به روز شده:  13:09 گرينويچ - جمعه 19 فوريه 2010 - 30 بهمن 1388

روسیه از عدم همکاری ایران با آژانس انرژی اتمی 'به شدت نگران' است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روسیه ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرده و آلمان و فرانسه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران را اجتناب ناپذیر دانسته اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) در واکنش به انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه های هسته ای ایران گفت که دولت او "از عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی به شدت احساس نگرانی می کند."

آقای لاوروف که در یک مصاحبه رادیویی سخن می گفت، با اشاره به محتوای گزارش اخیر مدیرکل آژانس افزود: "ما نمی توانیم این موضوع را بپذیریم که ایران از همکاری با آژانس بین ا لمللی طفره می رود."

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ایران خواسته بود تا با همکاری نزدیکتر با آژانس بکوشد که "جامعه جهانی را در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود قانع سازد" و تاکید کرده بود که "لازم است تهران همکاری فعالانه تری با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته باشد و دامنه این همکاری را گسترش دهد."

همزمان، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در یک نشست خبری گفت که با توجه به گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، "جامعه جهانی چاره دیگری جز بررسی جدی وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران ندارد."

آمانو

آمانو 'فعالیت های افشا نشده' جمهوری اسلامی را نگران کننده دانسته است

وی گفت: "اگرچه دست دوستی ما هنوز به سوی ایران دراز است اما در حالیکه این کشور همچنان آژانس بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت را نادیده می گیرد و با توجه به سیاست خطرناک جمهوری اسلامی، جامعه جهانی خود را ملزم می بیند که تحریم های جدیدی را علیه رژیم تهران به اجرا بگذارد و دولت آلمان در چنین فرآیندی با کمال جدیت مشارکت خواهد داشت."

برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز گفته است که گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی "دقیقا نگرانی جدی جامعه بین المللی در مورد برنامه های اتمی ایران را موجه جلوه می دهد" و افزود که "این گزارش تاکیدی بر آن است که نشان دادن اراده جدی و اقدام لازم در واکنش به این عدم همکاری تا چه اندازه فوریت دارد."

اظهارات مقام های روسیه، آلمان و فرانسه، که در کنار آمریکا، بریتانیا و چین، اعضای گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند، یک روز پس از ارائه گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی، در مورد برنامه های اتمی ایران منتشر می شود.

آقای آمانو در گزارشی که در اختیار اعضای شورای حکام آژانس بین المللی قرار گرفت، ضمن تایید آغاز غنی سازی اورانیوم با خلوص بیشتر در تاسیسات نطنز، نسبت به "فعالیت های افشا نشده گذشته و حال" جمهوری اسلامی در زمینه ساخت کلاهک های اتمی ابراز نگرانی کرد.

ابراز نگرانی آژانس

اگرچه آژانس بین المللی در گذشته بارها از ایران خواسته بود اطلاعات شفافی را در مورد برنامه های هسته ای خود در گذشته و حال در اختیار این نهاد قرار دهد، این نخستین بار است که احتمال ارتباط "فعالیت های افشا نشده" با برنامه های تسلیحاتی را مطرح می کند.

به نظر می رسد که تصمیم ایران به افزایش خلوص اورانیوم غنی شده داخلی از 3.5 درصد به 20 درصد در تاسیسات نطنز باعث نگرانی آژانس بین المللی در زمینه هدف نهایی برنامه های اتمی حکومت این کشور شده است.

لاوروف

سیاست هسته ای ایران سرانجام روسیه را نیز ناخرسند ساخته است

مقامات ایرانی دلیل این تصمیم را تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران عنوان کرده اند اما برخی کارشناسان غربی هشدار داده اند که ایران ممکن است در صدد ادامه غنی سازی اورانیوم 20 درصدی تا دستیابی به اورانیوم با خلوص مناسب برای تولید بمب اتمی باشد.

