دریاسالار مولن: توانایی حمله به مراکز اتمی ایران را داریم

مایک مولن
Image caption دریاسالار مولن: هر حمله ای هرچند موثر، نمی تواند قاطع باشد

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، برنامه اتمی ایران را نظامی و مسبب افزایش بی ثباتی خاورمیانه دانسته، ولی درباره پیامدهای "ناخواسته" چنین اقدامی هشدار داده است.

دریاسالار مولن این سخنان را روز دوشنبه (۲۲ فوریه) در کنفرانس خبری مشترکی با رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا بیان کرد.

او گفت: "من بر این اعتقادم که ایران در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار دارد. نفس این اقدام منطقه را بیشتر بی ثبات می کند."

ایران برنامه اتمی اش را صلح آمیز می داند. مقام های ارشد ایران حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را مسبب بی ثباتی منطقه می دانند.

دریاسالار مولن تاکید کرد، نیروهای مسلح آمریکا آمادگی حمله به مراکز اتمی ایران را دارند، با این همه، او گفت که بسیار نگران پیامدهای "ناخواسته" چنین حمله ایست.

این مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا بر اهمیت استفاده از اهرم های اقتصادی و دیپلماتیک علیه ایران تاکید کرد و گفت: "هر حمله ای هرچند موثر، نمی تواند قاطع باشد."

گسترش غنی سازی

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا این خبر که ایران درصدد ساخت دو مرکز دیگر غنی سازی اورانیوم است را نشانه خودداری دولت ایران از همکاری "سازنده" با آژانس بین المللی انرژی اتمی دانسته است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که چنین کاری ماهیت برنامه اتمی ایران را در نزد جامعه بین المللی بیشتر زیر سوال خواهد برد. علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی، اعلام کرده است که امکان دارد کشورش در سال آینده شمسی ساخت دو مرکز جدید غنی سازی را آغاز کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دست کم چهار قطعنامه از ایران خواسته است که برنامه غنی سازی خود را به حالت تعلیق درآورد.

علی اکبر صالحی به خبرگزاری دانشجوایان ایران (ایسنا) گفته است که دو مرکز غنی سازی جدید به لحاظ قدرت تولید، اما نه از لحاظ وسعت مکان، در حد و اندازه سایت غنی سازی نطنز خواهند بود و قرار است در این سایت ها از سانتریفوژهای جدید استفاده شود.

در همین رابطه، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشنهاد مشترک آمریکا، روسیه و فرانسه برای تامین نیاز ایران به رادیو ایزوتوپ از بازرهای جهانی را رد کرده و گفته است، چنین اقدامی به منزله تعطیلی کامل رآکتور تهران خواهد بود و برای جمهوری اسلامی قابل قبول نیست.

آمریکا گفته است که این پیشنهاد همچنان به قوت خود باقیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده و قدرت های بزرگ در تلاشند "اهداف بالقوه" در ایران برای تحریم آن ها شناسایی کنند. آقای کراولی بار دیگر بر تحریم نهادهای وابسته به سپاه پاسداران تاکید کرد.

مطالب مرتبط