آیپک خواستار اعمال تحریم های شدید علیه ایران شد

کنگره آمریکا
Image caption آیپک از کنگره خواسته از دولت اوباما بخواهد قانون تحریم های ایران را به اجرا بگذارد

بزرگ ترین لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا در نامه ای به اعضای کنگره این کشور خواستار اعمال تحریم های فلج کننده علیه ایران شده است.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، در نامه ای که به همه اعضای کنگره فرستاده است از فعالیت های اتمی ایران به عنوان "تهدیدی فوری" نام برد.

به نوشته این نامه "ایران با رد تلاش های آمریکا و اروپا برای گفتگو و بدون توجه به قطعنامه های شورای امنیت، به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و آمریکا باید همین حالا در این باره اقدام کند."

این نامه با ابراز تردید گابریلا شالو، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد نسبت به احتمال گسترش تحریم های ایران به وسیله شورای امنیت همزمان بود.

آمریکا به همراه سایر کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ خواستار افزایش تحریم های ایران به خاطر ادامه غنی سازی هسته ای است و به رغم نرم تر شدن موضع روسیه در برابر این کشور، چین همچنان بر ادامه گفتگوها تاکید می کند.

خانم شالو روز سه شنبه به خبرنگاران گفت روسیه و چین هنوز در پی دیپلماسی هستند و احتمال تصویب تحریم های شکننده علیه ایران کم است.

او گفت در صورت تصویب نشدن چنین تحریمی، اسرائیل به سراغ کشورهای مختلف خواهد رفت و از آنها خواهد خواست در روابط دوجانبه با ایران تجدید نظر و مجازات هایی را علیه این کشور اعمال کنند.

آیپک در نامه خود از کنگره خواسته تا درباره مجازات نشدن شرکت های طرف معامله با بخش انرژی ایران تحقیق کند.

این معاملات ناقض قانون تحریم های ایران و لیبی است که در سال ۱۹۹۶ به وسیله کنگره تصویب شده است.

این سازمان از کنگره درخواست کرده است بدون درنگ قوانینی را برای مجازات چنین شرکت هایی تصویب کند و از دولت اوباما بخواهد قوانین فعلی درباره تحریم ایران را به اجرا بگذارد.

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی فهرستی را از شرکت های ناقض تحریم های ایالات متحده منتشر کرده که در آن اسامی ده ها کمپانی بزرگ از جمله شرکت نفتی بریتانیایی بی پی، شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا و واحد مشترک نوکیا-زیمنس دیده می شود.

به گزارش این روزنامه بیش از ۱۰۷ میلیارد دلاری که دولت های جورج بوش و باراک اوباما بابت مراوده کاری و تجاری شرکت های مختلف هزینه کرده اند، حدود ۱۵ میلیارد دلار به شرکت هایی اعطا شده است که با سرپیچی از تحریم های آمریکا، در ایران سرمایه گذاری های کلانی داشته و به ایران کمک کرده اند حوزه نفت و گاز خود را توسعه دهد.

نمایندگان کنگره آمریکا نیز پیش تر نسبت به انتشار این گزارش ابراز نگرانی کرده بودند.

مطالب مرتبط