متکی: امکان توافق درمورد تبادل سوخت وجود دارد

منوچهر متکی
Image caption آقای متکی، در آستانه برگزاری کنفرانس خلع سلاح اتمی که قرار است ۲۸ و ۲۹ فروردین (۱۷ و ۱۸ آوریل) در تهران برگزار شود، سخن می گفت

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران از امکان توافق بر سر تبادل سوخت هسته ای سخن گفت اما تاکید کرد که ایران نمی تواند درباره محل نگهداری سوخت انعطافی نشان دهد.

آقای متکی روز چهارشنبه ۱۸ فروردین (۷ آوریل) در نشست خبری کنفرانس خلع سلاح اتمی که قرار است هفته آینده در تهران برگزار شود، با اشاره به نگاه مثبت ایران به موضوع تبادل سوخت گفت: "اگر آنها جدی باشند امکان توافق وجود دارد و از نظر ما مانع جدی برای این کار وجود ندارد."

میزان مبادله، زمان انجام تبادل سوخت و مکان انجام این تبادل سه مولفه ایست که منوچهر متکی به آن اشاره کرد.

چندی پیش این پیشنهاد مطرح شد که ایران ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده خود (با غلظت پایین) را به کشورهای ۱+۵ تحویل دهد تا پس از تبدیل آن به میله سوختی مورد نیاز راکتور اتمی تهران به ایران بازگردانده شود.

گفته می شد که این طرح تا حدودی نگرانی غرب بر احتمال استفاده ایران از این اورانیوم برای ساخت سلاح اتمی را کاهش خواهد داد. اما ایران این پیشنهاد را نپذیرفت.

منوچهر متکی، موضوع محل تبادل سوخت را تنها مساله مورد اختلاف عنوان کرد و گفت که ایران نمی تواند در این مورد انعطافی نشان دهد.

او دراین باره افزود : "ما اعلام کرده ایم این سوخت در ایران است و ما می توانیم این سوخت را به هر میزان که هست تحت نظر و کنترل آژانس قرار دهیم."

آقای متکی همچنین درباره میزان مبادله با اشاره به اینکه این حق خریدار است که میزان سوخت مورد نیازش برای مبادله را تعیین کند و فروشنده فقط می تواند قیمتش را تعیین کند، گفت : "آنها متقاعد شده اند که میزان سوختمان را خودمان تعیین کنیم."

او با تاکید بر اینکه زمان مبادله باید به صورت همزمان انجام شود به اینکه "تولید سوخت بیست درصدی، حدود ۶ تا ده ماه طول می کشد" اشاره کرد و گفت: "ما اعلام کردیم که اشکالی ندارد، ما توافق می کنیم، شما تولید می کنید. هر زمان آماده شد آن زمان مبادله انجام می شود."

منوچهر متکی مبادله سوخت با ایران و تعامل با این کشور را راه نجات باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا عنوان کرد و گفت : "اتفاقا این مبادله سوخت برای بسیاری دیگر نیز کسب وجهه و آبرو خواهد کرد و ما در رویکردی منطقی به همکاری سازنده روی این موضوع تمرکز کرده ایم."

آقای متکی در ادامه نشست خبری اش گفت که آقای اوباما در شرایط خاصی قرار دارد و پس از یک سال از روی کار آمدنش پیشرفتی در خاورمیانه به دست نیاورده و گام جدی هم در بحران های منطقه ای برنداشته است.

او افزود که گروهی درآمریکا به اوباما القا می کنند که یکسال است که سیاست هایش شکست خورده است و باید به عنوان برگ برنده در برابر ایران "چند قدم تند" بردارد.

آقای متکی به سیاست بوش اشاره کرده و گفت که آن کسی که جنگ طلب بوده است و دو سال آخرش هر روز می گفتند گزینه نظامی روی میز است، "نتوانست کاری بکند، این گزینه برای آقای اوباما به طریق اولی وجود ندارد."

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره تامین سوخت رآکتور تهران گفت که پیشبینی های لازم انجام شده و تهیه سوخت این نیروگاه با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

در همین رابطه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز چهارشنبه ۱۸ فروردین (۷ آوریل) به خبرگزاری مهر گفت: "علیرغم اینکه توانایی لازم برای ساخت سوخت صفحه ای برای راکتورهای تحقیقاتی تهران در داخل کشور وجود دارد ولی ما اعلام کردیم که آمادگی لازم برای تبادل سوخت را داریم."

او موضوع تبادل سوخت را یک بحث سیاسی دانست و این اقدام را راه حلی برای برون رفت از بحران عنوان کرد.

آقای صالحی گفت که "دو کمپ" تلاش دارند که درباره پرونده هسته ای ایران اظهار نظر کنند،" یک کمپ عقلانی که تلاش می کند از این پرونده ساخته شده در خصوص مسایل هسته ای ایران رها شوند و به صورت آبرومندانه حل وفصل کند و یک کمپ متاثر از صهیونسم بین المللی است که حیات خود را در آشوب و تلاطم بین المللی می داند و با نفوذ و لابی با آمریکا از حرکت کمپ های عقلانی در غرب جلوگیری می کند."

علی اکبر صالحی تاکید کرد که ایران با شناخت این مساله سعی کرده است تا با پذیرش تبادل سوخت یک راه حل آبرومندانه را برای سایر کشورها فراهم کند.

مطالب مرتبط