توضیح به مجلس درباره واگذاری مخابرات به سپاه

شمس الدین حسینی
Image caption وزیر اقتصاد ایران به مجلس این کشور رفت و به نمایندگان درباره واگذاری مخابرات به سپاه توضیح داد

وزیر اقتصاد ایران در پاسخ به یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس این کشور، علت رد صلاحیت شرکت های رقیب سپاه برای واگذاری سهام شرکت مخابرات را اعمال نظر "نهاد های امنیتی" اعلام کرد.

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران روز سه شنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) برای پاسخ به سوالات مصطفی کواکبیان، نماینده فراکسیون اقلیت مجلس ایران درباره نحوه واگذاری نیمی از سهام شرکت مخابرات ایران به شرکت های سپاه پاسداران در مجلس حاضر شد.

در بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران، پنجاه درصد شرکت مخابرات ایران، به ارزش حدود هشت میلیارد دلار به چند شرکت وابسته به سپاه پاسداران فروخته شد.

آقای کواکبیان از "عجله بسیار" در واگذاری سهام شرکت مخابرات انتقاد کرد و گفت که شرکت های برنده در واگذاری سهام مخابرات، "وابسته به بنیاد تعاون سپاه و ستاد اجرای فرمان امام" هستند.

او افزود: "خود وزیر هم تصدیق می کند که مدیران این سه شرکت توسط سهامداران خصوصی تعیین نمی شود. پس این نوع واگذاری یک شرکت دولتی به یک شرکت دولتی دیگر و از این جیب به آن جیب است."

او همچنین این پرسش را مطرح کرد که اگر واگذاری سهام مخابرات مشکل امنیتی دارد، اصلا چرا این واگذاری انجام شده است؟

آقای حسینی در پاسخ به آقای کواکبیان با تاکید بر اینکه باید صلاحیت مالی، فنی و امنیتی شرکت های متقاضی خرید مخابرات تایید می شد، گفت که به او به شکل کتبی و رسمی ابلاغ شده بود که لازم است مسائل امنیتی هم لحاظ شود و "صلاحیت امنیتی" شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد، شرکت رقیب خریدار سهام مخابرات توسط مقامات امنیتی تایید نشده بود.

به گفته او واگذاری شرکت مخابرات بر اساس جدول واگذاری شرکت های دولتی انجام گرفته است.

او خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "اگر مخالف خریداری بنگاه ها از سوی شرکت های عمومی غیر دولتی هستید قانونی تصویب کنید و شرکت های عمومی غیر دولتی را از خرید بنگاه ها منع کنید."

آقای کواکبیان با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد، از سوالش صرف نظر کرد و اعلام کرد که نیازی به رای گیری نمی بیند.

کنسرسیوم "توسعه اعتماد مبین" خریدار سهام شرکت مخابرات، از سه شرکت تشکیل شده است. شرکت های سرمایه گذاری "توسعه اعتماد" و "شهریار مهستان" که از شرکت های زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه هستند و شرکت "گسترش الکترونیک مبین ایران" که از شرکت های زیر مجموعه "ستاد اجرایی فرمان امام" است.

کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین در حالی توانست سهام شرکت مخابرات را از آن خود کند که ساعاتی پیش از انجام معامله گروه"پیشگامان کویر یزد" که رقیب این کنسرسیوم بود، به دلیل نداشتن "صلاحیت امنیتی" از سوی سازمان خصوصی سازی از رقابت کنار گذاشته شده بود.

بنابر تازه ترین آماری که شرکت مخابرات ایران منتشر کرده این شرکت هم اکنون نزدیک به ۲۵ میلیون مشترک تلفن ثابت و بیشتر از ۳۱ میلیون مشترک تلفن همراه دارد و برخی کارشناسان می گوید که این شرکت از جمله شرکت هایی است که سود تضمین شده ای دارد.

مطالب مرتبط