اتحادیه اروپا با اختلال امواج ماهواره ای 'توسط ایران' مقابله می کند

آنتن بشقابی
Image caption ایران ارسال پارازیت بر امواج خارجی را تایید یا تکذیب نمی کند

بر اساس گزارش ها، وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ایران را به دلیل ارسال پارازیت بر شبکه های خارجی و سانسور اینترنت محکوم خواهند کرد.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه دوشنبه، دوم فروردین (۲۲ مارس) در بروکسل، پایتخت بلژیک دیدار می کنند.

بخش هایی از پیش نویس بیانیه آن ها به خبرگزاری ها درز کرده است که بر اساس آن "اتحادیه اروپا از مقام های ایران می خواهد به ارسال پارازیت بر امواج ماهواره ای و سانسور اینترنت پایان و به مداخلات الکترونیکی فورا خاتمه دهد".

ایران هرگز به طور رسمی اتهام ارسال پارازیت بر شبکه های خارجی را تایید یا تکذیب نکرده است.

دولت ایران بی بی سی و صدای آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود و دامن زدن به ناآرامی های سیاسی متهم می کند، اتهامی که این رسانه ها رد کرده اند.

دیپلمات های اروپایی به خبرگزاری رویتر گفته اند که اتحادیه اروپا قصد دارد از محکوم کردن لفظی ایران فراتر برود و "تدابیری ملموس" علیه این کشور اتخاذ کند.

در پیش نویس بیانیه یاد شده آمده: "اتحادیه اروپا مصمم است که این موضوع ها را دنبال کند و با هدف پایان دادن به این وضعیت غیرقابل قبول، اقدام کند".

هنوز معلوم نیست این اتحادیه چه مجازات هایی علیه ایران در نظر خواهد گرفت.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز ۱۷ مارس از اتحادیه اروپا خواستند برای مهار توانایی ایران در سانسور مخالفان و ایجاد اختلال در امواج ماهواره های خارجی "تدابیر شدیدی" در نظر بگیرد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان به کاترین اشتون، رئیس امور خارجی اتحادیه اروپا نوشتند که ایجاد محدودیت های شدیدتری بر فروش فناوری هایی که ایران می تواند از آن ها برای سرکوب و سانسور استفاده کند را لازم می دانند.

شکایت یوتل ست

شرکت فرانسوی "یوتل ست" که بسیاری از کانال های عمده خارجی توسط ماهواره های آن در ایران پخش می شود در نه ماه گذشته دو شکایت علیه ایران تنظیم کرده است که به ایجاد اختلال در برنامه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا مربوط می شود.

ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه که با اعتراضات گسترده همراه بود علاوه بر ایجاد محدودیت گسترده بر رسانه های داخلی اقدام به ارسال پارازیت شدید بر شبکه هایی چون بی بی سی فارسی و صدای آمریکا کرد؛ حرکتی که بریتانیا، فرانسه و آلمان تلاش برای "جلوگیری از حق دسترسی آزادانه مردم ایران به اطلاعات" توصیف کردند.

یوتل ست می گوید هرچند تلویزیون های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا هدف "عملیات مکرر و عمدی ارسال پارازیت" از سوی ایران هستند، پخش برنامه های آن ها از ابتدای ماه مارس "بدون اختلال یا ارسال پارازیت" ادامه داشته است.

ماهواره "هاتبرد" یوتل ست مسئول پخش برنامه های بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و دویچه وله به ایران است. این شرکت گفت که برای ادامه پخش بدون اختلال این امواج "به طور مستمر دست به عملیات فنی" می زند و این که گاه از سایر ماهواره هایی که حساسیت کمتری در مقابل پارازیت دارند استفاده کرده است.

ماه گذشته شبکه های بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا پیامی شدید اللحن دایر بر محکومیت اقدام ایران در ارسال پارازیت بر برنامه هایشان صادر کردند.

مدیران سرویس جهانی بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا نوشتند: "مقام های ایرانی برای پخش آزادانه برنامه هایشان به زبان های انگلیسی و عربی در اطراف جهان از همین خدمات ماهواره ای استفاده می کنند؛ و در همین حال مردم کشور خود را از برنامه هایی که از همین ماهواره ها از بقیه جهان می آید محروم می کنند. ما از پخش خبرهای دقیق و بی طرفانه درباره امور جاری به ایران دست برنخواهیم داشت".

این سه شبکه می گویند که اقدام ایران در ارسال پارازیت، ناقض بند ۴۵ قانون اتحادیه ارتباطات بین المللی است که پخش سیگنال های مزاحم را ممنوع می کند و از جامعه مسئول نظارت بین المللی (بر این قوانین) خواستند موضعی قاطعانه تر در برابر این اختلال های عمدی اتخاذ کند.

مطالب مرتبط