علاوه بر این، به نظر می رسد که برخی تحولات سیاسی ایران، از جمله افراطی تر شدن گرایش برخی مقامات ارشد در سیاست خارجی و هسته ای، شدت عمل کم سابقه حکومت در مقابله با مخالفان که نشانه ای از افزایش نفوذ نظامیان تندرو در تصمیم گیری های سیاسی دانسته شده، و اقداماتی مانند ایجاد یک مرکز جدید غنی سازی بدون اطلاع رسانی به آژانس، در تشدید نگرانی جهانی نسبت به هدف های برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بی تاثیر نبوده است.

اوایل هفته جاری، وزیر امور خارجه آمریکا هنگام دیدار از منطقه خلیج فارس، در مورد حرکت ایران به سوی استقرار یک دیکتاتوری نظامی و تسلط سپاه پاسداران بر نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی سخن گفت و افزود که نظامیان مسلط بر دولت کنونی همان کسانی هستند که می کوشند به اسلحه اتمی دست یابند.

مقامات ایرانی این اظهارات را غیرواقعی خوانده و آن را رد کرده اند.

براساس پیشنهادی که آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل بحران هسته ای ایران ارائه داده بود، ایران می بایست بخش اعظم اورانیوم غنی شده تا خلوص 3.5 درصد را برای افزایش خلوص آن تا 20 درصد به روسیه ارسال دارد و این اورانیوم سپس در فرانسه به میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور تهران تبدیل شود.

پیشنهاد مبادله بیش از هفتاد درصد از ذخیره اورانیوم غنی شده داخلی با سوخت رآکتور تهران در جلسه نمایندگان ایران، روسیه، فرانسه و آمریکا در وین در ماه اکتبر مطرح شد و اگرچه این سه کشور آن را پذیرفتند، ایران با طرح اشکالات مختلف، به آن پاسخ قطعی نداده است.

تحولات داخلی ایران و نگرانی بین المللی

با اجرای این طرح، بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از این کشور خارج می شد و در نتیجه، نگرانی جامعه جهانی در مورد افزایش خلوص این آن را، دست کم تا زمان دستیابی جمهوری اسلامی به مواد اولیه برای غنی سازی اورانیوم، برطرف می ساخت.

احمدی نژاد در تاسیسات نطنز

تحولات اخیر جمهوری اسلامی از عوامل افزایش نگرانی نسبت به برنامه های اتمی بوده است

کشورهای غربی عملا آغاز تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد را نشانه تصمیم ایران به رد پیشنهاد آژانس دانسته اند به خصوص اینکه به گفته برخی کارشناسان، استفاده از این اورانیوم در رآکتور تهران مستلزم تبدیل آن به میله های سوخت مناسب برای کاربرد در این رآکتور است.

گزارش آقای آمانو با تلاش کشورهای غربی برای وضع تحریم های بین المللی شدیدتر علیه جمهوری اسلامی از طریق تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت سازمان ملل متحده همزمان بوده است.

این کشورها تاکید داشته اند که تحریم های جدید باید افراد و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی به خصوص اشخاص و موسسات مرتبط با فعالیت های هسته ای و سپاه پاسداران را هدف قرار دهد و تا حد امکان، از وارد کردن فشار بر مردم عادی این کشور خودداری کند.

تصویب چنین قطعنامه ای، که احتمالا شامل ممنوعیت ارتباط و مبادلات مالی و تجاری خارجی با این گروه از افراد و نهادهای جمهوری اسلامی و موسسات مالی سرویس دهنده به آنها خواهد بود، به رای مثبت اکثریت پانزده عضو شورای امنیت و عدم مخالفت پنج عضو دایم این شورا بستگی دارد.

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین اعضای دایم شورای امنیت بوده و حق وتوی مصوبات این شورا را دارند.

مقامات روسیه، که با توجه به نزدیکی جغرافیایی به ایران، اتمی شدن این کشور را طبیعتا باعث نگرانی می دانند، از احتمال حمایت از قطعنامه جدیدی علیه جمهوری اسلامی سخن گفته اند اما چین، که روابط اقتصادی نزدیکی با ایران دارد، هنوز از چنین اقدامی حمایت نکرده است.

در عین حال، این کشور، همراه با سایر اعضای شورای امنیت، به قطعنامه های قبلی تحریم ایران رای مثبت داده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.