پلیس ایران با 'دو میلیون' اعضای شرکت‌های هرمی 'برخورد' می‌کند

تصویری از یک زن آفریقایی و النگوهای طلا در دستانش
Image caption ایده اصلی شرکت های هرمی"پول بسیار درآوردن با حداقل کوشش ممکن" است

پلیس ایران از آغاز "حمله" به ۴۰۰ شرکت هرمی و تحت تعقیب قرار گرفتن "دو میلیون ایرانی" عضو این شرکت ها خبر داد.

احمد رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) از شناسایی تمامی اعضای شرکت های هرمی خبر داد و گفت که عملیات پلیس برای برخورد با اعضای این شرکت ها "که بیش از دو میلیون نفر هستند"، آغاز شده است.

همچنین مدیر بخش مبارزه با شرکت های هرمی وزارت اطلاعات ایران گفته است که شرکت های هرمی در این کشور اغلب از طریق اینترنت فعالیت می کنند و "سران اصلی" این شرکت ها به ندرت در تهران حضور دارند.

به گفته این مقام مسئول در وزارت اطلاعات ایران، زنان ۳۵ درصد از اعضای شرکت های هرمی را تشکیل می دهند و از میان دو میلیون عضو (زیر شاخه) این شرکت ها نزدیک به ۹۰ درصد کسانی هستند که سرمایه خود را از این طریق از دست داده و اصطلاحا "مال باخته" اند.

مجلس ایران از پاییز سال ۱۳۸۴ فعالیت شرکت‌ها و موسسات دارای ساختار هرمی یا شبکه ای مانند گلد کوئیست را ممنوع کرده است.

براساس این مصوبه، تاسیس، قبول نمایندگی، عضوگیری و ثبت‌نام در بنگاه، موسسه، گروه یا فهرست اسامی با وعده کسب درآمد ناشی از افزایش اعضا به صورت هرمی ممنوع است.

در مصوبه سال ۸۴ آمده است که کسانی که دست به چنین فعالیت هایی بزنند، علاوه بر رد مال، به حبس از شش ماه تا سه سال و جزای نقدی به دو برابر اموالی که از طریق مذکور به دست آورده اند، محکوم می‌شوند.

شرکت های هرمی از طریق تبلیغ و فروش یک کالا توسط خریدار به خریداران بعدی گسترش می یابند و در سال های اخیر سوء استفاده های مالی و "وعده های دروغین" این شرکت ها به تشکیل پرونده های قضایی بسیاری انجامیده است.

این نوع بازاریابی که در اصطلاح اقتصادی به "بازار یابی شبکه ای" معروف شده، در دهه اخیر در ایران رواج بسیاری یافته و جوانان، زنان و حتی خانواده های بسیاری را به سمت خود کشانده است.

علت اصلی گسترش فعالیت این نوع شرکت ها ایده "پول بسیار درآوردن با حداقل کوشش ممکن" است.