ابهام در رفع توقیف روزنامه اعتماد

تصویر لوگوی روزنامه اعتماد و هفته نامه ایراندخت
Image caption انتشار روزنامه اعتماد و هفته نامه ایراندخت از دهم اسفند ۱۳۸۸ به دستور هیأت نظارت بر مطبوعات متوقف شده است

مدیر مسئول روزنامه اعتماد می گوید در حالی که قاضی پرونده به رفع توقیف از این روزنامه حکم داده است، اما رئیس مجتمع قضایی با این نظر موافق نیست.

الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتماد، در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که با مخالفت رئیس مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران، به نظر می رسد موضوع رفع توقیف از این روزنامه اصلاح طلب همچنان در ابهام باقی بماند.

روز دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۸، هیات نظارت بر مطبوعات ایران که دبیرخانه آن در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، به "توقیف موقت" روزنامه اعتماد و هفته نامه "ایراندخت" به دلیل نداشتن "پایبندی و التزام عملی به قانون اساسی" پرداخت.

اکنون با گذشت بیش از یک ماه از توقیف موقت این روزنامه مدیر مسئول آن از حکم رفع توقیف آن توسط قاضی مسئول پرونده خبر داده و همزمان مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می گوید که ابلاغی در این زمینه دریافت نکرده است.

احسان قاضی زاده، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد ایران، روز گذشته (۱۷ فروردین) به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: "تاکنون درباره رفع توقیف روزنامه اعتماد از سوی مراجع قضایی ابلاغی برای معاونت مطبوعاتی صادر نشده است."

'تذکر به وزیر ارشاد در مورد توقیف اعتماد'

همزمان علی مطهری، نماینده مجلس و از چهره های سرشناس اصولگرا و منتقد دولت به همراه جواد آرین منش، نماینده اصولگرای مشهد در مجلس، به وزیر فرهنگ و ارشاد این کشور در رابطه با علت توقیف روزنامه اعتماد تذکر کتبی دادند.

از هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تاکنون روزنامه‌های کلمه سبز، اعتماد ملی، یاس نو، سرمایه، آرمان، فرهنگ آشتی، آرمان روابط عمومی، تحلیل روز و آریا از ادامه انتشار باز مانده اند که اغلب، به خاطر احکام هیات نظارت بر مطبوعات بوده است.

در سال های گذشته امتیاز نشریات اغلب از سوی دادگاه مطبوعات به خصوص سعید مرتضوی دادستان سابق تهران لغو شد اما در چهار سال گذشته این کار از قوه قضائیه به هیات نظارت بر مطبوعات منتقل شده و این هیات امتیاز نشریات را لغو می کند.

در هیات نظارت بر مطبوعات ایران، نمایندگانی از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد و علوم، مجلس، نماینده قوه قضاییه، حوزه علمیه، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده مدیران مسئول مطبوعات عضویت دارند.

مطالب مرتبط