران و کارکنان خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اظهار نظر می کرد.

تمامی رهبران عمده اصلاح طلب از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی به علاوه کلیه احزاب این جناح که در صف مخالفان دولت قرار دارند، در روزهای اخیر مردم را به شرکت در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرده اند.

مراسم 22 بهمن مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب که پنجشنبه برگزار خواهد شد یک مراسم دولتی است که هرسال با سازماندهی نهادهای رسمی برگزار می شود و معمولا رئیس جمهور در آن سخنرانی می کند.

اما اصلاح طلبان استدلال کرده اند که 22 بهمن متعلق به مردم است و نباید در انحصار هیچ گروه خاصی درآید. اصلاح طلبان که پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه تحت محدودیت های فزاینده ای قرار گرفته و شاهد زندانی شدن بسیاری از چهره های خود بوده اند آشکارا امیدوارند که فرصت 22 بهمن را برای بیان اعتراضات از دست ندهند.

حزب اعتماد ملی در آستانه این روز خواستار برگزاری رفراندوم برای جویا شدن نظر مردم در خصوص برخی از اساسی ترین مسائل کشور شده و جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز از مردم خواسته است با نماد سبز - که رنگ معترضان است - در مراسم این روز شرکت کنند.

در مقابل گفته می شود که دستگاه های حکومتی با برنامه ریزی گسترده سعی در انتقال هواداران دولت از تهران و شهرستان ها به محل برگزاری مراسم 22 بهمن و قدرتنمایی دارند.

آقای خاتمی که در ماه های اخیر مکررا در انتقاد از اوضاع کشور و نوع رفتار با معترضان سخنرانی کرده است، درباره 22 بهمن گفت که این روز "نقطه عطفی در تاریخ یکصد و پنجاه ساله آزادی خواهی و استقلال طلبی و عدالت جویی ملت ایران است."

او گفت که "هیچ کس حق مصادره انقلاب به نام خود را ندارد، چه حکومت چه جریان های مختلف سیاسی، و مردم حق دارند و باید تلاش کنند تا روز به روز بیش از پیش به اهداف انقلاب دست پیدا کنند، اگرچه موانع بیرونی و درونی در این راه هست."

آقای خاتمی همچنین در دفاع از اصلاحات گفت: "اصلاحات یعنی پذیرش اصول و اصلاح کژی ها و انحرافاتی که احیانا پدید می آید و در این راه مبنای حرکت ما قانون اساسی است."

در این بستر بود که آقای خاتمی نسبت به مشارکت مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهار امیدواری کرد.

او گفت اگر "تحریفی، انحرافی یا تفسیرهایی مغایر با نص قانون اساسی باشد یا در اجرای قانون اساسی مشکلی پیش بیاید باید اصلاح شود و به یاری خداوند همه مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه با وجه مشترک دفاع از انقلاب و حقوق مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب حضور پیدا خواهند کرد."

این دومین بار است که آقای خاتمی خواستار شرکت مردم در راهپیمایی امسال می شود.

یکی از مواضع اصلی دولت و سایر نهادهای حکومتی ایران پس از انتخابات، نسبت دادن اعتراضات به کشورهای بیگانه و تاثیر پذیری معترضان از غربی ها بوده است، اتهامی که مخالفان بارها رد کرده اند.

آقای خاتمی نیز در این مورد گفت: "ما در حرکت اصلاح طلبی خود نه به بیگانه چشم دوخته ایم و نه اصولا معتقدیم که بیگانگان خیرخواه ما هستند."

رهبر ایران و بسیاری دیگر از چهره های حکومت بارها به سران معترضان هشدار داده اند که با این اعتراضات، آمریکا و متحدان آن را شاد می کنند اما آقای خاتمی استدلال کرد که این حکومت است که در مسیر شاد کردن بیگانگانی که با انقلاب مخالفند گام بر می دارد.

محمد خاتمی گفت: "مسلما در این شرایط بیگانگانی که با انقلاب و ایران ناسازگارند خواستار این هستند که چهره نظام را در افکار عمومی جهان نامطلوب جلوه دهند و طبیعی است که برخوردهای خشن و بی اعتنایی به حقوق مسلم مردم به آنها در این مسیر کمک می کند."

آقای خاتمی همچنین بار دیگر نشان داد که فقط دولت محمود احمدی نژاد موضوع انتقادات او نیست بلکه کل نظام را مخاطب قرار می دهد.

او گفت ".... ما در شرایط حساسی قرار گرفته ایم. مشکلات اقتصادی جدی کشور را تهدید می کند. وعده های بلندپروازانه نه تنها عملی نشده، بلکه ما از آنچه داشته ایم هم عقب تر رفته ایم. صحبت از جریان حاکم نیست، بحث بر روی آینده کل نظام است."

آقای خاتمی که در دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود با موانع متعدد نهادهای محافظه کار روبرو شد اصرار ورزید که برخلاف بعضی انکارهای چهره های حکومت، کشور با بحران روبروست.

او گفت: "در شرایط موجود به جز عده ای معدود همه پذیرفته اند که کشور با بحران جدی روبروست. نه تنها از نظر سیاسی که از نظر اجتماعی هم به لحاظ اقتصادی و علمی و بین المللی هم با مشکل روبرو هستیم و به خوبی این را احساس می کنند. اگر چنین است باید بکوشیم تا همه خیرخواهان در کنار یکدیگر و در فضای آزاد و خوب از این مشکلات عبور کنیم."

آقای خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بار دیگر پس از درخواست های مکرر هوادارانش نامزد شد اما با ورود میرحسین موسوی به عرصه مبارزات گفت که نمی خواهد باعث تشتت آرای اصلاح طلبان شود و از آن کناره گرفت.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست