ضرغامی: ما پارازیت می فرستیم

ضرغامی
توضیح تصویر،

آقای ضرغامی: ما پارازایت می فرستیم، آنها هم پارازیت می فرستند

رئیس رادیو و تلویزیون ایران در یک سخنرانی دخالت این کشور در ارسال پارازیت روی برنامه های ماهواره ای را تایید کرد.

عزت الله ضرغامی، روز پنجشنبه ۶ خرداد (۲۷مه) در سخنرانی در کنگره "جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با انتقاد از "برخورد سلبی" با ماهواره ها گفت:"ما پارازیت می فرستیم، آنها هم پارازیت می فرستند و سپس کانال های ما روی ماهواره آنها قطع می شود مثل شبکه العالم که از روی عرب ست و نایل ست برخلاف قرارداد حذف شده است."

این نخستین بار است که یک مقام رسمی ایران مسئولیت ارسال پارازیت روی برنامه های ماهواره ای را می پذیرد.

تا پیش از این، ایران هرگز به طور رسمی اتهام ارسال پارازیت بر شبکه های خارجی را تایید یا تکذیب نکرده بود.

پیش تر اتحادیه بین المللی ارتباطات، از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، با صدور بیانیه ای از حکومت ایران خواسته بود تا به تلاش های خود برای یافتن منبع اختلال مخابراتی (پارازیت) و حذف آن به عنوان اولویتی مبرم اقدام کند.

شبکه های بی بی سی، دویچه وله و صدای آمریکا نیز ارسال پارازیت بر برنامه هایشان را در بیانیه ای محکوم کرده بودند.

پخش مستند درباره 'فتنه'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ضرغامی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی اش اعلام کرد که برای سالگرد انتخابات مستندی تهیه شده است که "قضیه فتنه را از قبل تا پس از انتخابات برای بینندگان تشریح می کند."

او در ادامه آرایش سیاسی کنونی در ایران را با سال ۱۳۶۰ مقایسه کرد و گفت: "آن زمان جریانات فتنه پیدا شدند و سپس حذف شدند."

پیش تر نیز برخی از مقامات ایران وقایع پس از انتخابات را با وقایع سال ۱۳۶۰ در ایران مقایسه کرده بودند.

سی و یکم خرداد ماه سال ۱۳۶۰، مجلس ایران با اکثریت آرا به عدم کفایت ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهور ایران رأی داد. پیش از آن آیت الله خمینی او را از مقام فرماندهی کل قوا خلع کرده بود.

در پی تلاش حکومت ایران برای بازداشت آقای بنی صدر او از ایران فرار کرد و به کشور فرانسه پناهنده شد.

در آن زمان حکومت ایران به شکل گسترده، گروه های سیاسی از جمله سازمان چریک های فدایی و مجاهدین خلق را سرکوب کرد.

به گفته آقای ضرغامی تفاوت زمان حال با سال ۱۳۶۰ در این است که اکنون "جریان فتنه" حذف نشده است، بلکه به دلیل "امکانات تبلیغاتی زیاد"، به حاشیه رفته است.

آقای ضرغامی درباره این امکانات تبلیغاتی گفت: "مثلا یک خواننده قدیمی که به خاطر توجه و عنایت نظام تصویر و صدایش پخش می شود و اذان نوستالژیک داشته، دشمن از او شخصیت سازی می کند، در حالیکه کسانی بودند که صدای خوبی داشتند و حذف شدند که این فرد مذکور خوشبختانه گفت که ما از اول هم انقلابی نبودیم درحالی که بعضی ها می گفتند اینها فقط با رهبری مشکل دارند."

محمد رضا شجریان، خواننده سرشناس ایرانی روز ۲۶ خرداد سال گذشته و در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران در نامه ای به رادیو و تلویزیون این کشور به پخش آثارش از این رسانه اعتراض کرد.

او خطاب به آقای ضرغامی نوشت که سرودهایی که خوانده به ویژه سرود "ای ایران ای سرای امید" متعلق به سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ بوده و "هیچ ارتباطی با شرایط کنونی ندارد."

آقای ضرغامی در ادامه به جشنواره کن اشاره کرد و افزود: "جشنواره کن تمام بضاعت خود را برای مخالفت نظام می گذارد و به خانمی جایزه می دهند که از فردی که خانه خود را لوکیشن شکنجه کرده است دفاع می کند و برای آن کارگردان صندلی خالی هم می گذارند."

بازداشت جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی در جشنواره سینمایی کن که طی دو هفته گذشته برگزار شد، خبرساز شده بود. در طول جشنواره بارها به زندانی بودن آقای پناهی اشاره شد و شخصیت های مختلف نسبت به ادامه این بازداشت اعتراض کردند.

توضیح تصویر،

ژولیت بینوش هنگام دریافت جایزه اش در جشنواره کن امسال برای چندمین بار از جعفر پناهی یاد کرد

ژولیت بینوش، بازیگر فرانسوی، که برنده جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره شد چندین بار در جلسه های مطبوعاتی و حتی هنگام دریافت جایزه اش از جعفر پناهی یاد کرد و خواستار آزادی او شد.

آقای ضرغامی همچنین از آزادی جعفر پناهی انتقاد کرد و گفت: "گله ما از آقایان این است که کاش این فرد را ۱۰ روز زودتر یا دیرتر آزاد می کردند تا مبادا تصور شود که وی تحت تاثیر جشنواره کن آزاد شده است که این ناهماهنگی ها، بی توجهی به فضای تبلیغات و جنگ نرم است."

جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، پس از ۸۰ روز بازداشت، در حالیکه در اعتراض به شرایطش در زندان به اعتصاب غذا دست زده بود، روز سه شنبه، ۴ خرداد (۲۵ مه) با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.