فرانسه: راهی جز تشدید تحریم ایران وجود ندارد

کوشنر
Image caption کوشنر می گوید برخلاف گفته های مقام های حکومت ایران، برنامه اتمی این کشور فاقد اهداف موجه غیرنظامی است

برنارد کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه می گوید برای مقابله با برنامه اتمی ایران گزینه دیگری جز اعمال تحریم های جدید علیه این کشور وجود ندارد.

به گفته آقای کوشنر، فرانسه به همراه سایر کشورهای غربی به دیپلماسی ادامه خواهد داد ولی تاکنون هیچ پاسخ قانع کننده ای را از ایران دریافت نکرده است.

همزمان، برزیل بر ادامه گفتگوها با ایران تاکید کرده است و بر مخالفت خود با تلاش برای افزایش تحریم های این کشور تاکید کرده است.

سلسو آموریم، وزیر امورخارجه برزیل در دیدار با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی گفت به عقیده کشورش امکان ادامه گفتگوها بر سر پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای معاوضه اورانیوم غنی شده با خلوص پایین ایران با سوخت هسته ای مورد راکتور اتمی تهران وجود دارد.

این پیشنهاد به وسیله محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی برای کاهش تنش های هسته ای و اعتمادسازی دو طرف مطرح شد و یوکیا آمانو بر برقرار بودن این پیشنهاد تاکید کرده است.

آقای کوشنر که در مجلس سنا فرانسه صحبت می کرد، همچنین گفت برخلاف گفته های مقام های حکومت ایران، برنامه اتمی این کشور فاقد اهداف موجه غیرنظامی است.

آقای کوشنر در صحبت های خود گفت ایران به برد موشک های خود افزوده است، با آژانس بین المللی انرژی اتمی به اندازه کافی همکاری نمی کند و همه تلاش های صورت گرفته برای گفتگو و همکاری را رد کرده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش به دستیابی به سلاح های هسته ای متهم می کنند ولی این کشور با رد این ادعا برنامه اتمی خود را برای صلح آمیز می داند.

فرانسه، ایالات متحده، آلمان و بریتانیا که اعضای غربی گروه 1+5 هستند در پی تشدید تحریم های ایران به خاطر عدم توقف غنی سازی اورانیوم در این کشور هستند.

آمریکا در هفته های گذشته برای تلاش خود برای جلب توافق اعضای دائمی و غیردائمی شورای امنیت برای تصویب قطعنامه جدیدی علیه ایران افزوده است و روسیه نیز از امکان تشدید تحریم های این کشور خبر داده است.

تصویب تحریم های جدید علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای مثبت پنج عضو دائمی و چهار عضو غیر دائمی این نهاد بین المللی نیاز دارد.

چین تاکنون از افزایش تحریم های ایران حمایت نکرده است.

مطالب مرتبط