ایران به تکذیبیه قرقیزستان در مورد نحوه بازداشت ریگی اعتراض کرد

ریگی
Image caption شبکه های تلویزیونی ایران فیلمی را از دستگیری ریگی در هواپیما پخش کردند

در ادامه ماجرای دستگیری عبدالمالک ریگی، دولت ایران نسبت به اظهارات منابع رسمی قرقیزستان در تکذیب بازداشت وی در یک هواپیمای قرقیزی اعتراض کرده است.

روز سه شنبه، 11 اسفند (2 مارس)، به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گزارش شد که این وزارتخانه با احضار سفیر جمهوری قرقیزستان در تهران، نسبت به اقدام دولت این کشور در تکذیب اظهارات مقامات ایرانی در مورد نحوه بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، اعتراض کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی - متعلق به دولت ایران - احضار سفیر قرقیزستان برای دریافت اعتراض دولت ایران کوتاه مدتی پس از آن صورت گرفت که دولت قرقیزستان اعلام کرد هیچ شهروند خارجی در هواپیمای شرکت هواپیمایی قرقیزی عازم بیشکک، پایتخت آن کشور، بازداشت نشده است.

پیشتر، وزارت امور خارجه قرقیزستان با صدور اطلاعیه ای، از اعتراض رسمی خود نسبت به اقدام هواپیماهای نظامی ایرانی در وادار کردن یک فروند هواپیمای مسافربری قرقیز به فرود در خاک ایران خبر داده اما گفته بود که در این ماجرا، هیچیک از مسافران خارجی این هواپیما بازداشت نشد.

اطلاعیه وزارت امور خارجه قرقیزستان با اظهارات مقامات دولتی جمهوری اسلامی در مورد بازداشت آقای ریگی مغایرت داشته است.

روز 23 فوریه، جمهوری اسلامی خبر دستگیری عبدالمالک ریگی را انتشار داد و کوتاه مدتی پس از آن، وزیر کشور ایران اعلام داشت که آقای ریگی در خارج از خاک ایران بازداشت شد اما ساعاتی بعد، وزارت اطلاعات گزارش متفاوتی را در این مورد انتشار داد..

در این گزارش آمده بود که آقای ریگی با یک هواپیمای شرکت هواپیمایی قرقیز از دوبی عازم بیشکک، پایتخت قرقیزستان بود، اما هواپیماهای جنگنده ایرانی این هواپیما را هنگام عبور از حریم هوایی ایران وادار به فرود کردند و پس از دستگیری آقای ریگی و یکی دیگر از اعضای ارشد جندالله، به هواپیما و سایر مسافران آن اجازه دادند به مسیر خود ادامه دهد.

در پی انتشار این اطلاعیه، مقامات مختلف دولتی نحوه دستگیری رهبر جندالله را نشانه ای از اقتدار جمهوری اسلامی و قدرت و قابلیت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور توصیف کردند.

تلویزیون دولتی ایران هم فیلمی را با عنوان تصویر بازداشت آقای ریگی پخش کرد که ماموران امنیتی نقاب پوش را نشان می داد که با ورود به یک هواپیما، آقای ریگی را که ظاهرا مسافر این هواپیماست دستگیر و از هواپیما خارج می کنند.

به این ترتیب، محتوای اطلاعیه وزارت امور خارجه قرقیزستان که با تایید فرود اجباری هواپیمای قرقیز در خاک ایران و اعتراض نسبت به این اقدام، بازداشت چند تن از مسافران خارجی این هواپیما را به دور از حقیقت توصیف کرده به منزله تردید در صجت اظهارات مقامات ایرانی در مورد نحوه و محل بازداشت آقای ریگی بوده است.

به گزارش پرس تی وی، آقای مهمانپرست گفته است که شواهدی در دست است که نشان می دهد عبدالمالک ریگی در هواپیمای مسافربری قرقیز بازداشت شده است.

در همین زمینه، خبرگزاری مهر به نقل از آقای مهمانپرست گزارش کرده است که محمدر ضا شیبانی، معاون وزارت امور خارجه ایران، در ملاقات با سفیر قرقیزستان در تهران، "مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران از به کار گیری سرزمین کشورهای منطقه علیه منافع، مصالح و امنیت جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد.

براساس این گزارش، آقای شیبانی توجه سفیر قرقیزستان را به اسناد و قطعنامه های سازمان ملل و سایر اسناد بین المللی در زمینه مبارزه با تروریسم جلب کرده و گفته است که از کشورهای منطقه انتظار می رود از رویکردهای مغایر با این قوانین بین المللی خودداری کنند.

در عین حال، این گزارش مشخص نمی کند که آیا جمهوری اسلامی به کشور یا کشورهای خاصی در مورد دست زدن به چنین اقداماتی ظنین است یا نه.

طی سال های گذشته و به خصوص پس از عملیات خشونت آمیز گروه جندالله در داخل ایران، مقامات جمهوری اسلامی اعلام می داشتند که رهبران و اعضای جندالله در خاک پاکستان پناه گرفته اند و با برخورداری از حمایت برخی نهادهای دولتی آن کشور، عملیات خود در خاک ایران را برنامه ریزی و اجرا می کنند اما از مداخله کشور منطقه ای دیگری در این زمینه سخن نگفته بودند.

پس از اعلام خبر بازداشت آقای ریگی هم سفیر پاکستان در تهران اعلام داشت که کشور او نقشی مهم در این ماجرا داشته است اما در این زمینه جزئیات بیشتری ارائه نداد.

در خبری دیگر در همین زمینه، ساعاتی پس از انتشار اظهارات آقای مهمانپرست در مورد احضار سفیر قرقیزستان برای دریافت اعتراض جمهوری اسلامی، یک خبرگزاری قرقیز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آن کشور این خبر را تکذیب کرد و گفت که سفیر قرقیزستان به وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار نشده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست