وزارت اطلاعات ایران: عبدالمالک ریگی دستگیر شد

وزارت اطلاعات ایران اعلام کرده که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، دستگیر شده است.

بامداد سه شنبه، ۴ اسفند (۲۳ فوریه)، رادیو دولتی ایران به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گزارش کرد که ماموران این وزارتخانه "در یک عملیات مهم" عبدالمالک ریگی، رهبر "گروهک تروریستی شرق ایران" را بازداشت کرده اند.

هنوز در مورد نحوه و محل بازداشت رهبر گروه جندالله اطلاعات بیشتری انتشار نیافته اما خبرگزاری فارس در گزارش کوتاهی در این زمینه، از بازداشت عبدالمالک ریگی به همراه "نفر دوم" جندالله خبر داده است.

اخیر مصطفی محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی، گفته بود که عبدالمالک ریگی تحت تعقیب دایمی ماموران قرار دارد و لحظه ای آرامش ندارد و در حال فرار است.

تا کنون مقامات امنیتی ایران چندین نفر را به اتهام ارتباط با گروه جندالله و عملیات آن محاکمه و اعدام کرده اند.

برادر عبدالمالک ریگی نیز در بازداشت به سر می برد و ظاهرا به اعدام محکوم شده اما ظاهرا این حکم به اجرا در نیامده است.

جنبش مقاومت ملی ایران - جندالله - که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد ظاهرا در سال ۱۳۸۲ در مخالفت با سیاست جمهوری اسلامی در قبال آنچه که تبعیض علیه پیروان تسنن در سیستان و بلوچستان می خواند تشکیل شد.

دولت ایران گروه جندالله را به دست داشتن در یک رشته عملیات خشونت آمیز در شرق ایران، شامل بمب گذاری، ترور ماموران و مقامات محلی، گروگانگیری و قتل گروگان ها و ارتباط با سرویس های امنیتی کشورهای مختلف، از جمله ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل متهم کرده که از سوی این کشورها تکذیب شده است.

در عین حال، در سال های اخیر، این گروه مسئولیت یک رشته اقدامات خشونت آمیز از جمله حمله به ماموران دولتی و چند مورد بمب گذاری را برعهده گرفته است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال ۱۳۸۴ است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

در حادثه ای دیگر، در مهرماه حدود سی نفر از جمله تعدادی از فرماندهان و نفرات سپاه پاسداران در یک انفجار انتحاری در گردهمایی ریش سفیدان محلی و فرماندهان سپاه پاسداران در پیشین، واقع در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند و گروه جندالله مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت.

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی گفته بودند که رهبران و اعضای گروه جندالله در داخل خاک پاکستان پناه گرفته اند و در مواردی، برخی از نهادهای امنیتی پاکستانی را به ارتباط با این گروه متهم کرده بودند اما دولت پاکستان این اتهام ها رد کرده بود.

مطالب مرتبط