مصباح یزدی: گاهی نباید از رفتار رهبر تقلید کرد

محمدتقی مصباح یزدی
توضیح تصویر،

محمدتقی مصباح یزدی گفت که برخی مراجع تقلید صلاحیت اظهار نظر سیاسی ندارند

محمدتقی مصباح یزدی گفته است حمایت های رهبر ایران از برخی افراد به خاطر برخی "مصلحت" هاست و دیگران نباید از این رفتار "تقلید" کنند.

رئیس "موسسه آموزشی – پژوهشی امام خمینی"، در سخنانی در جمع تعدادی از "دانشجویان بسیجی"، که در تاریخ ۱۰ دی (۳۱ دسامبر ۲۰۰۹) ایراد شده اما سایت این مؤسسه اخیرا پس از ۷ هفته آن را منتشر کرده است، همچنین متذکر شده که برخی مراجع "صلاحیت اظهار نظر" در مسائل سیاسی را ندارند.

آیت الله مصباح یزدی از مهم ترین حامیان محمود احمدی نژاد در میان روحانیان ایران است و برخی تحلیل گران او را از جمله رهبران عقیدتی رئیس جمهور و نزدیکانش معرفی می کنند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری و شاگردانش، از زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی از منتقدان سرسخت وی و سایر اصلاح طلبان بوده اند و پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، انتقادات تندی را علیه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انجام داده اند.

رهبر چیزهایی را می داند ولی نمی گوید

آیت الله مصباح یزدی در پاسخ به سوالی راجع به علت عدم "برخورد تند" آیت الله خامنه ای با بعضی اشخاص که موضع گیری های متفاوت با رهبر دارند، گفت که دلیل این مساله رعایت "مصلحت" است و تا جایی ادامه پیدا می کند که "همه مردم حقیقت را بفهمند".

این عضو مجلس خبرگان اظهار داشت: "گاهی رفتاری از یک شخصی یک معنایی دارد و از دیگران معنای دیگری. این رفتار از آن شخص کاملاً صحیح و بجاست، امّا دیگران نباید از آن تقلید کنند؛ اینجا جای تقلید نیست."

وی با تاکید بر این که رهبر باید "مصلحت و مفسده‌ها را با هم بسنجد و در مقطع نسبتاً طولانی مصلحت‌ها را با هم مقایسه کند" خاطرنشان کرد: "امّا دیگران این‌گونه مسئولیتی ندارند. آنها باید زمینه را فراهم کنند برای این‌که او بتواند آنچه را مصلحت اصلی می‌داند، اعمال کند".

محمدتقی مصباح یزدی تصریح کرد که آیت الله خامنه ای "خیلی چیزها را می داند ولی نمی گوید" چون نمی خواهد "بهانه به دست فتنه جویان بدهد"، امّا "دیگران هم وظایفی دارند که باید در موقع خودش انجام دهند".

رئیس مؤسسه آموزشی – پژوهشی امام خمینی در پاسخ به سوال کلی یکی از حاضران در مورد امکان ایجاد "فتنه" در صورت "روشنگری" علیه برخی جریانات سیاسی، به این توضیح بسنده کرد که "این جریانات اخیر جز سیاهی رنگی باقی نگذاشته است و بالاتر از سیاهی هم رنگی نیست".

وی در پاسخ به سوال دیگری راجع به "تکلیف" هواداران نظام در زمینه اکبر هاشمی رفسنجانی نیز، بدون ذکر جزئیات بیشتر اظهار داشت: "بعد از جریان عاشورا و عکس‌العمل‌هایی که انجام گرفت، ابهامی باقی نماند".

دسته بندی مراجع

آیت الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد دلایل "سکوت" یا "رفتار دوپهلوی" تعدادی از مراجع تقلید در ارتباط با جریانات کشور، به تقسیم بندی مراجع به سه گروه پرداخت و در ابتدا تصریح کرد که این تقسیم بندی شامل "کسانی که صلاحیت مرجعیت ندارند و بعضی گروهای خاص برای اغراض خودشان آنها را مطرح کرده‌اند" نمی شود.

وی اظهار داشت که بعضی از مراجع از نظر علم و تقوا در حد بالایی هستند، اما چون "فرصت و امکانات" دخالت در سیاست را ندارند و "مسائل سیاسی پیچ و خم‌هایی دارد که خود نیاز به تخصّص دارد"، از اظهار نظرهای سیاسی خودداری می کنند.

عضو مجلس خبرگان تاکید کرد: "ما باید از این بزرگان تشکر کنیم؛ چرا که شما وقتی تشخیص می‌دهید که صلاحیت اظهار نظر در این کار را ندارید و اظهار نظر نمی‌کنید، این خطری ایجاد نمی‌کند. خطر از ناحیه کسانی ایجاد می‌شود که صلاحیت اظهار نظر ندارند و اظهار نظر می‌کنند."

این روحانی حامی دولت، گروه دیگر مراجع را کسانی دانست که "یا شم سیاسی قوی دارند یا استعداد بیشتر برای این مسائل دارند که دیگران ندارند یا وظیفه خودشان می‌دانند که در این کارها دخالت کنند" و به علاوه "دوستانی الهی کمک‌شان می‌کنند و از گروه‌های مختلف اطلاعاتی در اختیارشان می‌گذارند".

محمدتقی مصباح یزدی گروه سوم مراجع تقلید شیعه را افرادی معرفی کرد که "بینابین هستند، یا کانال ارتباطی‌شان ضعیف است یا آن فطانت خدادادی در مسائل سیاسی اجتماعی را ندارند"، و خاطرنشان کرد: "اینها همیشه موضع قاطعی‌ نمی‌گیرند و احیاناً ‌اشتباهاتی از آنها سر می‌زند".

او توصیه کرد که باید "حتی‌المقدور اطلاعات صحیح" در اختیار این گروه از مراجع تقلید گذاشت و باید کوشید تا "اگر نقطه ضعفی دارند برطرف شود".