مجلس ایران آلودگی برنج وارداتی به آرسنیک را تایید کرد

برنجکاری
توضیح تصویر،

چندی پیش مسئولان کشاورزی پنجاب هند وجود فلزات سنگین در بخشی از اراضی زیر کاشت برنج در این ایالت را تایید کردند

کمیسیون کشاورزی مجلس ایران با انتشار گزارشی آلودگی ۱۳ نوع برنج وارداتی محصول هند را به فلزات سنگین تایید کرد.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۱۰ اسفند(اول مارس) در جلسه علنی مجلس ایران خوانده شد، مسئولان سازمان استاندارد و تحقیقات استان تهران نمونه هایی از برنج های وارداتی را از سطح شهر خریداری کرده است و پس از آزمایش مشخص شده که سیزده مارک برنج محصول کشور هند، آلوده به فلزات سنگین بوده و در سه مورد آلودگی در حد بحرانی بوده است.

در این گزارش همچنین مشخص شده است که آزمایش میزان آرسنیک مواد غذایی وارداتی در برنامه آزمایش های سازمان نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت نبوده و هیچگونه استاندارد اجباری هم در این زمینه وجود ندارد.

در بخشی از این گزارش به نقل از هدایت حسینی، مدیر کل نظارت بر مواد غذایی وزارت بهداشت، مواردی که از سوی این سازمان درباره برنج های وارداتی اندازه گیری می شود ۱۲۷ مورد مربوط به شکستگی دانه، آفت زدگی، سموم قارچی، سرب و کادمیوم و آلودگی های میکروبی و کپک است.

این در حالی است که پس از اعلام سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران مبنی برآلودگی ۱۳ نوع برنج وارداتی محصول کشور هند به فلزات سنگین(آرسنیک، سرب، جیوه و کادمیوم) در اواخر تابستان گذشته، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت ایران اعلام کرده بود که در هیچ یک از انواع برنج ها، هیچگونه آلودگی مبنی بر آرسنیک و فلزات سنگین دیده نشده است.

بر اساس گزارش مطرح شده به نظر می رسد هیچ مقامی مسئولیت کنترل مواد غذایی وارداتی به ایران را از نظر آلودگی به فلزات سنگین ندارد و رئیس کل گمرک ایران هم اعلام کرده است که از زمان انتشار گزارش هایی مبنی بر وجود برنج های آلوده هیچ اقدامی برای ممنوعیت ورود برنج به ایران نشده است.

پیشتر یک مقام مسئول کشاورزی در هند وجود مقدار قابل ملاحظه فلزات سنگین مانند آرسنیک و سرب را در زمین های زیر کشت برنج تایید کرده بود و گفته بود که احتمال مسمومیت بخشی از برنج های صادر شده به ایران وجود دارد.

بر اساس این گزارش، کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به "ابهامات بیشتر" از پیشنهاد تشکیل هیاتی برای رسیدگی به این موضوع و آزمایش نمونه ها در مبدا ورود و در یک آزمایشگاه مستقل را مطرح کرد.

از سوی دیگر عیسی جعفری، نماینده مجلس با اشاره به "تناقض گویی های" موجود در گزارش گفت: "هیچ کدام از دستگاه های مرتبط نتوانستند به طور قطع و یقین اعلام کنند که ما پاسخگو هستیم یا نیستیم."

او در سخنانی در جلسه روز دوشنبه ۱۰ اسفند( اول مارس) مجلس گفت: "اگر استاندارد یک نوبت اعلام می کند که برنج ها آلوده است، به علت فشارهای وارده و اتفاقات بعدی اعلام می کند که آلودگی برطرف شده است."

در پی قرائت این گزارش، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از نمایندگان خواست تا در دو هفته آینده موضوع را بررسی کنند تا روشن شود که آیا برنج های وارداتی آلوده بوده یا خیر.

مجلس ایران اعلام کرد که در صورت تایید این گزارش و قطعی شدن موضوع آلودگی برنج های وارداتی، پرونده آن برای بررسی و مشخص شدن متهمان به دستگاه قضایی ایران فرستاده خواهد شد.

به گفته محمد رضا نادری معاون امور گمرکی گمرک ایران در شش ماه اول امسال بیشتر از ۸۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد این کشور شده است که بخش عمده آن از پاکستان و مقداری از هند بوده است.