ایران: به همه سئوالات آژانس پاسخ نخواهیم داد

آیت الله علی خامنه ای
Image caption رهبر ایران در مراسم به آب انداختن نخستین ناوشکن ساخت این کشور سخنرانی کرد

رهبر ایران اتهامات مطرح شده علیه برنامه هسته‌ای این کشور را "کهنه و مهمل" خوانده و نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفته است که به سئوالات آژانس در مورد مسائلی چون ساخت موشک و بمب پاسخ نخواهد داد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران روز جمعه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) در یک مراسم نظامی در جنوب ایران با اشاره به سخنان مقامات غربی در مورد برنامه اتمی کشورش گفت: "جمهوری اسلامی در پاسخ به این گونه مهملات، احساساتی نخواهد شد؛ چرا که ما بارها گفته ایم که مبانی و اعتقادات دینی ما این گونه سلاح ها را به عنوان سمبل نابودی حرث (کشتزارها) و نسل، ممنوع و حرام می داند و به همین علت ما هیچ اعتقادی به سلاح و بمب اتم نداریم و دنبال آن نمی رویم".

اظهارات آقای خامنه ای یک روز پس از انتشار محتوای گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای ایران بیان شده است. در این گزارش نسبت به تلاش احتمالی ایران برای ساخت یک کلاهک هسته ای ابراز نگرانی شده بود.

در این حال علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مسائل مطرح شده در گزارش مذکور به خبرگزاری ایسنا گفته است: "این درخواست ها و ادعاها درباره میزان همکاری ایران با آژانس برای ما قابل قبول نیست. ایران درخواست ها برای همکاری های خارج از پادمان جامع آژانس را اجرا نمی کند و از سویی درخواست های مطابق با خواست قطعنامه های شورای امنیت درباره ایران را نیز اجرا نمی کند، چرا که این قطعنامه ها را خلاف قواعد و قوانین بین المللی می داند".

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چند قطعنامه علیه برنامه هسته ای ایران صادر کرده و خواهان توقف روند غنی سازی اورانیوم در این کشور شده است.

ابراز نگرانی از احتمال وجود اهداف نظامی در برنامه اتمی ایران تاکنون عمدتا به کشورهای غربی و برخی از همپیمانان آنها در منطقه خاورمیانه منحصر بود، اما اکنون این نگرانی برای نخستین بار در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مورد اشاره قرار گرفته است.

البته در این گزارش انتقادات قبلی آژانس در مورد عدم پاسخگویی ایران به برخی پرسش های مطرح شده در مورد پرونده هسته ای اش هم تکرار شده است.

آقای سلطانیه در این مورد به خبرگزاری مهر گفته است: "ایران به تمامی موارد مربوط به فعالیت، اساسنامه و قراردادهای بازرسی آژانس و فعالیت های هسته ای و غنی سازی ایران به صورت کامل پاسخ داده است و مواردی چون لپ تاپ و ساخت موشک و بمب ربطی به فعالیت های آژانس ندارد".

او گفته است که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تعهدات مربوط به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای پاسخگو است و به سئوالاتی که خارج از حوزه وظایف آژانس باشد، پاسخ نمی دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از مدت ها پیش بر اساس شواهد به دست آمده از یک لپ تاپ (که گفته می شود به فردی مرتبط با برنامه اتمی ایران تعلق داشته است)، پرسش هایی را در مورد قصد احتمالی ایران برای ساخت سلاح اتمی مطرح کرده است.

مقامات کشورهای روسیه، فرانسه و آلمان در واکنش به انتشار محتوای تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، از عدم همکاری ایران به شدت ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند که رفتار ایران، وضع تحریم های بیشتر علیه این کشور را اجتناب ناپذیر می کند.

مطالب مرتبط