به روز شده:  12:31 گرينويچ - جمعه 21 مه 2010 - 31 اردیبهشت 1389

پلیس ایران: ۴۱۰ شرکت هرمی را پلمپ کردیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احمد رادان، جانشین فرهاندهی پلیس ایران، از آغاز عملیات برخورد با شرکت های هرمی خبر داد و گفت که در روز نخست این عملیات به ۴۱۰ شرکت "حمله" و ده ها نفر اعضای آنها دستگیر شده اند.

احمد رادان، جانشین فرماندهی پلیس ایران گفت که این عملیات با همکاری وزارت اطلاعات برنامه ریزی و اجرا شده است و از بعد از ظهر روز پنجشنبه (۳۰ اردیبهشت) آغاز شده است.

آقای رادان همچنین اعلام کرد که در روز نخست این عملیات پلیس به ۴۱۰ خانه که دفتر شرکت های هرمی بوده است، حمله کرده و ده ها نفر از اعضای این شرکت ها را دستگیر کرده است.

همزمان علی تقوی، مدیر بخش مبارزه با شرکت های هرمی وزارت اطلاعات ایران، از تلاش این وزارتخانه برای بازگرداندن "سران شرکت های هرمی" که در خارج از ایران حضور دارند، خبر داده است.

به گفته آقای تقوی، اغلب شرکت های هرمی در غرب تهران قرار دارند و در بخشی از عملیات روز گذشته ۵۰ نفر اعضای یکی از این شرکت ها در منطقه شهران تهران دستگیر شده اند.

احمد رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، دیروز (پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت -۲۰ مه) از شناسایی تمامی اعضای شرکت های هرمی خبر داده و گفته بود که عملیات پلیس برای برخورد با اعضای این شرکت ها "که بیش از دو میلیون نفر هستند"، آغاز شده است.

مجلس ایران از پاییز سال ۱۳۸۴ فعالیت شرکت‌ها و موسسات دارای ساختار هرمی یا شبکه ای مانند گلد کوئیست را ممنوع کرده است.

براساس این قانون، تاسیس، قبول نمایندگی، عضوگیری و ثبت‌نام در بنگاه، موسسه، گروه یا فهرست اسامی با وعده کسب درآمد ناشی از افزایش اعضا به صورت هرمی ممنوع است.

بنابر این قانون، که کسانی که دست به چنین فعالیت هایی بزنند، علاوه بر رد مال، به حبس از شش ماه تا سه سال و جزای نقدی به دو برابر اموالی که از طریق مذکور به دست آورده اند، محکوم می‌شوند.

شرکت های هرمی از طریق تبلیغ و فروش یک کالا توسط خریدار به خریداران بعدی گسترش می یابند و در سال های اخیر "سوء استفاده های مالی" این شرکت ها به تشکیل پرونده های قضایی بسیاری انجامیده است.

این نوع بازاریابی که در اصطلاح اقتصادی به "بازار یابی شبکه ای" معروف شده، در دهه اخیر در ایران رواج بسیاری یافته و جوانان، زنان و حتی خانواده های بسیاری را به سمت خود کشانده است.

تلاش برای قانونی کردن فعالیت شرکت های هرمی

همزمان با اخبار مربوط به "برخورد" با شرکت های هرمی، علی تقوی، مدیر بخش مبارزه با شرکت های هرمی وزرات اطلاعات از تعیین مهلت قانونی در آینده نزدیک برای دریافت مجوز توسط شرکت های "بازاریابی شبکه ای" خبر داده است.

آقای تقوی گفته است که شرکت های بازاریابی شبکه ای می توانند برای دریافت مجوز فعالیت قانونی اقدام کنند و در پایان مهلت قانونی از ادامه فعالیت شرکت های بدون مجوز جلوگیری خواهد شد.

پیش تر و در اواخر پاییز سال ۱۳۸۸، وزارت بازرگانی ایران با تصویب آیین نامه ای تلاش کرد تا فرآیند قانونی شدن "شرکت های هرمی و شبکه ای" را تسهیل کند.

بر اساس این آیین نامه که در هیجدهم آذر ۸۸ به تصویب معاونت توسعه وزرات بازرگانی ایران رسید، شرکت های بازاریابی شبکه ای براساس "ضوابط مشخص" و پس از دریافت مجوز از مرکز امور اصناف و بازرگانان (از سازمان های تحت نظارت وزارت بازرگانی) می توانند فعالیت کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.