لاریجانی در پاسخ به احمدی نژاد: مصلحت ملت مبنای تصمیم گیری است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در پاسخ به نامه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور گفت که در بررسی مجدد طرح هدفمند کردن یارانه ها "مبنای تصمیم گیری مصالح ملت است."

به گزارش خانه ملت، وبسایت رسمی مجلس ایران، آقای لاریجانی دوشنبه ۱۶ فروردین (پنجم آوریل) به نامه روز گذشته محمود احمدی نژاد درباره بررسی مجدد طرح هدفمند کردن یارانه ها پاسخ داده و گفته است که "بی دقتی در اجرای این طرح مشکلات بیشتری بر سر راه مردم قرار می دهد".

رئیس مجلس ایران با اشاره به تشکیل کمیسیونی ویژه طرح هدفمند کردن یارانه ها و بررسی این قانون در طول سال ۱۳۸۸ نوشت: "مشکل پس از تصویب قانون هدفمند کردن یارانه ها و هنگام ارایه بودجه سال ۸۹ ظهور یافت که در لایحه بودجه به خلاف متن قانون مذکور یکباره به جای رقم حداکثر ۲۰ هزار میلیارد تومان رقم ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که خلاف قانون مصوب بود."

رئیس جمهور ایران در نامه روز یکشنبه (۱۵ فروردین) خود با "پیچیده" خواندن مصوبه مجلس ایران در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها، آن را دارای "اشکالات اساسی" دانسته و از مجلس خواسته است تا برای "قابل اجرا" شدن این طرح "شرایط حداقلی" را فراهم کند.

آقای لاریجانی با اشاره به درخواست آقای احمدی نژاد درباره "تعامل" میان مجلس و دولت و امکان بررسی مجدد این طرح در نامه خود نوشت: "در هنگام تصویب بودجه، فرصت کافی در مجلس فراهم گردید که جنابعالی (محمود احمدی نژاد) و دوستان دولت نظرات خود را مطرح نمایند... اما همانگونه که مستحضرید دلایل قوی دیگری وجود داشت که باز مجلس مصلحت ندانست که شوک یکباره به زندگی اقتصادی مردم وارد شود."

رئیس مجلس ایران همچنین در نامه خود به پیشنهاد برگزاری رفراندوم (همه پرسی) محمود احمدی نژاد هم اشاره کرده و آورده است: "تأثیرات سوء این امور در رفتار اجتماعی در دراز مدت بیشتر از یارانه های سرگردان در کشور است."

پیش تر و در روز های پایانی اسفند ۸۸ محمود احمدی نژاد در یک برنامه مستقیم تلویزیونی گفته بود که اجرای مصوبه مجلس در مورد هدفمند کردن یارانه ها ناممکن و "به ضرر ملت" است و تنها راه ممکن برای اجرای "درست" این طرح، مراجعه به آرای عمومی است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اما رئیس مجلس ایران در پایان پاسخ خود به آقای احمدی نژاد نوشته است که مجلس آمادگی دارد تا با توجه به توصیه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در آغاز سال جدید نظرات کارشناسی دولت را دوباره بررسی کند.

برنامه کاهش یارانه ها و حذف آن در یک دوره پنج ساله در ماههای پایانی سال گذشته به تصویب مجلس رسید و در آن پیش بینی شده که دولت در سال اول می تواند بین ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان(ده تا بیست میلیارد دلار) از محل حذف یارانه ها و افزایش قیمت ها درآمد داشته باشد.

اما دولت در لایحه بودجه درآمد را دو برابر یعنی ۴۰ هزار میلیارد تومان (۴۰ میلیارد دلار) پیش بینی کرد ولی مجلس به دلیل نگرانی از پیامدهای تورمی، این رقم را به نصف کاهش داد.

بعد از تصویب لایحه بودجه و تائید شورای نگهبان، قانون بودجه به دولت برای اجرا فرستاده شد اما دولت که از ابتدا مخالف کاستن از درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها بود، تهدید کرد که با این شرایط آن را اجرا نخواهد کرد.

از زمان طرح موضوع حذف یارانه ها، آقای احمدی نژاد چند بار تهدید کرده است که اگر در این زمینه، به تمامی نظرات دولت عمل نشود، از اجرای این برنامه خودداری خواهد کرد.