فشار کنگره بر اوباما برای 'اجرای' تحریم های ایران

Image caption برخی در کنگره درصدد موظف کردن دولت اوباما به انتشار اسامی 'ناقضان' حقوق بشر در ایران هستند

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا درصدد موظف کردن دولت اوباما به تحقیقات فوری و انتشار اسامی شرکت های 'ناقض' تحریم های ایالات متحده علیه ایران برآمده اند.

هفت عضو مجلس نمایندگان از جمله مارک کرک، نماینده جمهوریخواه ایالت ایلینوی، قصد دارند با تصویب این طرح کاخ سفید را موظف کنند که نام شرکت های مشمول تحریم های یکجانبه آمریکا را در ظرف ۴۵ روز، به کنگره اعلام کند.

طرح آنان که روز دوشنبه (۸ مارس) به کنگره ارائه شد، در پی موظف کردن اداره بازرسی دولت به انتشار گزارشی ماهانه درباره "ناقضان بالقوه" تحریم های ایران نیز هست.

این قانونگذاران گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز درباره روابط مالی دولت فدرال آمریکا با شرکت های سرمایه گذار در ایران را نگران کننده دانسته اند.

بر اساس تحقیقات نیویورک تایمز، بیش از ۱۰۷ میلیارد دلاری که دولت های جورج بوش و باراک اوباما بابت مراوده کاری و تجاری شرکت های مختلف هزینه کرده اند، حدود ۱۵ میلیارد دلار به شرکت هایی اعطا شده است که با سرپیچی از تحریم های آمریکا، در ایران سرمایه گذاری های کلانی داشته و به ایران کمک کرده اند حوزه نفت و گاز خود را توسعه دهد.

نیویورک تایمز همچنین فهرستی از شرکت های "ناقض" تحریم های ایالات متحده منتشر کرده که در آن اسامی ده ها کمپانی بزرگ از جمله شرکت نفتی بریتانیایی بی پی، شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا و واحد مشترک نوکیا-زیمنس دیده می شود.

دولت فدرال آمریکا تا کنون رسما چنین فهرستی را منتشر نکرده است.

قانون تحریمی 'ایسا'

یکی از مهم ترین قانون تحریمی آمریکا علیه ایران در سال ۱۹۹۶ میلادی تحت عنوان "قانون تحریم های لیبی و ایران" تصویب شد.

Image caption اوباما درباره سیاستش در قبال ایران و وضعیت تحریم ها، به کنگره گزارشی محرمانه ارائه کرده

این قانون در پی رفع تحریم ها علیه لیبی در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، "قانون تحریم های ایران" که به اختصار "ایسا" خوانده می شد، نام گرفت.

هیچ شرکت خارجی طرف قرارداد ایران تاکنون بر اساس این قانون توسط دولت آمریکا مجازات نشده است.

ناظران معتقدند که کاخ سفید همواره نگران بوده که چنین کاری اثری منفی بر روابطش با کشورهای متحد اروپایی یا آسیایی بگذارد و به همین دلیل، از طریق مذاکره شرکت های سرمایه گذار در ایران را به خروج از ایران ترغیب می کند.

اما کنگره در حال حاضر اصلاح "قانون تحریم های ایران" را در دستور کار خود قرار داده است و بسیاری در این نهاد قانونگذار، ملزم کردن کاخ سفید به تحریم مستقیم شرکت های طرف قرارداد ایران را دنبال می کنند.

طرح های ارائه شده به کنگره، در صورت تصویب، نه فقط سرمایه گذاران کلان در صنایع نفت و گاز ایران را تحریم خواهد کرد بلکه برای نخستین بار تجارت فراوردهای نفتی پالایش شده به ویژه بنزین با ایران را هم به لیست تحریم ها اضافه خواهد کرد.

بدین ترتیب، تامین کنندگان خارجی بنزین ایران که اغلب شرکت های اروپایی و آسیایی هستند، از حضور در بازارهای بورس آمریکا یا اخذ وام از بانک صادرات-واردات این کشور و نیز دریافت قراردهای کلان از دولت فدرال منع خواهند کرد.

نگرانی دولت اوباما

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ۲۴ فوریه گذشته از کنگره خواست که تحریم های گسترده اش علیه ایران را طوری تصویب کند که تلاش های دولت برای جلب حمایت سایر کشورها از تحریم های بین المللی علیه تهران را مختل نکند.

او به کمیته روابط خارجه سنا گفت که پیش نویس فعلی طرح های تحریمی حمایت کشورها از آمریکا در تحریم ایران را تضعیف خواهد کرد.

بر اساس گزارش ها، مذاکرات دولت اوباما با مقام های ارشد کنگره در اینباره که هفته ها پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

۳۰ عضو مجلس نمایندگان نیز روز ۱۸ فوریه با ارسال نامه ای به هیلاری کلینتون از او خواستند که نام شرکت های ناقض تحریم های ایالات متحده علیه ایران را منتشر کند.

آن ها نوشتند که وزارت امور خارجه تحقیقات مقدماتی درباره شرکت های "مشکل داری" که احتمالا به دلیل نقض تحریم ها علیه ایران، مجازات های ایالات متحده شامل حال آن ها می شود را انجام داده است.

باراک اوباما روز دوشنبه (۱ مارس) با تاخیر گزارش جامعی درباره خط مشی دولتش در برابر ایران و نیز وضعیت تحریم های ایالات متحده علیه ایران ارائه کرد. کنگره برای این کار مهلت ۳۱ ژانویه را تعیین کرده بود.

بدلیل محرمانه بودن این گزارش روشن نیست که آیا اسامی شرکت های مشمول تحریم ها در آن به کنگره اعلام شده باشد، هرچند کاخ سفید قانونا موظف به چنین کاری بوده است.

مقام های ارشد ایران بارها تاکید کرده اند که تحریم های یکجانبه آمریکا بر خط مشی اتمی یا سیاست خارجی این کشور تاثیری ندارد.

مطالب مرتبط