دولت ایران به هر کودکی که امسال به دنیا بیاید یک میلیون تومان می‌دهد

احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد به ارومیه سفر کرده است

رئیس جمهوری ایران از اختصاص یک میلیون تومان به هر کودکی که در سال ۸۹ متولد شود خبر داد و گفت بعد از آن هم هر سال ۱۰۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه می شود.

محمود احمدی نژاد، امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه ضمن اعلام این خبر در ارومیه گفت: "دولت پیش بینی کرده که از اول سال ۸۹ هر فرزندی که در ایران به دنیا می‌آید برای اینکه آینده آن کودک تامین شود دولت در صندوقی به نام صندوق آتیه فرزندان ایران زمین برای آن کودک یک حساب باز می‌کند و به دلیل اینکه نوع حساب آن سرمایه گذاری است سالانه سود تعلق خواهد گرفت."

به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای احمدی نژاد از پدر و مادرها خواست آنها نیز ماهیانه حداقل ۲۰ هزار تومان به این حساب اضافه کنند تا وقتی که او بزرگ شد این صندوق ۱۲۰ میلیون تومان برای اشتغال، مسکن و ازدواج در اختیار او بگذارد.

محمود احمدی‌نژاد، در سال ۱۳۸۴ در اولین سفر استانی دولت خود به استان خراسان، از تأسیس صندوق قرض‌الحسنه مهر امام رضا به منظور اعطای تسهیلات ازدواج و اشتغال خبر داده بود.

دست اندر کاران این صندوق در سال گذشته از احتمال راه اندازی "صندوق آتیه فرزندان" خبر داده بودند و گفته بودند در صورت راه اندازی این صندوق، قرار است با توجه به دهک های درآمدی موجود در جامعه به مقدار حداقل بیست هزار تومان که ۵۰ درصد توسط خانواده کودک و ۵۰ درصد توسط دولت تامین می گردد، به حساب کودک واریز شود و این حساب تا پایان ۱۸ سالگی غیر قابل برداشت خواهد بود و از محل رسوب این حساب کمک هزینه های مربوط به تحصیلات دانشگاهی، ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان پرداخت می شود.

آقای احمدی نژاد که همواره از شیوه بانکداری در ایران و وارد شدن بانک ها به فعالیت‌های اقتصادی انتقاد می کند، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران را نیز با ماموریت‌ها و اهداف شبیه به صندوق مهر امام رضا تاسیس کرد.

افتتاح این بانک قرض‌الحسنه با واکنش انتقادی سازمان اقتصاد اسلامی که از سال ها پیش سرپرستی صندوق های قرض‌الحسنه را بر عهده داشته، مواجه شد.

منتقدان می گویند که دولت نباید به این حوزه ها وارد شود، اما دست اندر کاران بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تاکید دارند که این بانک دولتی نیست و با صندوق‌های قرض‌الحسنه هم هیچ تداخلی ندارد.

مطالب مرتبط