نوه هاشمی رفسنجانی بازداشت شد

حسن لاهوتی
Image caption آقای لاهوتی در بریتانیا مشغول تحصیل است

نوه اکبر هاشمی رفسنجانی در تهران بازداشت شده است.

روز دوشنبه، 2 فروردین (22 مارس)، گزارش شد که حسن لاهوتی، فرزند فائزه هاشمی و نوه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هنگام بازگشت از سفر خارج به تهران بازداشت و زندانی شده است.

براساس این خبر که مورد تایید یک منبع نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی قرار گرفته، بازداشت حسن لاهوتی شامگاه یکشنبه و توسط ماموران مستقر در فرودگاه امام خمینی با ارائه حکم قضایی صورت گرفت.

خبرگزاری فارس پیشتر در گزارشی در این مورد نوشته بود که آقای لاهوتی ده روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری عازم لندن شده بود و تا زمان بازگشت به تهران در روز یکشنبه، در بریتانیا اقامت داشته است.

در مورد دلیل بازداشت حسن لاهوتی اطلاع دیگری در دست نیست.

حسن لاهوتی، که در بریتانیا مشغول تحصیل است، چند روز پس از اعلام نتیجه انتخابات در گفتگو با بی بی سی خبر بازداشت کوتاه مدت مادرش، فائزه هاشمی را در جریان تظاهرات اعتراضی در تهران تایید کرد.

در جریان اعتراضات بعد از انتخابات مناقشه برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، برخی از اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی، هدف انتقاد و حملات لفظی شدید طرفداران محمود احمدی نژاد قرار داشته اند.

Image caption فرزند فائزه هاشمی هنگام بازگشت از خارج در فرودگاه تهران بازداشت شد

از جمله در جریان محاکمات دستجمعی که از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی پخش شد، یکی از متهمان در "اعترافات" خود مهدی هاشمی، عضو هیات امنای دانشگاه آزاد ایران را به سوء استفاده از امکانات دانشگاهی برای تبلیغات علیه محمود احمدی نژاد متهم کرد.

اخیرا برخی از خبرگزاری های طرفدار دولت در گزارش هایی به نقل از مقامات قضایی از اقدامات قضایی علیه مهدی هاشمی خبر داده اند اما در این مورد جزئیات بیشتری در دسترس نبوده است.

در عین حال، تا کنون خبر یا اظهار نظری در مورد پیگرد حسن لاهوتی انتشار نیافته بود.

منبع نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی گفته است که چند ماه پیش، فرزند چهارده ساله مهدی هاشمی نیز هنگام بازگشت از خارج در فروگاه امام خمینی به مدت یک ساعت مورد بازجویی قرار گرفت.

فرزندان آقای رفسنجانی پیشتر شکوائیه ای را علیه اتهاماتی که بر آنان وارد شده تسلیم مقامات قضایی کرده اند اما از پیگیری این شکوائیه هنوز خبری در دست نیست.

هفته گذشته فائزه هاشمی در مصاحبه ای با روزنامه بهار گفت "ما فرزندان آقای هاشمی از آقای احمدی نژاد (رئیس جمهوری ایران) شکایت کرده ایم که این شکایت اعلام وصول شده اما تاکنون نتیجه ای نداشته است."