جلوگیری از خروج سیمین بهبهانی از ایران

سیمین بهبهانی
Image caption سیمین بهبهانی شاعر ایرانی قصد شرکت در مراسمی به مناسبت روز جهانی زن در پاریس را داشت

ماموران دولت ایران از خروج سیمین بهبهانی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، زمانی که او قصد شرکت د ر مراسمی به مناسبت روز جهانی زن در شهر پاریس را داشت،جلوگیری کردند .

سیمین بهبهانی درگفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس)، زمانی که برای شرکت در مراسمی به دعوت شهرداری پاریس به مناسبت روز جهانی زن (۸ مارس) قصد خروج از ایران را داشته است، ماموران گذرنامه او را گرفتند و به او اعلام کردند که او ممنوع الخروج است.

خانم بهبهانی در این باره گفت که وقتی همه کارهای مربوط به پروازش انجام شده بود و قصد سوار شدن به هواپیما را داشته، او را صدا می زنند و پس از گرفتن گذرنامه اش ، به او نامه ای می دهند که برای گرفتن گذرنامه به یکی از شعبه های دادگاه انقلاب مراجعه کند.

او گفت که هیچ دلیلی برای این اقدام اعلام نشده و پیش از این هم هیچ هشداری مبنی بر اینکه اجازه خروج از کشور را ندارد دریافت نکرده بود.

سیمین بهبهانی از اعضای کانون نویسندگان ایران است.

در هشت ماه اخیراین کانون بارها برخورد با معترضین در ایران را محکوم کرده بود و خواستار آزادی همه بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات شده بود.

در نیمه مهرماه سال جاری، فاطمه معتمدآریا، بازیگر، و مجتبی میر طهماسب، مستند ساز، هنگامیکه همراه با تعدادی دیگر از سینماگران ایرانی در پاسخ به سفر هیاتی از آکادمی اسکار قصد عزیمت به آمریکا را داشتند، در فرودگاه تهران مطلع شدند که ممنوع الخروج هستند.

یک هفته پس از آن، گذرنامه جعفر پناهی، فیلسماز ایرانی که در حال حاضر بازداشت شده است، هنگام خروج از این کشور در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و او هم ممنوع الخروج شد.

مطالب مرتبط