مخالفت با نحوه تشییع جنازه همسر آیت الله منتظری

آیت الله منتظری
Image caption تشییع جنازه آیت الله منتظری در آخرین روز آذرماه گذشته به صحنه قدرتنمایی هوادران جنبش اعتراضی ایران تبدیل شد

در حالی که فرزندان آیت الله حسینعلی منتظری قصد داشتند پیکر مادرشان را روز یکشنبه ۸ فروردین از بیت آقای منتظری تا حرم حضرت معصومه تشییع کنند، مقامات امنیتی قم با این کار مخالفت کردند.

سایت اینترنتی دفتر آیت الله منتظری روز شنبه ۷ فروردین از درگذشت ماه سلطان ربانی، همسر آیت الله منتظری خبر داد و اعلام کرد که مراسم تشییع جنازه او ساعت ۱۰ صبح روز بعد برگزار خواهد شد، اما به گفته احمد منتظری، مسئولان اداره اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت قم با مراجعه به بیت آقای منتظری از آنها خواسته اند که مراسم تشییع را به صورت محدود و تنها در نزدیکی محل دفن انجام دهند.

احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری به بی بی سی فارسی گفت که مسئولان ابتدا از آنها خواسته بودند که مراسم را تنها به ۱۵۰ متری محل دفن محدود کنند که این درخواست با مخالفت اعضای خانواده مواجه شد.

او افزود: "نهایتا قرار شد که مراسم تشییع به صورت دسته جمعی از دفتر به سوی حرم انجام نشود، بلکه افراد در حرم حضرت معصومه جمع شوند، نماز میت در آنجا توسط آیت الله شبیری زنجانی خوانده شود و بعد جنازه به مسجد باب الجنه در نزدیکی گلزار شهدا منتقل شود و از آنجا تا گلزار تشییع و سپس دفن شود".

خانم ربانی در سال ۱۳۰۵ در یک خانواده کشاورز از نجف آباد به دنیا آمده و در نیمه اول دهه ۱۳۲۰ با آقای منتظری ازدواج کرده بود.

آیت الله منتظری که سرشناس ترین مرجع تقلید منتقد حکومت ایران به شمار می رفت اواخر آذرماه سال گذشته خورشیدی درگذشت و مراسم تشییع جنازه او به صحنه قدرتنمایی هواداران جنبش اعتراضی ایران، موسوم به "جنبش سبز" تبدیل شد.

پس از آن حکومت ایران از بیم حضور گسترده مخالفان دولت، از برگزاری مراسم ترحیم برای آیت الله منتظری در شهرهای اصفهان، شیراز و زنجان جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط