'توافق ایران با تحویل دو قلاده پلنگ وحشی به روسیه'

عکس آرشیوی از یک پلنگ غیرایرانی
Image caption جمعیت پلنگ در آسیا به شدت در خطر است

مقام های روسیه می گویند که ایران با اعطای دو قلاده پلنگ وحشی به این کشور با هدف ایجاد جمعیتی از این حیوان در منطقه سوچی، میزبان المپیک زمستانی 2014، توافق کرده است.

نیکولای پنکوفسکی سرپرست پارک ملی سوچی به خبرگزاری اینترفکس گفته است: "توافقی با دولت ایران حاصل شده است... در ابتدا دو حیوان ماده منتقل خواهد شد. قرار است اینها در بهار تحویل داده شود."

این توافق پس از سفر یوری تروتنف وزیر منابع طبیعی به ایران و گفتگو با محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، به دست آمده است.

منابع خبری ایران روز اول اسفند گزارش داده بودند که براساس توافق دو کشور، ایران دو قلاده پلنگ که از نظر ژنتیکی به پلنگ قفقاز نزدیک است به روسیه تحویل می دهد و در مقابل گونه ای از نژاد ببر مازندران و همچنین درنای سیبری را از روسیه تحویل می گیرد.

ببر مازندران در طول قرن گذشته از جنگل های شمال ایران منقرض شد.

به گزارش "واحد مرکزی خبر" یک مقام روس در این سفر گفت که "سعی داریم تعداد ببرهایی که به ایران تحویل داده می شود از تعداد پلنگ هایی که تحویل گرفته می شود کمتر نباشد."

پلنگ ایرانی اوایل قرن گذشته از ناحیه قفقاز روسیه ناپدید شد و هدف روسیه احیای جمعیت این حیوان تا پیش از المپیک زمستانی 2014 در سوچی واقع در سواحل شمال شرقی دریای سیاه است.

ترکمنستان قبلا دو پلنگ نر در اختیار روسیه گذاشته است که در یک ناحیه حفاظت شده در نزدیکی شهر سوچی نگهداری می شوند، اما وزارت محیط زیست روسیه گفته بود که برای احیای جمعیت این حیوان به دو قلاده پلنگ ماده نیاز است.

تصور می شود ایران یکی از آخرین زیستگاه های این نوع پلنگ باشد؛ حیوانی که زمانی در سراسر جنگل ها و مناطق کوهستانی قفقاز و آسیای مرکزی می زیست.

همچنین جمعیت های کوچکتری از این حیوان در کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکمنستان وجود دارد.

مطالب مرتبط