اوباما: فشار بر ایران را افزایش می دهیم

اوباما
Image caption اوباما خواستار واکنش یکپارچه جامعه جهانی علیه برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید فشار جهانی بر ایران را به خاطر ادامه برنامه جنجال برانگیز غنی سازی اورانیوم در این کشور افزایش خواهد داد.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت انزوای جهانی ایران رو به افزایش است و آمریکا در پی کمک گرفتن از "یک جامعه بین المللی متحد" برای مقابله با برنامه اتمی این کشور است.

سخنان آقای اوباما پس از مکالمه تلفنی با هو جینتائو، رئیس جمهوری چین بیان شد.

آقای اوباما در این مصاحبه گفت آمریکا در مقابله با برنامه اتمی ایران هیچ گزینه ای را کنار نخواهد گذاشت.

آقای اوباما هشدار داد در صورتی که ایران به توانایی تولید تسلیحات اتمی دست پیدا کند، خاورمیانه بی ثبات خواهد شد و در منطقه مسابقه تسلیحاتی روی خواهد داد.

باراک اوباما گفت: "ما فشار را بر ایران افزایش خواهیم داد و واکنش آنها را ارزیابی خواهیم کرد. ما این کار را در قالب یک جامعه بین المللی متحد انجام خواهیم داد."

آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای متهم می کنند ولی این کشور برنامه اتمی خود را کاملا صلح آمیز می داند.

همکاری با چین

آقای اوباما و همتای چینی او در این مکالمه یک ساعته درباره تشدید تحریم های ایران و همکاری پکن با واشنگتن در این زمینه صحبت کردند.

کاخ سفید اعلام کرد آقای اوباما در سخنان خود بر اهمیت همکاری بین المللی برای متعهد نگه داشتن ایران به تعهدات بین المللی این کشور تاکید کرده است.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران که برای گفتگو با مقام های چینی به پکن سفر کرده است، در سخنانی گفته است که کشورش و چین اعمال تحریم را بی اثر می دانند.

آمریکا پس از مذاکرات روز چهارشنبه گروه ۱+۵ اعلام کرد چین موافقت خود را به پیوستن به مذاکرات مربوط به بررسی تشدید تحریم های ایران اعلام کرده است.

وزارت امورخارجه چین در این حال بر یافتن راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به مناقشه اتمی ایران تاکید کرده است.

چین تنها عضو گروه۱+۵ است که تا پیش از این با افزایش تحریم های بین المللی ایران موافقت نکرده بود و از گفتگو درباره آن خودداری می کرد.

مطالب مرتبط