شیرین عبادی برنده جایزه بین المللی دموکراسی

شیرین عبادی
Image caption خانم عبادی هنگام دریافت این جایزه گفت مردمی که با این فداکاری و صمیمیت متحد شوند، حتما پیروز خواهند شد

بعد از ظهر پنجشنبه (۲۰ مه) جایزه ویژه شهر بن در بزرگداشت دموکراسی به شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل اعطا شد.

مراسم اعطای این جایزه در تالار مراسم ردوت در جنوب شهر بن برگزار شد و در آن حدود ۲۵۰ نفر از چهره های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و همچنین نمایندگان رسانه های جمعی شرکت داشتند.

خانم عبادی جایزه خود را از دست اریک بترمان، رئیس "جمعیت دموکراسی" و مدیرعامل رادیو آلمان (دویچه وله) دریافت کرد.

ورنر هویر، معاون وزیر خارجه آلمان، در نطقی از تلاش های خانم عبادی برای استقرار دموکراسی و حکومت قانون در ایران ستایش کرد.

آقای هویر خطاب به شیرین عبادی گفت: "من در برابر استواری و دلیری شما در دفاع از حقوق هم وطنانتان، به ویژه حقوق زنان و کودکان کشورتان سر تعظیم فرود می آورم."

اریک بترمان در نطقی گفت: "خانم عبادی در دشوارترین زمان، یعنی پس از انتخابات ریاست جمهوری با فشارها و آزارهای فراوانی روبرو بود، اما هرگز از تلاش برای هدف انسانی خود در تحقق دموکراسی در ایران از پای ننشست."

آقای بترمان گفت که این جایزه به معنای ابراز همبستگی آزادیخواهان جهان با مردم ایران است.

خانم عبادی در نطق سپاسگزاری خود گفت: "این جایزه به تمام انسان ها و گروه هایی تعلق دارد که در ایران در راه دموکراسی مبارزه می کنند. جنبش سبز یک جبهه وسیع است که در آن انبوه مردم با گرایش ها و عقاید گوناگون حضور دارند. هدف و آرزوی مشترک آنها نیل به دموکراسی است."

خانم عبادی افزود: "مردمی که با این فداکاری و صمیمیت متحد شوند، حتما پیروز خواهند شد."

خانم عبادی تأکید کرد گفت و گو با ایران را نباید به مناقشه هسته ای خلاصه کرد. وی گفت باید توجه داشت که در ایران نبردی سخت برای دست یافتن به آزادی و دموکراسی و حقوق بشر جریان دارد و آزادیخواهان سراسر جهان وظیفه دارند به نقض خشن حقوق بشر در ایران اعتراض کنند.

جایزه دموکراسی امسال برای دومین بار اعطا شد. سال گذشته واسلاو هاول، رئیس جمهور پیشین چکسلواکی، نخستین شخصیتی بود که در سال ۲۰۰۹ این جایزه را به خاطر زندگی سراسر مبارزاتی خود دریافت کرد.

این جایزه هر سال به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی تعلق می گیرد که در کشور خود تلاشی ارزشمند در راه دموکراسی کرده باشد.

ارزش "جایزه بین المللی دموکراسی" ۱۰ هزار یورو است و این مبلغ در یک مجسمه شیشه ای تعبیه شده است.

مطالب مرتبط