مقامات فرانسوی خواهان آزادی جعفر پناهی شدند

جعفر پناهی
Image caption پیشتر نیز دولت ایران مانع حضور آقای پناهی در جشنواره فیلم برلین شده بود

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه و فردریک میتران، وزیر فرهنگ فرانسه در بیانیه مشترکی خواهان آزادی جعفر پناهی، فیلمساز زندانی در ایران شدند.

وزرای امورخارجه و فرهنگ فرانسه روز چهارشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) پیش از آغاز جشنواره فیلم کن در بیانیه مشترکی از دولت ایران خواستند تا جعفر پناهی را آزاد کند تا او بتواند در جشنواره فیلم کن حضور یابد.

در این بیانیه آمده است: "ما خواهان آزادی فوری او هستیم و از مقامات تهران می خواهیم تا به حق اساسی ایرانیان برای آزادی بیان و خلاقیت احترام بگذارند."

پیشتر ژیل ژاکوب، رئیس این جشنواره اعلام کرده بود که آقای پناهی میهمان ویژه این دوره جشنواره بوده است.

تیم برتون رئیس هیات داوران جشنواره فیلم کن امسال نیز در جلسه ای که با خبرنگاران داشت خواهان آزادی این فیلمساز ایرانی شد.

آقای برتون گفت: "ما هر روز و سراسر زندگی مان برای آزادی بیان می جنگیم."

یک روز پیشتر، سازمان "عفو بین الملل" از دولت ایران خواست تا جعفر پناهی و محمد علی شیرزادی، دو فیلمساز زندانی در این کشور را آزاد کند.

در بیانیه این گروه مدافع حقوق بشر که روز سه شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) منتشر شد از اینکه جعفر پناهی فرصت حضور در جشنواره سینمایی کن را به دلیل زندانی بودن در ایران از دست داده است، انتقاد شده بود.

جشنواره فیلم کن امشب، چهارشنبه ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) آغاز به کار می کند و جعفر پناهی از میهمانان ویژه این جشنواره، از ۱۰ اسفند ماه گذشته (اول مارس) به اتهام "ساختن فیلمی درباره اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران" در زندان اوین در تهران زندانی است.

حسیبه حاج سهراوی از مسئولان عفو بین الملل در این باره به خبرگزاری فرانسه گفته است: "وجود یک صندلی خالی در جشنواره فیلم کن می تواند نشانگر سرکوب های جاهلانه و نامنصفانه حکومت ایران در قبال کسانی باشد که از این حکومت به شکلی مسالمت جویانه انتقاد می کنند."

خانم سهراوی گفته است که آقای پناهی اکنون در زندان رنج می کشد، در حالیکه فیلم های او احترام و تمجید جهانی را کسب کرده است.

عفو بین الملل در بخش دیگر ی از بیانیه خود به بازداشت محمد علی شیرزادی، نویسنده و مستند ساز ایرانی اشاره کرده و خواهان آزادی فوری او شده بود.

آقای شیرزادی، که در هیات مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان ایران هم عضویت دارد، از ۲۱ دی ماه گذشته (۱۱ ژانویه ۲۰۱۰) بازداشت شده است.

بازداشت جعفر پناهی تاکنون واکنش های گسترده ای در داخل ایران و جهان داشته است.

چندی پیش، جمعی از کارگردانان و بازیگران مشهور هالیوود با انتشار نامه ای بازداشت آقای پناهی را محکوم کردند و خواهان آزادی او شدند.

مارتین اسکورسیزی، رابرت ردفورد، رابرت دنیرو، استیون اسپیلبرگ، مایکل مور و الیور استون از امضا کنندگان این نامه بودند.

پیشتر نیز چهل سینماگر و نویسنده ایرانی در نامه ای سرگشاده خواهان آزادی بی قید و شرط جعفر پناهی شده بودند.

بهرام بیضایی، کیومرث پور احمد، بابک احمدی، فاطمه معتمد آریا، مسعود کیمیایی، کامران شیردل، خشایار دیهیمی، ناصر تقوایی و شهلا لاهیجی از امضا کنندگان این نامه بودند.

چهره های سرشناسی نظیر عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی، کن لوچ، کارگردان بریتانیایی و شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، به همراه وزرای خارجه آلمان و فرانسه نیز از کسانی بودند که در پیام های جداگانه، ضمن انتقاد از بازداشت آقای پناهی، خواهان آزادی او شده اند.

آقای پناهی در مرداد ماه سال گذشته هم یک بار به هنگام حضور در محل دفن شماری از کشته شدگان رویدادهای پس از انتخابات در گورستان بهشت زهرا دستگیر شد و چند ساعت را در بازداشت گذراند.

شیر طلایی ونیز و خرس نقره ای برلین از جمله جوایز سینمایی معتبری است که جعفر پناهی برای فیلم های خود دریافت کرده است.

مطالب مرتبط