سفیر پاکستان در تهران: در دستگیری ریگی همکاری داشتیم

عبدالمالک ریگی پس از دستگیری در اختیار ماموران جمهوری اسلامی
Image caption ایران روز سه شنبه خبر دستگیری عبدالمالک ریگی را اعلام کرد

سفیر پاکستان در تهران می گوید که کشورش در دستگیری عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله به ایران کمک کرده، هرچند او "خارج از پاکستان" بازداشت شده است.

محمد عباسی که روز چهارشنبه پنجم اسفند در سفارت پاکستان در تهران با خبرنگاران گفتگو می کرد، در مورد دستگیری رهبر گروه جندالله گفت: "باید به شما بگویم که چنین اقدامی نمی تواند بدون همکاری پاکستان انجام شود. خوشحالم که او دستگیر شده است."

او هیچ گونه جزئیاتی از کمک پاکستان در این زمینه ارائه نکرد اما گفت که این اطلاعات "ظرف دو یا سه روز آینده" اعلام خواهد شد.

عبدالمالک ریگی که ایران روز سه شنبه خبر دستگیری او را اعلام کرد رهبر گروه شورشی جندالله است که ادعا می کند برای حقوق سنی ها در جنوب شرقی ایران می جنگند؛ گروهی که مسئول مرگ صدها نفر از جمله تعدادی سرباز، مقام نظامی ایران و غیرنظامیان طی هفت سال گذشته بوده است.

مقام های ایرانی از جمله حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران روز سه شنبه تاکید کردند که عملیات دستگیری آقای ریگی به طور کامل توسط ماموران ایرانی و بدون کمک کشورهای منطقه انجام شده است.

به علاوه در مورد مساله محل بازداشت رهبر جندالله نیز ابهامات زیادی وجود دارد.

درحالی که مصطفی محمد نجار وزیر کشور ایران روز سه شنبه در بیرجند گفته بود که ریگی توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران "در یک فرصت مناسب در خارج از کشور دستگیر و به داخل منتقل شد"، تلویزیون دولتی این کشور چهارشنبه گفت که رهبر جندالله مسافر هواپیمایی از مبداء دوبی به بیشکک پایتخت قرقیزستان بود که هواپیما پس از ورود به آسمان ایران به دستور مقام های ایرانی در بندر عباس فرود آمد و او دستگیر شد.

خبرنگار شبکه ماهواره ای عرب زبان الجزیره در پاکستان روز سه شنبه گزارش داده بود که آقای ریگی هفته گذشته در پاکستان دستگیر و تحویل ایران داده شده بود.

اما سفیر پاکستان با اشاره به اینکه ریگی در "خارج از پاکستان" دستگیر شده گفت: "براساس آنچه نشان داده شده و گزارش شده است، او جایی بین دوبی، افغانستان و آسیای میانه دستگیر شد."

آقای مصلحی وزیر اطلاعات ایران گفته بود که رهبر جندالله 24 ساعت پیش از بازداشت در یک پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان بود.

او همچنین گفت که آمریکایی ها برای ریگی "گذرنامه افغانی" صادر کرده بودند که با آن به اروپا رفته و با فرمانده نظامی ناتو در افغانستان دیدار کرده بود. واشنگتن این ادعاها را "کاملا ساختگی" خوانده است.

گفته می شود که گروه جندالله تا حدود زیادی از خاک پاکستان دست به عملیات علیه ایران می زند و این موضوع باعث تنش میان دو کشور بوده است.

جندالله اواخر مهر ماه گذشته با بمبگذاری انتحاری در یک گردهمایی فرماندهان سپاه و رهبران محلی در منطقه "پیشین" در سیستان و بلوچستان، باعث مرگ حداقل 40 نفر از جمله پنج فرمانده سپاه پاسداران شد.

چند روز پس از آن حمله خونین، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، گفت مدارکی هست که نشان می دهد جندالله از جمله با سازمان های اطلاعاتی پاکستان "ارتباط مستقیم دارد".

سپاه آن زمان همچنین ادعا کرد که ریگی برای ساعتی در شهر کویته دستگیر اما با دخالت دستگاه های امنیتی پاکستان آزاد شده است.

اما آقای عباسی در مصاحبه روز چهارشنبه با خبرنگاران گفت که پاکستان برای دستگیری عبدالمالک ریگی تلاش می کرده است و افزود که اسلام آباد بارها اعضای جندالله از جمله عبدالحمید ریگی برابر عبدالمالک را تحویل ایران داده است.

مطالب مرتبط