جعفر پناهی با خانواده و وکیلش ملاقات کرد

در حاشیه جشنواره کن
Image caption در حاشیه هشتمین روز برگزاری جشنواره کن، نشستی در حمایت جعفر پناهی برگزار شد

جعفر پناهی، سینماگر بازداشت شده ایرانی، روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۸۹ (۲۰ مه ۲۰۱۰) با خانواده و وکیلش در زندان اوین ملاقات کرد.

فریده غیرت، وکیل جعفر پناهی، به بی بی سی فارسی گفت آقای پناهی صبح روز پنجشنبه ابتدا با وکیل و سپس با خانواده خود دیدار کرده که در هر دوی این دیدارها عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، حضور داشته است. آقای پناهی دو روز پیش با ارسال نامه‌ای از داخل زندان اوین اعلام کرده بود از روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در اعتراض به شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

آقای پناهی سه خواسته برای پایان اعتصاب غذای خود اعلام کرده بود: تماس و دیدار با اعضای خانواده و اطمینان کامل از سلامت آنها، حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز بازداشت و مشورت با او، و آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی.

به این ترتیب چهار روز بعد از شروع اعتصاب غذای جعفر پناهی، دو خواسته اول او تامین شده است.

خانم غیرت گفت دادستان تهران به او گفته است پرونده آقای پناهی به دادگاه انقلاب ارسال شده و با آغاز هفته آینده روند قضایی بررسی پرونده او آغاز خواهد شد.

خانم غیرت همچنین گفت دادستان تهران به او قول مساعد داده که امکان آزادی پناهی هم در اوایل هفته آینده فراهم شود.

فریده غیرت گفت از موکلش، جعفر پناهی، خواسته که با توجه به برآورده شدن دو خواسته و قول مساعد برای برآورده شدن خواسته دیگر، به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

به گفته خانم غیرت، آقای پناهی ابتدا اعلام کرده تا رسیدن به همه خواسته‌ها اعتصاب غذایش را ادامه خواهد داد، اما در مقابل اصرار وکیلش "نهایتا سکوت کرده است".

درخواست‌ها برای آزادی جعفر پناهی

در پی اعلام اعتصاب غذای جعفر پناهی و پیش از دیدار او با خانواده و وکیلش، تعدادی از هنرمندان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی ایرانی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی آقای پناهی در زندان ابراز نگرانی کرده و دستگاه قضایی و امنیتی ایران را مسئول به خطر افتادن جان او دانستند.

امضا کنندگان این بیانیه که داریوش آشوری، سیمین بهبهانی، مازیار بهاری، حمید دباشی، مهرانگیز کار، هوشنگ اسدی، شادی صدر، ابراهیم نبوی و نیک آهنگ کوثر در میان آنها هستند، همچنین از آقای پناهی خواسته بودند به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگاری که از ۲۵ شهریور در زندان است و اخیرا در دادگاه بدوی به ۵ سال زندان محکوم شده، نیز نامه‌ای از زندان کچویی به جعفر پناهی نوشته و از او خواسته به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

آقای محمودیان با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ روز در سلول‌های بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی بوده، خطاب به جعفر پناهی نوشته است: " ن به عنوان عضوی کوچک از خانواده بزرگ ایران که هم اینک در بند به سر می برم، ضمن محکومیت این اقدامات غیر قانونی از شما استاد گرامی خواهشمندم با پایان دادن به اعتصاب غذای خود روش های اعتراضی دیگری را پیش بگیرید. چرا که ایران آزاد و آباد در آینده به هنرمندان و اندیشمندانی همچون شما نیازمند است."

بازداشت جعفر پناهی، سینماگر مشهور ایرانی که در سال‌های اخیر جوایز متعددی از جشنواره‌های معتبر جهانی دریافت کرده و داوری بسیاری از جشنواره‌های سینمایی را بر عهده داشته، بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای در جهان داشت و به ویژه با آغاز جشنواره فیلم کن در فرانسه، واکنش‌ها به این بازداشت گسترده‌تر شد.

مطالب مرتبط