فرمانده پلیس ایران: روز عاشورا 'گسست امنیتی' ایجاد شد

اسماعیل احمدی مقدم
Image caption فرمانده نیروی انتظامی گفت در "انقلاب های مخملی" بیشترین فشار متوجه پلیس است

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت که باید جلوی نفوذ "دشمن" به تهران گرفته شود تا "گسست امنیتی همچون روز عاشورا" به وجود نیاید.

آقای احمدی مقدم روز یکشنبه ۲ اسفند (۲۱ فوریه) در مراسم معارفه فرمانده جدید و تودیع فرمانده سابق پلیس تهران گفت: "در انقلاب‌های مخملی بیشترین فشارها متوجه پلیس است، چرا اگر بتوانند نیروی حفاظتی مردم را فرو ریزند، جامعه را دچار هرج و مرج خواهند کرد". وی با تقدیر از همکاری بسیجان با پلیس در انجام وظایف امنیتی، برگزاری راهپیمایی ‪ ۲۲‬بهمن را "نتیجه تلاش های شبانه روزی پلیس، بسیج و نیروهای امنیتی" دانست که مانع از "خودنمایی اغتشاشگران" شد.

تمام توان پلیس در اختیار قرارگاه ثارالله

در همین مراسم، عزیزالله رجب زاده، فرمانده انتظامی سابق تهران، با اشاره به تجمع های اعتراضی برگزار شده پس از انتخابات، یکی از نقاط مثبت فعالیت پلیس را در آن دانست که در ۲۵ خرداد تعداد تجمع ها در پایتخت به ۱۱ مورد "تعدیل" شده است.

۲۵ خرداد، روزی بود که در آن یکی از بزرگترین تجمعات اعتراضی مخالفان دولت برگزار شد و بعدها محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، اعلام کرد که طبق برآورد شهرداری تعداد شرکت کنندگان در آن تجمع حدود سه میلیون نفر بوده است. سرتیپ رجب زاده با بیان اینکه فرماندهی امنیتی تهران از ۲۶ خرداد بر عهده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بوده، افزود: "در ابتدا بنا بود بخشی از توان پلیس در اختیار قرارگاه ثارالله قرار گیرد که با توجه به دستور فرمانده نیروی انتظامی تمام توان پلیس در اختیار قرارگاه ثارالله قرار گرفت."

فرارگاه ثارالله، مطابق تقسیم کار واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئولیت امنیت پایتخت را در مواقع بروز بحران های امنیتی بر عهده دارد.

وی اظهار داشت: "در حوادث اخیر، پلیس تهران حتی یک تن را نکشت و یک مامور پلیس هم کشته نشد و با کمترین خسارات جانی و مالی با این موضوعات برخورد کرد".

"مدیر بحران" جدید برای تهران

همزمان با برگزاری مراسم تودیع سرتیپ رجب زاده، خبرگزاری ایلنا از انتصاب وی توسط شهردار تهران به سمت "مدیریت بحران" شهر تهران خبر داد.

"سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران"، یکی از زیرمجموعه های شهرداری تهران است که وظیفه ساماندهی وضعیت پایتخت را در هنگان بروز حوادث غیر مترقبه همچون زلزله بر عهده دارد.

عزیز‌الله رجب‌زاده، که از دوستان و همکاران سابق محمدباقر قالیباف شهردار تهران است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، احتمال انتصاب خود به این سمت را رد نکرد، اما گفت که هنوز حکم انتصاب خود را ندیده است.

این در حالی است که خبرگزاری ایسنا، متن حکم آقای قالیباف به آقای رجب زاده را به چاپ رسانده است.

Image caption سرتیپ رجب زاده از فرماندهی پلیس تهران کنار رفت

سومین تغییر رئیس پلیس تهران در ۱۶ ماه

سرتیپ رجب زاده که اخیرا جای خود را به حسین ساجدی نیا داده است، در 20 مهر 1387 به جای احمدرضا رادان به فرماندهی پلیس پایتخت منصوب شده بود.

این انتصاب بعد از آن صورت گرفت که سرتیپ رادان، به سمت جانشین فرماندهی کل نیروی انتظامی منصوب شد.

حسین ساجدی‎نیا، جانشین عزیزالله رجب زاده، پیش از این معاونت عملیات نیروی انتظامی را بر عهده داشت و قبل از آن، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ بود.

با انتصاب حسین ساجدی‎نیا به‎عنون رییس‌پلیس پایتخت، سرتیپ "قاسم رضایی" فرمانده سابق مرزبانی نیروی انتظامی معاونت عملیات پلیس را برعهده گرفته است.

مطالب مرتبط