هاشمی رفسنجانی: به جای حمایت از دانشگاه آزاد، موانع تشدید می شود

نشان رسمی دانشگاه آزاد اسلامی
Image caption رییس جمهوری ایران در نامه ابلاغ مصوبه جدید بر تغییر رییس دانشگاه در چهار سال آینده تاکید کرده است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، می گوید که برخی مسئولان مملکتی به جای حمایت از دانشگاه آزاد با "تشدید موانع" و "دست اندازی" بر مشکلات این دانشگاه می افزایند.

اکبر هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) گفت که در زمان تأسیس دانشگاه آزاد، بحث دولتی شدن این دانشگاه از موانع اصلی بر سر راه اندازی آن بوده است و اکنون این دانشگاه غیردولتی "بسیاری از وظایف دولت را بر دوش" دارد.

آقای هاشمی، رئیس هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی، در سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه، با اشاره به تصمیم اخیر این هیأت امناء درباره وقف تمامی اموال آن گفت: "بنا بر نظر کارشناسان اکنون دانشگاه آزاد به بزرگترین وقف دنیا و جهان اسلام تبدیل شده است."

در شهریور سال گذشته و با تأیید هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه وقف شد و این موقوفات باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.

تصمیم هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی برای وقف اموال آن، واکنش قابل توجهی به دنبال داشت و به طور مشخص، طرفداران دولت به انتقاد از این تصمیم پرداختند؛ از جمله معاون مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد که این اقدام برای دور زدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است و تصمیم جدید برای وقف اموال دانشگاه آزاد، نوعی فرار از قانون به شمار می رود.

پس از آن و در هفته نخست اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، دولت ایران با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اختیارات هیات موسس، هیات امنا و رییس این دانشگاه را محدود کرد و نام میر حسین موسوی رهبر معترضان پس از انتخابات را از هیات موسس دانشگاه حذف کرد.

اساسنامه جدید جایگزین اساسنامه ای می شود که در سال ۱۳۶۶ به تصویب این شورا رسید و کنترل دولت را بر این دانشگاه افزایش می دهد.

در اساسنامه جدید ، ترکیب اصلی هیات اداره کننده دانشگاه را شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزارت علوم و دفتر نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه ها تعیین می کنند.

این مصوبه به مناقشه ای میان مدیران کنونی دانشگاه آزاد و طرفداران دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شد و به مداخله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به نفع دولت منجر شد.

بنا بر اساسنامه جدید روسای واحد هایی از دانشگاه آزاد که دارای ۵۰۰۰ دانشجو یا بیشتر هستند باید با نظر دولت تعیین شود که این به معنای کنترل واحد های این دانشگاه در شهر های بزرگ ایران توسط دولت است.

دانشگاه آزاد در حال حاضر شامل ۳۵۷ دانشگاه در سراسر ایران است که نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و موسسه ای غیر دولتی محسوب می شود.

دانشگاه آزاد اسلامی در ۲۷ سال گذشته، با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران توانسته است بخشی از نگرانی های نسل جوان ایران را برای ادامه تحصیل برطرف کند، ولی هنوز بیم آن می رود که ادامه مجادلات سیاسی بر سر اداره این دانشگاه، تاثیری نه چندان مطلوب بر عملکرد و دستاوردهای کنونی این دانشگاه داشته باشد.

مطالب مرتبط