واکنش ها به دستگیری عبدالمالک ریگی

Image caption گروه جندالله بر ادامه مبارزه با حکومت ایران تاکید کرده است

آمریکا و بریتانیا اتهام ایران مبنی بر حمایت از عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله (جنبش مقاومت مردمی ایران) را رده کرده اند.

این گروه نیز آمریکا و انگلیس و سازمان های اطلاعاتی منطقه را به همکاری با جمهوری اسلامی برای دستگیری رهبر خود متهم کرده است.

دولت بریتانیا روز سه شنبه از دستگیری عبدالمالک ریگی، استقبال کرد و آن را ضربه ای به تروریسم دانست.

یک مقام وزارت امور خارجه بریتانیا عبدالمالک ریگی را تروریستی نامید که به گفته او، حملات وقیحش به مرگ بسیاری از ایرانیان بیگناه منجر شده است.

اما حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات هم در یک نشست خبری که بعد از ظهر سه شنبه در تهران برگزار شد بار دیگر آمریکا و بریتانیا را به حمایت از عبدالمالک ریگی متهم کرد.

به گفته او، آمریکا کارت شناسایی پاکستانی و گذرنامه تهیه کرده بود.

آمریکا بارها اتهام ارتباط با گروه عبدالمالک ریگی را رد کرده و یک مقام آمریکایی که خواسته ناشناس باقی بماند روز سه شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که اتهام ایران کذب محض است.

با این وجود، گروه جندالله با انتشار اعلامیه ای در وبلاگ خود آمریکا، بریتانیا و سازمان های اطلاعاتی پاکستان و افغانستان را متهم کرده که در دستگیری عبدالمالک ریگی به ایران کمک کرده اند.

بر اساس این بیانیه، " رژیم ایران و وزارت اطلاعاتش حقیرتر و ناچیزتر از اینند که چنین عملیاتی را به اجرا در آورند و ما به زودی مدارکی را از همکاری امریکا و انگلیس و سرویسهای اطلاعاتی منطقه را با رژیم ولایت فقیه ارائه خواهیم داد."

این گروه هشدار داده، "رژیم باید منتظر حملاتی باشد که هرگز به فکر و خیالش هم نبوده است."

بامداد سه شنبه، 4 اسفند (23 فوریه)، رادیو دولتی ایران به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گزارش کرد که ماموران این وزارتخانه "در یک عملیات مهم" عبدالمالک ریگی، رهبر "گروهک تروریستی شرق ایران" را بازداشت کردند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، در یک نشست خبری که بعد از ظهر سه شنبه در تهران برگزار شد گفت که ماموران وزارت اطلاعات "ریگی را مدیریت کرده و در فضای جمهوری اسلامی دستگیر کردند."

او تاکید کرد که ماموران کشور دیگری در این عملیات مشارکت نداشته اند.

مطالب مرتبط