یکسان سازی لباس زنان شاغل بر اساس 'طرح عفاف'

زنان شاغل
Image caption موضوع یکسان سازی پوشش زنان شاغل پیش تر هم مطرح شده بود

سازمان میراث فرهنگی ایران اعلام کرد که بانوان کارمند در موزه ها، هتل ها و سپس آموزش و پرورش به زودی لباس های یکسان با رنگ ها و طرح های متفاوت بر تن خواهند کرد.

تهمینه دانیالی، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ایران گفت که طرح یکسان سازی لباس کارمندان خانم در ادارات در راستای طرح عفاف و حجاب انجام می شود .

به گفته او این طرح با همکاری وزارت کشور ایران و حمایت پژوهشی دانشگاه الزهرا اجرا می شود.

خانم دانیالی همچنین گفت که این لباس ها ابتدا رونمایی می شوند و سپس تمام کارمندان معاونت صنایع دستی، لباس یکسان می پوشند و بعد از آن نوبت به نهادهای تحت پوشش میراث فرهنگی مانند موزه ها و هتل ها می رسد.

تهمینه دانیالی گفت قرار است درجلسه ای با وزیر آموزش و پرورش درباره چگونگی توزیع این لباس ها میان خانم های این وزارتخانه ها تصمیم گیری شود.

به گفته خانم دانیالی، سری اول این لباس ها که شامل مانتو، شلوار و مقنعه است بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد و قرار است سازمان ها این لباس ها را در آغاز اجرای طرح یکسان سازی، به کارمندانشان هدیه بدهند تا لباس ها به تولید انبوه برسد و ارزانتر شود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر تنوع این لباس ها در رنگ و طرح و اینکه برای حفظ هنرهای سنتی در هر شهر از دوخت ها و پارچه های سنتی همان شهر استفاده شود، پیش بینی کرد که این لباس ها مورد استقبال شرکت های خصوصی و مردم عادی هم قرار بگیرد.

این نخستین بار نیست که صحبت از یکسان سازی پوشش ها به میان می آید. موضوع یکسان سازی پوشش خانم ها به طور کلی و دانشجویان، معلمان و ورزشکاران زن به طور خاص، سال هاست که موضوع بحث و بررسی دست اندر کاران بوده است.

اما به نظر می رسد که این بار اجرایی کردن این امر در چارچوب طرح حجاب و عفاف با تاکید بیشتری دنبال می شود.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران پیش تر درباره جزییات اجرای طرح عفاف و حجاب گفته بود که این طرح با هدف ترویج فرهنگ حجاب به صورت فراگیر، ابتدا از ادارات و سازمان ها شروع می شود.

وزیر کشور ایران با تاکید بر اینکه در برخی از مهدکودک ها ناهنجاری هایی وجود دارد که باید اصلاح شود، گفته بود، برنامه های جامعی با همکاری سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و نهاد های دیگر تهیه شده که با اجرای آنها فرهنگ اسلامی در مهد کودک ها و سایر مراکز آموزش داده می شود.

مطالب مرتبط