هشدار آیپک درباره انتقاد علنی دولت اوباما از اسرائیل

اوباما در کنفرانس سالانه آیپک
Image caption آیپک اختلاف اخیر را مانع از تمرکز بر برنامه اتمی ایران دانسته است

بزرگ ترین لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا موضع گیری های اخیر دولت اوباما علیه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را نگران کننده دانسته است.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، محکومیت علنی تصمیم دولت نتانیاهو به ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی در بیت المقدس شرقی از سوی دولت اوباما را موجب "نگرانی جدی" دانسته است.

آقای نتانیاهو از این که در جریان سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل خبر ساخت و سازی های جدید توسط وزارت کشور دولت او اعلام شد، ابراز تاسف کرده و می گوید که این کار غیرعمدی بوده است.

اما هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، این اقدام را توهین آمیز خوانده و آن را با تعهدات اسرائیل درباره مذاکرات صلح با فلسطینی ها مغایر دانسته است.

آیپک یکشنبه (۱۴ مارس) با صدور بیانیه ای ضمن هشدار درباره این موضع گیری های کم سابقه، از دولت اوباما خواست که برای "رفع تنش با اسرائیل فورا اقدام کند."

آیپک یادآور شد که اسرائیل مهم ترین متحد استراتژیک ایالات متحده در منطقه خاورمیانه است و در کنگره و بین مردم آمریکا طرفداران زیادی دارد.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل از دولت اوباما خواست که بطور "خصوصی" مسائل مورد اختلاف را حل و فصل کند.

به گفته آیپک، شکاف اخیر توجه را از موضوع های اصلی مورد نگرانی دو طرف از جمله برنامه اتمی ایران و مذاکرات صلح بین اسرائیل و همسایگان عرب این کشور منحرف می کند.

این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل کمیته ای ویژه برای تحقیق درباره زمان جنجال برانگیز اعلان خبر خانه سازی بیشتر در شرق بیت المقدس تشکیل داده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آن ها با پایتختی بیت المقدس شرقی تاسیس شود و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

یکی از دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه گفت اعلام تصمیم گسترش شهرک سازی "توهین" به آمریکا بود. او گفت بنظر می رسد که دولت اسرائیل بر اساس برنامه قبلی دست به این اقدام زده باشد.

دیوید اکسلراد به شبکه تلویزیونی "ان بی سی" آمریکا، گفت: "اعلام این تصمیم در حالی که آقای بایدن در منطقه بوده است، بی حرمتی به آمریکاست اما مهمتر از آن این موضوع است که تلاش های شکننده ای را که برای بازگرداندن صلح به خاورمیانه در دست اجراست، تضعیف کرده است."

مطالب مرتبط