آمریکا در 'مسیر فشار' برای مقابله با چالش اتمی ایران است

ژنرال پترئوس
Image caption ژنرال پترئوس می گوید مسیر فشار بر ایران از "بنیان مستحکمی" برخوردار است

ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی می گوید تلاش برای توقف برنامه های اتمی ایران وارد "مسیر فشار" شده است.

ژنرال پتریوس روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت: "هیچکس اکنون نمی تواند بگوید آمریکا و سراسر جهان فرصت کافی به ایران برای حل دیپلماتیک این مسئله نداده است."

وی افزود تلاش های آمریکا و متحدانش برای مذاکره با ایران اکنون "بنیان مستحکمی" برای حرکت در "مسیر فشار" مهیا کرده است.

اظهارات ژنرال پترئوس در حالی مطرح می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود نسبت به تلاش های "احتمالی" ایران برای ساخت کلاهک اتمی ابراز نگرانی کرده است.

آژانس همچنین آغاز غنی سازی بیست درصدی اورانیم را در تاسیسات نطنز تایید کرده است.

ژنرال پتریوس تلویحا گفت که برآورد جدیدی از برنامه های اتمی ایران در دست تهیه است که مبتنی بر اطلاعات جدید و متاثر از گزارش آژانس خواهد بود.

در برآورد پیشین ملی آمریکا که در سال 2007 منتشر شد گفته شد ایران از سال 2003 به بعد بخش نظامی برنامه های اتمی خود را متوقف کرده است.

اما گزارش اخیر آژانس ناقض این برآورد است.

کشورهای غربی در تلاشند تحریم های شورای امنیت علیه ایران را افزایش دهند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس کوشش کرد همکاری آنها را برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران جلب کند.

اما از سوی دیگر مخالفت های چین و تا حدی روسیه مانع از اعمال تحریم های شدید علیه ایران شده است.

چین که روابط تجاری خوبی با ایران دارد و نگران افزایش بهای نفت است خواستار ادامه مذاکرات با ایران و حل دیپلماتیک این مسئله است.

اما برخی نظیر عربستان سعودی این تلاش ها و حتی تحریم ها را کافی نمی دانند و بدنبال "راه حلی فوری" هستند.

در همین حال آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران یکبار دیگر گفته است کشورش در پی به دست آوردن سلاح هسته ای نیست و آن را برخلاف اصول اعتقادی خود می داند.

وی گزارش آژانس را "مهمل" خوانده است.

مطالب مرتبط